יומן ארועים

Bookmark and Share
כובש עוד פסגה: שיחה אישית עם נועם גרשוני פורסם בתאריך 18.04.2018
הוא היה טייס מסוקי קרב שנפצע אנושות במלחמת לבנון השנייה, השתקם, זכה במדליית זהב בטניס במשחקים הפראלימפיים בלונדון (2012) וכעת נבחר להדליק משואה בטקס יום העצמאות ה-70 למדינת ישראל. ראיון אישי עם סרן (מיל') נועם גרשוני
כרמל שטרן ואיתם אלמדון

נועם גרשוני נולד ב-1983 בכפר-סבא. סרן (מיל') גרשוני היה טייס "פתן" (אפאצ'י) בטייסת 190 ("מגע הקסם") שנפצע במלחמת לבנון השנייה. במסגרת תהליך השיקום מפציעתו, החל גרשוני להתאמן בטניס וזכה במדליית זהב במשחקים הפראלימפיים בלונדון (2012). לאחר זכייתו צוטט גרשוני באומרו כי "שווה להיפצע למען המדינה הזו", אמירה שהפכה לסמל לרוחם של לוחמי צה"ל. כיום, מרצה גרשוני בארץ ובחו"ל, מתנדב ומלמד מתמטיקה בני נוער. גרשוני מבטא את מורשתם של נכי ופצועי צה"ל, אשר נושאים על גופם בגאווה ובגבורה את מחיר תקומתה של המדינה, ומעוררים השראה במאבקם לשיקום ולחזרה לחיים.


סרן (מיל') נועם גרשוני היה טייס "פתן" (אפאצ'י) בטייסת "מגע הקסם" שנפצע במלחמת לבנון השנייה | תמונת ארכיון

מה זה בשבילך להדליק משואה ביום העצמאות?
זה כבוד שאני אפילו לא יכול להתחיל לתאר. עכשיו בדיוק יצאנו מהכנסת ואנחנו בדרך לחזרות בהר הרצל. שמעתי את סיפוריהם של משיאי המשואות האחרים ואת הטקסטים שהם עומדים לשאת, ואני חייב להגיד שההתרגשות שלי התחילה במקום גבוה מאוד והיא רק הולכת ועולה. זה באמת כבוד אדיר שבכלל נבחרתי להיות אחד משניים עשר משיאי המשואות, אני מחכה לזה ומתרגש מאוד.

איך אתה מרגיש שחיל-האוויר מלווה אותך ביום יום?
הסיפור שלי מתחיל בחיל-האוויר בתור טייס אפאצ'י. בלילה אחד החיים שלי השתנו כשהתעוררתי בבית-החולים, אבל חיל-האוויר תמיד היה ותמיד יהיה חלק ממני. החברים הכי טובים שלי הם עדיין החברים מקורס-טיס והחברים מהטייסת שגם היו איתי בכל יום ובכל לילה כשהייתי בשיקום, וגם היום הם מלווים אותי. אני יודע שהם מתרגשים מאוד, הם יראו את הטקס וכמובן יצחקו עליי אחר כך אבל גם יפרגנו בדרכם המיוחדת. קיבלתי רק תגובות של פרגון ואהבה, גם מחבר'ה מהחיל שאני מכיר ושירתו איתי וגם מאנשים שאני לא מכיר. לפני כמה ימים מפקד חיל-האוויר התקשר לברך אותי, זה היה מרגש מאוד. אמנם אני כבר הרבה שנים לא בחיל ולא משרת בצורה פעילה, אבל חיל-האוויר הוא עדיין חלק בלתי נפרד ממני ואני שמח מאוד שהצלחתי להביא לו את הכבוד הזה.


גרשוני מבטא את מורשתם של פצועי צה"ל, אשר מעוררים השראה במאבקם לשיקום ולחזרה לחיים | תמונת ארכיון

מה לקחת איתך מהשירות בחיל לתהליך השיקום ולקריירה שלך כספורטאי?
יש הרבה מאוד דברים שמלמדים אותך בקורס-טיס שעוזרים להתנהל בחיים, ועזרו לי גם בשיקום וגם אחר כך בספורט. היכולת לא לוותר ולדעת להשתפר גם כשמצליחים וגם כשנכשלים. לדעת שגם אם לא מצליחים בפעם הראשונה וגם כשמצליחים, אפשר ללמוד מזה ולהשתפר. זה לקח קריטי מאוד, גם בעולם הספורט אבל עוד לפני כן בעולם השיקום שאותו לא הכרתי. זה עולם מלא נפילות אבל גם מלא עליות, וזה ללא ספק דברים שמלמדים אותך בקורס-טיס ובהמשך השירות.

איך נקודות השיא שלך כספורטאי עומדות אל מול נקודות השיא שלך כטייס מסוקי קרב?
אלה באמת שני עולמות שונים לחלוטין. רק לסיים קורס-טיס זה כבר הישג גדול מאוד ונקודה שאפשר להגיד שהיא נקודת שיא בחיים שלי. נקודה משמעותית נוספת היא להיות טייס מבצעי, זה השלב שבו אתה עושה את התכל'ס ולמסוקי קרב יש תמיד פעילות מבצעית. ההישגים כספורטאי הם מטורפים - לשחק בתחרויות בכל העולם, להצליח להביא כבוד למדינה באולימפיאדה ולזכות בה במדליית זהב. החיים שלי עברו הרבה טוויסטים בשנים האחרונות אבל ללא ספק הדלקת המשואה היא שיא גדול ואחר, ואני מאוד שמח שהגעתי למעמד הזה.


"בלילה אחד החיים שלי השתנו כשהתעוררתי בבית-החולים"

אמרת בראיון שהטקסט שאפשר להגיד בטקס חייב להיות קצר וממצה. יש מסר שהיית רוצה להעביר למי שמזדהה עם הסיפור שלך?
אנשים אומרים שהם מצליחים לשאוב הרבה מהסיפור שלי. אני חושב שהייתי ממליץ לאנשים לדעת להעריך את מה שיש להם, ואת זה שהחיים שלהם באמת טובים ויפים והם יכולים לעשות הרבה מאוד דברים. לא צריך לחכות לטראומה גדולה או לאבד דברים כדי להעריך אותם, ובעיקר צריך להאמין בעצמנו. אני מאמין שלכל בן-אדם יש הרבה יותר כוחות ממה שהוא חושב שיש לו, פשוט צריך למצוא את הדרך לגשת אל הכוחות האלה. זה עניין של אמונה עצמית ולא להגיד לעצמך לא, להפסיק לתת לעצמנו תירוצים וגם לא לתת לאנשים אחרים להגיד בשבילנו לא. פשוט לעשות את הדברים שאנחנו רוצים, חושבים וחולמים לעשות ודברים טובים יקרו.

 
"חיל-האוויר הוא עדיין חלק בלתי נפרד ממני ואני שמח מאוד שהצלחתי להביא לו את הכבוד הזה"

את מי אתה מרגיש שאתה מייצג בהדלקת המשואה הזאת?
שאלה טובה. אני לא יכול לתת לכם ספויילרים, אבל כמובן שקודם כל את חיל-האוויר. אני מרגיש שאני מייצג גם את נכי צה"ל וגופי הביטחון באשר הם, חבר'ה שנפצעו בצבא וסוחבים על עצמם את הצלקות של השירות הצבאי. וכמובן שגם את הספורטאים בישראל אבל במיוחד את הספורטאים הפראלימפיים שמביאים המון כבוד למדינה שלנו בהרבה אולימפיאדות ואני כחלק מהסגל הפראלימפי גאה לייצג אותם. מובן מאליו שאני מייצג גם את המשפחה והחברים שלי, שבלעדיהם שום דבר לא היה קורה.

אתה כבר מסמן לעצמך את היעד הבא?
האמת שכן. אני מרצה עכשיו בארץ ובחו"ל, ומספר את הסיפור האישי שלי דרך השירות הצבאי והפציעה ועד השיקום. אני מדבר על התמודדות עם שינויים ומשברים ויציאה לחיים חדשים. אני אוהב את זה מאוד והתחום הזה מהווה את מרכז העיסוק שלי היום.