יומן ארועים

Bookmark and Share
מצטייני הנשיא של חיל-האוויר פורסם בתאריך 16.04.2018
תגיות: יום העצמאות , אנשים
כמדי שנה, גם ביום העצמאות ה-70 למדינת ישראל, יוענקו אותות הצטיינות מטעם נשיא המדינה לחיילים ולחיילות המשרתים במגוון תפקידים בצה"ל. פגשנו ארבעה מהם לשיחה על השירות, על העשייה ועל התרומה לחיל-האוויר
עינת רביד | צילום: סליה גריון וקורל דביר

ביום העצמאות ה-70 למדינת ישראל שיחול השבוע יחולקו כמדי שנה תעודות הצטיינות בבית הנשיא ל-120 חיילים המשרתים בצה"ל, ביניהם 14 חיילים המשרתים בחיל-האוויר. מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, הזמין את 14 מצטייני הנשיא למפגש מיוחד, זאת על מנת להודות להם על שירותם ועל תרומתם לחיל ולהעניק להם תעודת הוקרה.

 
מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, הזמין את 14 מצטייני הנשיא למפגש מיוחד והעניק להם תעודת הוקרה

"אתם השגרירים של החיל וסיפוריכם האישיים מהווים דוגמה לשאר החיילים בחיל-האוויר", אמר מפקד חיל-האוויר. "אתם מצטיינים כיוון שאתם שואפים תמיד להצליח, מכוונים גבוה, והמפקדים שלכם רואים זאת ולכן בחרו בכם לייצג את חיל-האוויר. אני מאמין שגם אחרי השירות הצבאי אתם תהיו מצטיינים ותתרמו לחברה כפי שאתם תורמים לחיל". לכל אחד מהמצטיינים סיפור מרתק ששורשיו נטועים בילדותו ובערכים שספג במהלך שירותו. לפניכם סיפורים ייחודיים של ארבעה חיילים שיזכו לקבל השבוע תעודת הצטיינות מנשיא המדינה.

סמל נאווה סניד
סמל נאווה סניד היא החיילת הראשונה מקהילת העבריים שמקבלת תעודת הצטיינות מנשיא המדינה על שירותה הצבאי. סמל סניד משרתת בבסיס עובדה שבערבה כנהגת משא. אביה נפטר כשהייתה בת 11 ואמה גדלה אותה ואת חמשת אחיה בעצמה. על אף קשייה, החליטה סמל סניד שהיא מתגייסת לצה"ל כמו כולם ושובצה לחיל-האוויר. "שמחתי מאוד ששובצתי לחיל-האוויר, והרגשתי שהכול מכוון מלמעלה", משתפת סמל סניד. "השירות בחיל שינה אותי והפך אותי לאדם בוגר, אוהב אדם ואחראי יותר".

 
סמל נאווה סניד. החיילת הראשונה מקהילת העבריים שמקבלת תעודת הצטיינות מנשיא המדינה על שירותה הצבאי

סמל סניד נתקלה בעברה באנשים שלא קיבלו אותה, אך היא תמיד פותחת את הלב ומוכנה לקבל אחרים. "אני מגיעה מקהילה מחבקת שאוהבת אנשים, ולכן אני מקבלת כל אדם אפילו שיש אנשים שלא מוכנים לקבל אותי כמו שאני", היא מספרת. "אני אוהבת לפגוש אנשים חדשים, ממלאת את תפקידי ברצון רב ומכבדת כל אדם ללא הבדל דת, גזע ומין".


"אני מגיעה מקהילה מחבקת שאוהבת אנשים, ולכן מקבלת כל אדם אפילו שיש אנשים שלא מוכנים לקבל אותי"

סמל מרים נונס
סמל מרים נונס נולדה בבריטניה באזור בו לא מתגוררים יהודים רבים. היא בת לאב יהודי ולאם נוצרייה, ולאורך כל חייה חוותה אנטישמיות רבה כלפיה. בגיל 12 החליטה סמל נונס להתגייר בשל תחושת החיבור לעם היהודי ולדת היהודית. כבר בגיל 16 החלה סמל נונס לעבוד במפעל הנדסה במדינה ורכשה מיומנות הנדסית. בגיל 18 החליטה לעלות לבדה לארץ ולהתגייס לחיל-האוויר. היא עברה קורס בבסיס הטכני שבחיפה ושובצה ליחידת האחזקה האווירית (יא"א 22) שבבסיס תל-נוף. היא משרתת בתפקיד מתכננת מכנית ומפגינה את יכולות ההנדסה שרכשה בצעירותה.

 
סמל מרים נונס נולדה בבריטניה באזור בו לא מתגוררים יהודים רבים. לאורך כל חייה חוותה אנטישמיות רבה כלפיה

"אני גאה להיות חלק מהעם היהודי ושמחה על ההחלטה להתגייס לחיל-האוויר", היא משתפת. "האנשים ביחידה מאוד מחבקים ודואגים לשלומי". על אף קשייה כחיילת בודדה והגעגועים למשפחה שבבריטניה סמל נונס מרגישה שהיא מגשימה את עצמה בתפקיד ומביאה לידי ביטוי את היכולות שרכשה בצעירותה. "תמיד יש לאן לשאוף ואיך להשתפר. אני לומדת מהחיילים סביבי כל יום ויודעת שהם תמיד יעזרו לי בכל מה שאצטרך".

סמל ב'
סמל ב' עלה עם משפחתו מאתיופיה בשנת 2004 מתוך ציונות ואהבת הארץ. באתיופיה חשו סמל ב' ומשפחתו ניכור וחוסר שייכות, ושאפו לעלות לארץ. לאחר עלייתם הם התמקמו באור יהודה. "היה קשה להסתגל בהתחלה לארץ, אבל הבנתי שכדי להצליח אני צריך להתאמץ ולבסוף הצלחתי להשתלב ויצרתי קשרים חברתיים רבים", מספר סמל ב'. במהלך ילדותו היה חשוב למשפחתו של סמל ב' שיצליח ויהיה כמו כולם. הוא למד בבית הספר בגבעת שמואל, ושילב עם הלימודים התנדבות במד"א (מגן-דוד אדום) והדרכה בתנועת הנוער בני עקיבא כדי לתרום לחברה ולסייע לבני הנוער. "אם מטפחים את הנוער, משפיעים על עתיד המדינה. את זה למדתי מההורים שלי".

 
סמל ב', לוחם במסלול ההכשרה של יחידה 669, עלה עם משפחתו מאתיופיה בשנת 2004 מתוך ציונות ואהבת הארץ

עם סיום הלימודים המשיך סמל ב' למכינה קדם צבאית וספג את ערכי אהבת הארץ ואהבת אדם. לאחר סיום המכינה, התגייס בשנת 2016 למסלול ההכשרה של לוחמי יחידה 669 (יחידת החילוץ והפינוי הקרבי בהיטס), אותו יסיים בחודש הבא. "במהלך הקורס נתקלתי בקשיים רבים אבל שמתי לנגד עיניי את המטרה הגדולה - הצלת חיים של אחרים - והתגברתי על הפחדים. התמיכה של המפקדים ושל החיילים סביבי עזרה לי להתגבר על הקשיים הללו", משתף סמל ב'. "ברגע שאתה רואה שהמטרה העיקרית של היחידה היא הצלת חיים, כל הפחדים נעלמים".

סמ"ר רועי שיפנבאור
חייל נוסף שיזכה לקבל את תעודת ההצטיינות מנשיא המדינה הוא סמ"ר רועי שיפנבאור, המשרת כלוחם בחיל-התותחנים. סמ"ר רועי אמנם אינו משרת בחיל-האוויר, אך קשור אליו בקשר הדוק. סמ"ר רועי הוא בנו של אל"ם דניאל שיפנבאור ז"ל, שנהרג בהתרסקות מסוק ה"יסעור" (CH-53) ברומניה לפני כמעט שמונה שנים.


סמ"ר רועי שיפנבאור, לוחם בחיל-התותחנים, אמנם אינו משרת בחיל-האוויר אך קשור אליו בקשר הדוק

ביולי 2010 השתתפו מסוקי "יסעור" בתרגיל משותף של חיל-האוויר עם מקבילו הרומני. בשל תנאי מזג-אוויר קשים, התנגש אחד ממסוקי ה"יסעור" של טייסת 118 ("דורסי הלילה") בצלע הר בהרי הקרפטים וששת אנשי צוות המסוק נספו, בהם אל"ם שיפנבאור ז"ל. כשנתיים לאחר התאונה קיבל אל"ם שיפנבאור ז"ל צל"ש ממפקד חיל-האוויר על השתתפותו בפעולת חילוץ לוחמים תחת אש בסיום מלחמת לבנון השנייה.


מפקד חיל-האוויר: "אתם השגרירים של החיל וסיפוריכם האישיים מהווים דוגמה לשאר החיילים בחיל-האוויר"

מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, שהיה מפקד בסיס תל-נוף בזמן התאונה ברומניה, שמר על קשר עם משפחת שיפנבאור לאורך כל השנים, ובשבוע שעבר נפגש עם סמ"ר רועי ובירך אותו על קבלת ההצטיינות. "בחיים בכלל ובצבא בפרט חווים נפילות בדרך", משתף סמ"ר רועי. "צריך לדעת להרים את עצמך, להבין שיש לאן להתקדם ולהמשיך הלאה אל המטרה הבאה".