יומן ארועים

Bookmark and Share
מפקד חיל-האוויר: "תהיה בן-אדם" פורסם בתאריך 12.04.2018
תגיות: מפקד חיל-האוויר
אמש (ד') נאם מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, בעצרת הזיכרון הממלכתית לשואה ולגבורה, שנערכה במכון הבינלאומי ללימודי השואה "משואה" בתל-יצחק. "מחובתנו לזכור את השואה ואת הגבורה, ולהזכיר את תרומתם של השורדים לחברה הישראלית. אך מעל לכל, חובתנו הראשונה במעלה היא לחנך את אנשינו - תהיו בני אדם"
מערכת אתר חיל-האוויר

יום הזיכרון לשואה ולגבורה התשע"ח: אמש (ד') נערכה עצרת הזיכרון הממלכתית לשואה ולגבורה, במכון הבינלאומי ללימודי השואה "משואה" בתל-יצחק. בעצרת, שנערכה בסימן "מניצולים לישראלים - תרומתם של ניצולי השואה לחברה הישראלית", נאמו שר החינוך, ח"כ נפתלי בנט, מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין ויו"ר משואה, פרופ' יצחק קשתי.


אמש (ד') נאם מפקד חיל-האוויר בעצרת הזיכרון הממלכית לשואה ולגבורה במכון "משואה" | צילום: סליה גריון

את שבע משואות הזיכרון בעצרת הדליקו הסופר אורי אורלב, אלוף (מיל') חיים ארז, פרופ' אריה דורסט, פרופ' שאול לדני, חתן פרס ישראל דן רייזינגר, ניצב-משנה בדימוס נעמי שדמי ואל"ם (מיל') ישעיהו (שעיה) חרסית - כולם שורדי שואה. בעצרת לקחו חלק 430 קצינים, נגדים וחיילים מבסיסי חיל-האוויר, ביניהם פרחי טיס, צוערים וחניכי הכשרות. אל סא"ל ל', מפקד בית-הספר לכטמ"ם (כלי-טיס מאוישים מרחוק) שהגיע לעצרת יחד עם חייליו, הצטרפה סבתו ניצולת השואה ואחותה.


בעצרת הזיכרון לקחו חלק 430 קצינים, נגדים וחיילים מבסיסי חיל-האוויר | צילום: סליה גריון

מתוך דבריו של מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, בעצרת הזיכרון:

"...תהיה בן-אדם..."
"...זי א מענטש..."

אלו היו מילות הפרידה של מרגלית מבנה יצחק, יצחק שדמון ז"ל, טרם פרידתם בכניסה למחנה ההשמדה "אושוויץ - בירקנאו". שישים שנים מאוחר יותר עמד יצחק בחזית קבוצה של מאתיים קצינים ונגדים באותו המקום, שר יחד אתנו את "התקווה" והעביר לנו את אותו המסר - תהיו בני אדם.
הטקס השנה, המעלה על נס את תרומתם של ניצולי השואה לחברה הישראלית, פוגש אותנו בנקודת זמן ייחודית. זמן בו מתעצב הזיכרון, יוצא אט-אט מידיהם של השורדים ועובר לדורות הבאים שיספרו את הסיפור.

לחנך את פקודנו לאור הזיכרון
על סיפו של העשור השמיני לעצמאות ישראל אנו מבינים שהזיכרון מתעצב ונבנה. ישראל של העשורים הראשונים הייתה עסוקה בהבטחת קיומה ואילו השורדים והניצולים עשו כל מאמץ - להיות ישראלים. היום אנו יודעים מה רבה הייתה תרומתם בכל תחומי חיינו כאן: בביטחון, בתעשייה, באקדמיה, באומנות ובתחום הציבורי.


"השורדים עשו כל מאמץ להיות ישראלים. היום אנו יודעים מה רבה הייתה תרומתם בכל תחומי חיינו" | צילום: סליה גריון

הניצולים היו שם, פעלו והשפיעו. בחיל-האוויר לבדו שירתו לאורך השנים יותר ממאתיים לוחמי צוות-אוויר ששרדו את המלחמה הנוראה ההיא. הם לא הפליגו בדיבור. הם הגנו על הבית. רק בעשור האחרון למדנו על היקף השפעתם.

בעבורנו, המפקדים בצה"ל - זו משימה. לחנך את פקודינו לאור הזיכרון של מעשי הזוועה ושל הגבורה. לספר על התרבות היהודית שעמדה בסכנת הכחדה. להנציח את תרומתם של הניצולים לבנייתה של מדינה. אלו הם החלקים שמרכיבים את תמונת הזיכרון המשותפת שלנו.


"בעבורנו, המפקדים - זו משימה. לחנך את פקודינו לאור הזיכרון של מעשי הזוועה ושל הגבורה" | צילום: סליה גריון

גם עבורי זו משימה. כילד שגדל והתחנך בנהלל, בבית-הספר בו למד חיים ארז, העולה החדש שלימים הפך לאלוף בצה"ל. כנער שבגר על דמותו של חתן פרס ישראל חיים טופול. כלוחם צוות-אוויר שהוביל טייסים בשטח אויב - כפי שעשה שורד השואה שעיה חרסית, לימים אלוף-משנה בחיל-האוויר.

מתבססים על מורשתנו היהודית ועל ערכי צה"ל
כמפקד הממשיך את דרכה של נעמי שדמי, אשר הובילה שילוב נשים בצה"ל ובמשטרה, ובכך יצרה דרך הפותחת בפני נשים המשרתות בחיל-האוויר אפשרויות נוספות להביא לידי ביטוי את תרומתן לעשייה הביטחונית. הרי אך טבעי הוא, להמשיך את דרכם ולפעול למימוש החזון שלנו כאן בארץ ישראל, הן בעשייה הצבאית היומיומית והן בתרומתנו לחברה הישראלית כחלק מהיותנו צבא העם.


"בחיל-האוויר שירתו לאורך השנים יותר ממאתיים לוחמי צוות-אוויר ששרדו את המלחמה הנוראה" | צילום: סליה גריון

היום אני מופקד על החזק שבמרכיבי העוצמה הצבאית. המפקדים בחיל-האוויר מפעילים עוצמה זו תוך שאנו מתבססים על מורשתנו היהודית ועל ערכי צה"ל - כפי שעשה זאת דור המייסדים, שרבים מאנשיו היו שורדי השואה.

הם - למדו על בשרם את מחירה של החירות. הם - עשו ולא סיפרו. הם - חינכו ולא נקמו. מחובתנו - לזכור ולא לשכוח. מחובתנו - לזכור את השואה ואת הגבורה, ולהזכיר את תרומתם של השורדים לחברה הישראלית. אך מעל לכל, חובתנו הראשונה במעלה היא לחנך את אנשינו - תהיו בני אדם.


"מחובתנו - לזכור את השואה ואת הגבורה, ולהזכיר את תרומתם של השורדים לחברה הישראלית" | צילום: סליה גריון