יומן ארועים

Bookmark and Share
הקשב המפקד: קצינים חדשים בחיל-האוויר פורסם בתאריך 10.04.2018
תגיות: קורס קצינים , בסיס עובדה
כשמאחוריהם עשרה שבועות ארוכים של דרך מחשלת, קיבלו אמש (ב') 111 הקצינים החדשים של חיל-האוויר את דרגות הכתף. בקרוב יצטרפו הקצינים הטריים למערכי החיל השונים. "אתם אלו שתעצבו את אופיו של החיל ותנווטו אותו לעמידה באתגרי המחר"
טל בן-נאה

בתום עשרה שבועות של הכשרה בבית-הספר לקצינים (ביסל"ק) שבבסיס עובדה, עמדו אמש (ב') 111 הקצינים החדשים של חיל-האוויר על רחבת המסדרים וקיבלו את דרגות הקצונה, בנוכחות תא"ל תומר בר, ראש מטה חיל-האוויר (רמ"ט).


אמש (ב') עמדו 111 הקצינים החדשים של חיל-האוויר על רחבת המסדרים וקיבלו את דרגות הקצונה | תמונת ארכיון

"אתם אלו שתעצבו את אופיו של החיל ותנווטו אותו לעמידה באתגרי המחר", פנה תא"ל בר אל הקצינים הטריים. "נמשיך ונהיה חיל מוביל, יוזם ואיכותי רק אם תכוונו גבוה. דרשו זאת קודם כל מעצמכם, ואז גם מפקודיכם. היסודות אותם רכשתם בהכשרה הם פשוטים על הנייר, אך יהיו מאתגרים ביישום - דוגמא אישית בכל, ביצוע המשימה, יוזמה וחתירה למגע, מקצוענות, ירידה לפרטים והעמקה, והחשוב מכל - היו אדם לאדם - אדם, והתנהלו בצניעות ובדרך ארץ. עוד זמן קצר תתייצבו בטייסות, ביחידות ובמטה לעשייה מאתגרת, תובענית ומרתקת. אם תמלאו את היסודות שמניתי אני מבטיח שתצליחו ובגדול".

הקורס במספרים
מחזור מספר 54 של מסיימי ההכשרה החיילית של בית-הספר לקצינים של החיל בעובדה כלל חניכים מנהריה ועד מיתר, מגילאי 19 עד 37. 43 נשים סיימו את הקורס, בהם צוערת הריונית, שמונה נשואים ושלושה עולים חדשים. הם הגיעו מבה"ד 1 וממסלול קצונה בסמכות של החיל, ועברו יחד עשרה שבועות של שיעורים, מבחנים עיוניים, סימולציות, שיחות עם אנשי המערכים השונים, סדנאות והתנסויות מקצועיות על מנת שיגיעו מוכנים אל תפקידם הראשון כקצינים.


43 נשים סיימו את הקורס, בהם צוערת הריונית, שמונה נשואים ושלושה עולים חדשים | תמונת ארכיון

הם עסקו בדמות הקצין כחלק מעידן טכנולוגי מתקדם, ורכשו כלים פיקודיים, כישורי מנהיגות וערכים אשר מובילים את חיל-האוויר. הקצינים הגיעו מתחומי האחזקה, המבצעים, התקשוב, המטאורולוגיה, הבקרה, ההגנה הקרקעית, פיקוח הטיסה, המנהלה, ההדרכה, הלוחמה המקצועית והעתודה.


הם עסקו בדמות הקצין כחלק מעידן טכנולוגי מתקדם, ורכשו כלים פיקודיים וכישורי מנהיגות | תמונת ארכיון

"החלטתם לקחת אחריות ולהשפיע, בחרתם בדרך שגובה מחיר ודורשת מאמץ - ובימינו, כשרבים בוחרים שלא לתרום לחברה - אתם בולטים", אמר למסיימים אל"ם א', מפקד בסיס עובדה. "לקחתם החלטה שבעיני, ובראייה היסטורית ועכשווית, היא החלטה הכרחית - אך אינה מובנת מאליה. כוונו למצוין ואל תתפשרו. כוונו למצוין - בתפקיד, בהתנהלות האישית ובנראות. זכרו למה - הבנת חשיבות השירות שלכם תהווה עבורכם מקור כח גם בימים קשים. היו בני אדם צנועים וקשובים, והתייחסו לאחר קודם כל כבן אדם - בחמלה ובסבלנות. היו אמיצים - הוקיעו גזענות ואפליה. כבדו את האדם באשר הוא אדם - ללא תלות בגזע, מין, דת, דעה פוליטית או העדפה מינית. כוונו למצוין, זכרו למה, היו בני אדם, עלו והצליחו".

מאנגליה לבה"ד 1
בין הקצינים הטריים נמצא סגן דביר אמנו שעבורו הדרך אל הדרגה הייתה מאתגרת במיוחד. סגן אמנו, שסיים את הקורס במסלול אחזקה, נאבק במהלך הקורס על הישארותו. "לקראת סיום הקורס, העלו אותי לוועדות הערכה והיה עלי להוכיח את עצמי מחדש, להראות נכונות ומוטיבציה ולהיזכר מדוע בחרתי לצאת לקצונה", שיתף סגן אמנו. "אני מאמין כי לקצינים ולסגל הפיקודי יש יכולת ליצור שינוי". משפחת אמנו עמדה גאה באותו המקום בדיוק לפני ארבעה חודשים, כאשר סגן עדי, האחות הצעירה, קיבלה את דרגותיה. סגן אמנו ביקש לחזור לטייסת 69 ("הפטישים") מבסיס חצרים, בה שירת. "אני מתרגש לקראת החזרה לטייסת וגאה מאוד בדרך שעברתי".


בין המסיימים: סגן דביר אמנו שאחותו הצעירה, סגן עדי, משרתת גם היא כקצינה בחיל | תמונת ארכיון

בוגר נוסף שעשה כברת דרך ארוכה עד הגיעו לצה"ל הוא סרן יונתן. סרן יונתן, בן 29 ונשוי טרי, עלה בגיל 25 לישראל מאנגליה. הוא למד במסלול משולב לתואר ראשון ושני בפיסיקה ובכימיה באוניברסיטת UCL בלונדון, ועם עלייתו ארצה התבקש לבצע שירות צבאי מקוצר של חצי שנה. סרן יונתן התעקש על שירות צבאי מלא תוך הכרה בלימודיו האקדמיים, והתגייס בשנת 2015 במסגרת עתודת עולים.


בוגר נוסף שעשה כברת דרך ארוכה עד הגיעו לצה"ל הוא סגן יונתן שעלה בגיל 25 לישראל מאנגליה | תמונת ארכיון

"עבדתי כמזכיר הארצי של תנועת הנוער 'בני עקיבא' באנגליה, אשר ערכיה הם ציונות, עליה ואהבת הארץ. אני מרגיש שאני מיישם בצורה הטובה ביותר את הערכים שחשובים לי כל לך", אומר סרן יונתן, שישרת כעת כקצין תחקור וסימולציה במחלקת כטמ"ם (כלי-טיס מאוישים מרחוק), מודיעין ולוחמה אלקטרונטית שבלהק הציוד (לצ"ד). "התרומה הישירה והממשית שלי למדינת ישראל היא דרך הצבא ואני לא רואה את עצמי במקום אחר".