יומן ארועים

Bookmark and Share
חיל-האוויר וזרוע הים בתרגיל ימי בינלאומי פורסם בתאריך 09.04.2018
תגיות: עטלף (פנתר) , טייסת "מגיני המערב" , יסעור (CH-53) , זרוע הים , בינלאומי
תרגיל ה"נובל דינה" הפגיש את טייסת 193 ("מגיני המערב") עם צוותים של זרוע-הים הישראלי, חיל-הים היווני והצי השישי של ארצות הברית. הכוחות התאמנו על משימות מודיעיניות ומשימות חיפוש והצלה, וחיזקו את השת"פ הבינלאומי. "חיזוק שיתוף הפעולה חשוב הן ללמידה המקצועית ההדדית והן בהיבט המבצעי באגן הים התיכון"
טל בן-נאה וכרמל שטרן

לאחרונה הגיע לקצו תרגיל בינלאומי המכונה "נובל דינה", שהחל ביוון והסתיים בחופי מדינת ישראל. התרגיל, המתקיים זו השנה השביעית, נמשך כשלושה שבועות והתמקד בתרגול לוחמה נגד צוללות, ובמהלכו שיתפו פעולה חיל-האוויר וזרוע-הים הישראליים עם חיל-הים היווני והצי השישי האמריקאי.


התרגיל הבינלאומי "נובל דינה" המתקיים זו השנה השביעית הגיע לסיומו | צילום: רב"ט עדן סעדה, זרוע הים

התרגיל היווה אימון משמעותי למדינות המשתתפות, הידק את הקשרים המקצועיים ביניהן והביא לשיפור הרמה המקצועית של המשתתפים. "לתרגיל חשיבות רבה בשל שיתוף הפעולה הבינלאומי והלימוד מנסיונם של אחרים", תיאר רס"ן ע', סגן מפקד טייסת 193 ("מגיני המערב") אשר לקחה חלק בתרגיל. "השנה התמקדנו בלמידה על מסוקי הסי-הוק, אשר עתידים להירכש בחיל-האוויר הישראלי".


 "לתרגיל חשיבות רבה בשל שיתוף הפעולה הבינלאומי והלימוד מנסיונם של אחרים" | צילום: רב"ט עדן סעדה, זרוע הים

חילוץ בלב ים
טייסת 193, טייסת הסיור הימי של חיל-האוויר, מפעילה מסוקי "עטלף" (פנתר) פועלת בשיתוף פעולה עם זרוע-הים וייעודה הוא בניית תמונת הזירה הימית. היא גם זו שהובילה את התרגיל. "אחד מיתרונותיו של הטייס בחיל-הים היווני, הוא שיש לו היכרות רחבה והתמקצעות בעולם הימי בשל העובדה כי לפני שיצא לקורס-טיס, הוא שירת מספר שנים בחיל הים היווני", הסביר רס"ן ע'. "שיטות הטיסה והאחריות בין הטייסים בקוקפיט, שונים מאיתנו ולכן אנו לומדים כל פעם משיטותיהם".


טייסת 193 המפעילה מסוקי "עטלף" (פנתר) הובילה את התרגיל | צילום: רב"ט עדן סעדה, זרוע הים

בתרגיל בוצעו מתארים שונים ותרגולי טיסה במקביל למטוסים הזרים. "אין לנו טייסת אחות בחיל-האוויר ולכן כל תרגול משותף מאפשר לנו ללמוד ולהחכים בנוגע לשיטות הטיסה והאחזקה של המסוקים. הצבא היווני אפשר לנו ללמוד מטייסת אשר משימותיה דומות לשלנו ובשל הקליטה העתידית של מסוקי 'סי-הוק', התרכזנו בתרגיל זה בלמידה משותפת ותרגול במסוק היווני", הוסיף רס"ן ע'. "חיזוק שיתוף הפעולה חשוב הן ללמידה המקצועית ההדדית והן בהיבט המבצעי באגן הים התיכון".


כל תרגול משותף מאפשר לנו ללמוד על שיטות הטיסה והאחזקה של המסוקים | צילום: רב"ט עדן סעדה, זרוע הים

 במהלך התרגיל ביצעו טייסות "יסעור" (CH-53) ולוחמי יחידת החילוץ והפינוי הקרבי בהיטס 669  מתארי חיפוש והצלה, חילוץ ניצולים בים וחילוץ מכלי-שיט. "ניצלנו את התרגיל הימי המתרחש ברובו הרחק מחופי ישראל, עובדה שיצרה אימון איכותי יותר", הסביר סגן ג', מתכנן התרגיל מטייסת 114 ("מובילי הלילה"). "התאמנו עם ספינות זרוע-הים וגם עם ספינה יוונית שלא הכרנו וזו היוותה הזדמנות לתרגל עם כלים שיתכן ונפגוש בעתיד. הפקנו לקחים רבים, בעיקר בתחומי התיאום והקשר עם לוחמי 669".


"ניצלנו את התרגיל המתרחש הרחק מחופי ישראל, כך שנוצר אימון איכותי יותר" | צילום: רב"ט עדן סעדה, זרוע הים