יומן ארועים

Bookmark and Share
מערך מסוקי הקרב מתכונן למערכה הבאה פורסם בתאריך 28.03.2018
כיצד מכינים את מערך מסוקי הקרב לרגע האמת בו יתמודדו אנשיו מול איום בטחוני מתפרץ למען הגנה על בטחון המדינה? חיל-האוויר משקיע רבות באימונים לקראת אירועים פתאומיים ובונה מתארי פעילות שנועדו להכין את הכוחות בשטח לפעול בתנאי אי וודאות ומול איומים מגוונים
נופר בליט

לא ניתן היה לפספס את האירועים הדרמתיים שהתרחשו בצפון הארץ בתחילת חודש פברואר, שכללו יירוט מל"ט (מטוס ללא טייס) אויב, תקיפת קרון פיקוד ושליטה איראני בעומק סוריה, נטישת מטוס "סופה" (F-16I) ותקיפת סוללות טילים של מערך ההגנה האווירית הסורי. כבר בשעה 4:00 לפנות בוקר של יום השבת התרחשה תנועה ערה של חיל-האוויר באזור עמק בית שאן. מסק"ר (מסוק קרב) מסוג "שרף" (אפאצ'י לונגבואו) של טייסת "הצרעה" (113) הפועלת מבסיס רמון, יירט מל"ט איראני ששוגר מסוריה וניסה לחדור לשטח ישראל.

המשימה - זיהוי והשמדת מטרות
במשימת יירוט המל"ט החזיק מערך מסוקי הקרב ביתרון יחסי: "מהמסוק אנו צופים במטרה בעיניים וקל לנו יותר להתמקד באופן רציף במטרות קטנות", מסביר סרן ש', קצין מדור בטחון שוטף וטייס בטייסת 190 המפעילה מסוקי "פתן". "למסק"ר יתרונות נוספים כמו קרבתו להתרחשויות ולכוחות הקרקע ויכולתו לטוס במזג-אוויר שאינו מיטבי לטיסה".


 "מהמסוק אנו צופים במטרה בעיניים וקל לנו יותר להתמקד באופן רציף במטרות קטנות" | תמונת ארכיון

"משימת העל של מערך המסק"ר היא סיוע לכוחות קרקעיים, תוך גיבוי הכוחות בירי בעת אירוע מבצעי או מלחמה", מציין סרן ש'. רס"ן א', ראש מדור אימוני מסוקים בלהק-האוויר, מוסיף: "מסוק קרב הוא פלטפורמה שמטרתה לזהות ולהשמיד מטרות - מחוליות מחבלים, דרך סוללות טילי קרקע-אוויר בשטח האויב ועד לכלי-טיס שחודרים לשטחנו. מכאן נגזרים אימונים ייחודיים למערך, בעלי מטרות משתנות בהתאם למשימות".

כיצד בונים סיפור מלחמה?
על הכנת הצוותים הטסים למשימה דוגמת יירוט המל"ט בצפון, אחראי מדור אימוני מסוקים בלהק-האוויר שאמון על תכנון והפקת אימוני משולבים. "תפקידנו להכין את עולם המסוקים למלחמה בצורה המיטבית על-ידי ייצור אימונים קרקעיים ואוויריים בארץ ובחו"ל. אנו מפעילים סדנאות אימון ובונים אותן, עד לרמת ציוד הטיסה", מסביר רס"ן א'. "הטייס צריך לדעת לשגר את הטיל המסוים, במקום הנכון, בגובה הנכון ובמהירות הנכונה. אנחנו מספקים לו סל כלים לשם כך, הכולל אימוני מטרות זזות או נייחות ומטרות שדורשות אמצעי לחימה מיוחדים".


על הכנת הצוותים הטסים למשימה אחראי מדור אימוני מסוקים שאמון על תכנון והפקת אימוני משולבים | תמונת ארכיון

את תרחיש הייחוס בונים בעזרת שימוש במידע מודיעיני עדכני. "גורמי המודיעין מעריכים בהתאם לאמצעים ולמידע שברשותם מה עשוי לקרות באירוע בזמן אמת. כמובן שבאימון ישנן מגבלות בטיחות, אמצעים מוגבלים ותקציב מסוים, ואי אפשר לדמות מצב קרב באופן מלא", מסביר סרן ש'. "אף על פי כן, אנו מנסים לבנות תרחיש דומה ככל האפשר לאיום הצפוי ולביים את האויב בצורה מיטבית".

בין אימון לזמן אמת
בשנים האחרונות מתרגל חיל-האוויר בתדירות גבוהה את ההתמודדות עם אירועי ההגנה על הגבולות, המאופיינים בדרישה לזמן תגובה קצר ובחוסר יכולת לצפות אותם מראש. כדי לתרגל את הבלתי ידוע, מכינים את הטייסים להתמודדות עם מגוון רחב של תרחישים.


בשנים האחרונות מתרגל חיל-האוויר בתדירות גבוהה את ההתמודדות עם אירועי ההגנה על הגבולות | תמונת ארכיון

"כדי להיות מוכנים ככל האפשר, אנחנו בונים מגרשים שונים וכל אחד מתרגל מתאר קצת שונה", מספר רס"ן א'. "אנחנו מסתמכים על מודיעין ואירועים קודמים ומנסים להיות יצירתיים כדי לחזות מה יהיו דרכי פעולה של האויב. הצוותים שמתכוננים לטיסה לא יודעים מה מצפה להם ומגלים זאת ברשת הקשר רק תוך כדי הטיסה. אנחנו יודעים בדיוק מה הולך לקרות באירוע כי אנחנו מפעילים את הכוחות הקרקעיים שמדמים את האויב. חיל-האוויר שם את הנושא בראש סדר העדיפויות שלו כי הוא מבין שמדובר בתרחיש סביר ורוצה להתכונן".


"אנחנו מסתמכים על מודיעין ואירועים קודמים ומנסים לחזות מה יהיו דרכי פעולה של האויב" | צילום: קורל דביר

העבודה בין הגורמים השונים מולידה גם אתגרים כשאחד מהם הוא אופן התקשורת, החל מדיבור בקשר ועד סנכרון הניווט נדרשים הכוחות לייצר שפה משותפת, לעיתים גם בזמן האירוע המבצעי. "לדוגמה, מסוק משטרתי מדווח שהוא רואה את חוליית המחבלים ועוקב אחריה, אבל מסתבר שלמשטרת ישראל יש מפת כבישים רגילה. למסוקי החיל אין מפת כבישים הכוללת מספרי כבישים ושמות צמתים והמשטרה תתקשה להעביר לכוחות את המיקום המדויק של החוליה החשודה", מסביר רס"ן א'.


"למסק"ר יתרונות נוספים כמו קרבתו לכוחות הקרקע ויכולתו לטוס במזג-אוויר שאינו מיטבי לטיסה" | צילום: קורל דביר

"הדיבור בקשר, אופן הטיסה, והכפתורים שאתה לוחץ עליהם - כל אלו הן פעולות זהות בעת תרגול ובעת מבצע", משתף סרן ש' שמאמין כי טיב האימונים נמדד בזמן אמת. "ההבדל האמתי הוא הגורם המנטלי והרגשי. בפעילות מבצעית חשים הרבה יותר התרגשות ולחץ. זה יכול לבלבל ולגרום לך לטעויות או לחלופין דווקא לגרום לך להיות הרבה יותר חד וממוקד".