יומן ארועים

Bookmark and Share
חג החירות: מנהיגות בחיל-האוויר פורסם בתאריך 29.03.2018
חג האביב הגיע ועמו סיפור יצאת מצרים. משה ומנהיגים רבים אחרים, מלווים את חגי ישראל ורבים שהגיעו אחריהם ממשיכים לעצב את גורלו וזהותו של עם ישראל, הן במסגרות אזרחיות והן במערכת הצבאית. מיהו מנהיג והאם כל אחד יכול להפוך לכזה? כל זאת בכתבה שלפניכם
כרמל להד

חג האביב הגיע ועמו סיפור יציאת מצרים, בו הפגינו בני ישראל גבורה ותושייה בבריחתם מפרעה. בראשם עמד משה רבנו, אחד המנהיגים הבולטים בהיסטוריה של עם ישראל, ואליו הצטרפו מנהיגים רבים נוספים, ביניהם אהרון אחיו, יוכבד אמו ואחותו מרים.


בראשם של בני ישראל ביציאת מצרים עמד משה, אחד המנהיגים הבולטים בהיסטוריה של עם ישראל | תמונת ארכיון

מנהיגים אלו, אשר מלווים את חגי ישראל, היוו את קובץ המנהיגים הראשונים של עם ישראל. רבים אחרים הגיעו אחריהם וממשיכים לעצב את גורלו וזהותו עם ישראל, הן במסגרות אזרחיות והן במערכת הצבאית. "העיסוק במנהיגות בצה"ל ובחיל-האוויר בפרט היה קיים מאז קום המדינה. המערכת הצבאית דורשת מהחייל והחיילת לבצע משימות הנוגדות את האינסטינקט הטבעי של האדם וכרוכות בסיכון חיים והקרבה עצמית. מנהיגות היא הבסיס להפעלת הכוח הצבאי. רק אחרי מי שאני רואה כמנהיג, אלך בשדה הקרב", מסבירה רס"ן הילה מזור ראש מדור חופ"ה (חקר ופיתוח הדרכה) בבית-הספר לפיקוד ומנהיגות.


מנהיגים רבים ממשיכים לעצב את גורלו וזהותו של עם ישראל, הן במסגרות אזרחיות והן במערכת הצבאית | תמונת ארכיון

אך מי הוא אותו המנהיג? האם זהו רק מנהיג בשדה הקרב? האם כל אחד יכול להיות מנהיג? סא"ל ר', מפקד בית הספר לפיקוד ומנהיגות, עונה: "המילה מנהיג מגיעה מהשורש נ.ה.ג, מלשון לנהג, להוביל ממקום אחד למקום אחר. אותו אדם שהוא מנהיג מוביל את עצמו או קבוצה של אנשים מנקודה אחת לאחרת. מנהיג עוסק בשינוי המציאות כשלמעשה כל אחד הוא מנהיג, ואנו נבדלים זה מזו בקצב העשייה, בכמות האנשים אותה אנו מובילים ובהיקף עשייתנו".

מנהיג אותנטי
נשוב לסיפור יציאת מצרים, שם נגלה אלוהים אל משה ומגדיר אותו כמי שיוביל את בני ישראל. משה איננו המנהיג הקלאסי, אינו מעוניין בהנהגה ונחבא אל הכלים, ובכל זאת הופך לאחד המנהיגים הבולטים ביותר בהיסטוריה של עמנו. בצה"ל ובחיל-האוויר מאמינים כי כל אחד יכול להיות מנהיג וכי קיימים סוגים רבים של מנהיגות, כפי שניתן לראות בסיפור יציאת מצרים.


בצה"ל ובחיל-האוויר מאמינים כי כל אחד יכול להיות מנהיג וכי קיימים סוגים רבים של מנהיגות | תמונת ארכיון

"בשנת 2013 גיבש המטה הכללי תפישה שקובעת מה נדרש ממנהיג צבאי וכיצד מפתחים מנהיגות. גישה זו דוגלת בשישה עקרונות: פיתוח תפישת התפקיד ותפישה עצמית, רכישת ידע תאורטי, רכישת מיומנויות, פיתוח מסוגלות, עיסוק בציר הערכי וגיבוש מודעות עצמית גבוהה", מתארת רס"ן מזור.

"אנו משלבים את העקרונות הללו בבית-הספר, כאשר הדבר המשמעותי ביותר הוא לזהות את המרכיב האותנטי והאישיותי בכל אחד המאפשר לו להיות חשוף לאנשים עליהם הוא מפקד ומולם הוא עובד. זו הבנה חדשה יחסית שכשאדם עומד ומדבר עם אנשים בצורה הכי אותנטית, ללא אימוץ גישות מנהיגות שאינן טבעיות לו, אנשים מרגישים יותר מחוברים ומחויבים. פעמים רבות לחיילים קשה להבין מה היא שיטת המנהיגות שטובה ונוחה להם, ותפקידנו כבית-ספר הוא לחשוף אותם לכמה שיותר דרכי מנהיגות ולפתח בהם את האמונה העצמית בדרך בה בחרו".


בשנת 2013 גיבש המטה הכללי תפישה שקובעת מה נדרש ממנהיג צבאי וכיצד מפתחים מנהיגות | תמונת ארכיון

סא"ל ר' מרחיב: "תפקידנו בבית-הספר הוא לאפשר לכל חייל המגיע אליו לראות את הפוטנציאל הטמון בו. כל אחד יכול להיות מנהיג. השאלה היא עד כמה הוא מקבל את העובדה שהוא מנהיג ועד כמה הוא מעז להתנסות במנהיגות. התפקיד שלנו הוא לחשוף בפני החיילים המגיעים לבית-הספר את יכולותיהם האישיות ולעודד אותם לנקוט עמדה. במקום בו כולם מנהיגים יכול להיווצר כאוס, אך אם קיימת דירקטיבה ברורה של כיוון המקום וערכיו בצורה המעודדת יצירתיות, אז המסגרת והאנשים בה יכולים להנהיג בדרך שתוביל את הארגון למקום טוב יותר".


"תפקידנו בבית-הספר הוא לאפשר לכל חייל המגיע אליו לראות את הפוטנציאל הטמון בו" | תמונת ארכיון

חיל-האוויר וצה"ל מהווים קרקע פורה למנהיגים ומנהיגות, הן בתוך המסגרת הצבאית והן מחוצה לה. "המסגרת הצבאית מאפשרת לאנשים להתעסק בזהותם כמנהיגים כבר בגיל צעיר", קובעת רס"ן מזור. "עובדה זו מייצרת ניסיון רב, ואנשים מבינים את עוצמתם והצורה החיובית בה הם יכולים להשתמש ביכולותיהם. לכן אנו רואים מנהיגים רבים מחוץ לצבא אשר החלו את דרכם המנהיגותית בחיל-האוויר ובצה"ל. הדבר מעניק ללא ספק עוצמה רבה לחיל, לצבא ולמדינה כולה".

אתר חיל-האוויר מאחל לכם חג חירות ומנהיגות שמח!