יומן ארועים

Bookmark and Share
"ג'וניפר קוברה" 2018: מפקד EUCOM בישראל פורסם בתאריך 12.03.2018
תרגיל שיתוף הפעולה הגדול ביותר של צה"ל עם כוח זר בעיצומו: בשבוע שעבר ביקר מפקד הפיקוד האירופי של צבא ארה"ב, הגנרל קרטיס מ. סקפרוטי, במפקדת תרגיל ה"ג'וניפר קוברה" יחד עם סגן הרמטכ"ל ומפקד חיל-האוויר. אמש נפגש גנרל סקפרוטי עם הרמטכ"ל. "נמשיך לעבוד בשיתוף פעולה לקידום היציבות באזור"
טל בן-נאה

תרגיל שיתוף הפעולה הגדול ביותר של צה"ל עם כוח זר, ה"ג'וניפר קוברה 2018" (Juniper Cobra), נמצא בעיצומו. ביום שישי האחרון (9.3), החל ביקורו הרשמי בישראל של מפקד הפיקוד האירופי של צבא ארצות-הברית (EUCOM), הגנרל קרטיס מ. סקפרוטי, כאורחו של ראש המטה הכללי, רב-אלוף גדי איזנקוט.


בשבוע שעבר החל ביקורו הרשמי בישראל של מפקד הפיקוד האירופי של צבא ארה"ב | צילום: החטיבה לקשרי חוץ

גנרל סקפרוטי ביקר במפקדת תרגיל ה"ג'וניפר קוברה" בבסיס חצור יחד עם סגן הרמטכ״ל, אלוף אביב כוכבי ומפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין. EUCOM הוא פיקוד צבא ארצות הברית אשר חולש על מרבית אירופה, חלקים מאסיה, המזרח התיכון והאוקיינוסים האטלנטי והארקטי. בין היתר, אחראי הפיקוד גם על שיתופי פעולה צבאיים רבים בין ארצות הברית וישראל.

"המשימה העיקרית שלנו - להגן על ישראל"
בביקורו, קיבל הגנרל סקירה על התרגיל המשותף לצה״ל ולצבא ארצות הברית. "זה כבוד גדול להיות כאן ולחגוג את שיתוף הפעולה המתמשך בין שתי המדינות", אמר גנרל סקפרוטי. "לפני כמה ימים הייתי בוושינגטון בועידת איפא"ק (AIPAC) ואני לא יכול לחשוב על דבר משמעותי יותר מאשר משימת ההגנה על ישראל. זה מתחבר לכל הדברים שאני אוהב בישראל ובארה"ב - הערכים המשותפים והתמיכה ההדדית בין שתי המדינות".


בביקורו, קיבל הגנרל סקירה על התרגיל המשותף לצה״ל ולצבא ארצות הברית | צילום: קורל דביר


רא"ל ריצ'ארד מ. קלארק, מפקד כוח המשימה האמריקאי והאווירייה השלישית, הוסיף: "המשימה העיקרית שלנו היא להגן על ישראל ולשמור על שיתוף הפעולה הפורה שמתרחש מדי תקופה. אנחנו נהיה פה בעת שישראל תזדקק לנו כפי שתרגלנו ולפי פקודה. אם לא נתרגל, לא נהיה הסמכות הקובעת במזרח התיכון".


מפקד כוח המשימה האמריקאי: "נהיה פה בעת שישראל תזדקק לנו לפי פקודה" | צילום: החטיבה לקשרי חוץ

"חשוב שנשמור על כוננות גבוהה ושנמשיך בשיתוף הפעולה הצמוד בין שתי המדינות כדי שבעת מלחמה האמריקאים יוכלו להגיע לפה באופן מיידי", אמר תא"ל צביקה חיימוביץ', מפקד מערך ההגנה האווירית. "לא ברור אם הכוחות יגיעו עם פתיחת המערכה או במהלכה, אך המטרה היא שנעבוד כתף אל כתף לאורך כל הפעילות ושתהיה לנו היכולת להעביר את הציוד במהירות ולתפעל את המערכות".

אמריקאים וישראלים - זה לצד זה
ה"ג'וניפר קוברה" הוא התרגיל הגדול ביותר של חיל-האוויר ופיקוד אירופה של צבא ארצות הברית בשנת 2018, בו תורגלו לראשונה איומים מכלל הזירות בו-זמנית. התרגיל מדמה תרחיש בו יגיעו כוחות אמריקאים למדינת ישראל כדי לסייע בהגנה מפני איום התלול-מסלול ולאורכו מתאמנים המשתתפים על פקודות מבצעיות משותפות שיופעלו בעת הצורך.

זוהי הפעם התשיעית בה מתקיים תרגיל ה"ג'וניפר קוברה", אשר החל בשנת 2001. בתרגיל משתתפים למעלה מ-2,500 חיילי חטיבה 10 מפיקוד כוח המשימה האמריקאי באירופה אשר מוצבים בזמן שגרה בגרמניה, והוא מהווה נקודת שיא בשיתוף הפעולה עם צבא ארצות הברית המתרחש באופן רציף בדמות אימונים, שיח מקצועי ועדכון פקודות קבע.


 התרגיל מדמה תרחיש בו יגיעו כוחות אמריקאים לישראל כדי לסייע בהגנה מפני איום התלול-מסלול | צילום: קורל דביר

בחלקו הראשון של התרגיל נפרסה מערכת הנשק "פטריוט" האמריקאית באתרים שונים תוך תרגול ההיערכות הלוגיסטית והאבטחתית. בחלקו השני נערכות סימולציות בהן מתמודדים הכוחות עם תרחישים מאתגרים ונדרשים לתיאום בין מערכות הנשק האמריקאיות -"פטריוט", THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) ו-AEGIS COMBAT SYSTEM - לבין מערכות הנשק הישראליות - "קלע דוד", "כיפת ברזל" ו"חץ". התרחישים יופיעו בקרונות השליטה והבקרה (שו"ב) של מערכות הנשק באמצעות מחולל תרחישים משוכלל שמביא עמו הכוח האמריקאי. בסיום שלב הסימולציות, ייערך תרגול מפקדות ואימון יירוט באש חיה ביחידה לניסוי טילים, במסגרתו יתרגלו מערכות הנשק איום תלול-מסלול על כל גווניו.

הרמטכ"ל: "הביקור מוכיח את מחויבותה של ארה"ב לביטחון ישראל"
זהו ביקורו השלישי של גנרל סקפרוטי בישראל. ביקור זה הוא חלק מהקשר ההדוק בין המדינות והצבאות המבוסס על ערכים ואינטרסים משותפים. אמש (ראשון) נפגש גנרל סקפרוטי עם ראש המטה הכללי, רב-אלוף גדי איזנקוט. במפגש לקחו חלק ראש אגף המודיעין, אלוף הרצי הלוי, ראש אגף המבצעים, אלוף ניצן אלון, ראש אגף התכנון, אלוף אמיר אבולעפיה ומפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין. המפקדים הבכירים דנו במצב במזרח התיכון, בהשתנות האיומים השונים, בהזדמנויות ובשיתופי הפעולה האסטרטגיים בין הצבאות.


ביקור זה הוא חלק מהקשר ההדוק בין המדינות המבוסס על ערכים ואינטרסים משותפים | צילום: החטיבה לקשרי חוץ

"ביקורו של הגנרל סקפרוטי מוכיח שוב את מחויבותה של ארצות הברית לביטחונה של מדינת ישראל", אמר הרמטכ"ל. "זוהי הפעם התשיעית שצה״ל וצבא ארצות הברית מתרגלים יחד את תרגיל ה-Juniper Cobra, לצורך שיפור הכשירות להגנה מפני איומי תלול המסלול וקידום הלמידה ההדדית של הכוחות בשטח למול מגוון תרחישים".


המפקדים הבכירים דנו במצב במזרח התיכון, בהזדמנויות ובשיתופי הפעולה האסטרטגיים | צילום: סליה גריון

"לארה"ב מחויבות עמוקה להגנת מדינת ישראל", הוסיף גנרל סקפרוטי, "נמשיך לעבוד בשיתוף פעולה לקידום היציבות באזור, לא רק במסגרת תרגיל זה, אלא בכל מקרה של אירוע ממשי".