יומן ארועים

Bookmark and Share
חיל-האוויר מוביל בהדרכה פורסם בתאריך 01.03.2018
תגיות: הדרכה , בסיס פלמחים , קרנף (הרקולס)
החודש התקיים כנס ההדרכה הצה"לי בראשות ראש אגף המבצעים, בו זכה חיל-האוויר במקום הראשון בפרס ראש חטיבת תורה והדרכה למיזמי ההדרכה המצטיינים בצה"ל. במקום הראשון: פרויקט הסבת מטוס ה"קרנף". ראש אמ"ץ: "לתהליכי הלמידה השפעה ישירה על התוצאה המבצעית של צה"ל"
אילי פארי

החודש התקיים כנס ההדרכה הצה"לי השנתי בראשות ראש אמ"ץ (אגף המבצעים), אלוף ניצן אלון, בו זכה חיל-האוויר במקום הראשון בפרס ראש חטיבת תוה"ד (תורה והדרכה) למיזמי ההדרכה המצטיינים בצה"ל. בכנס השתתפו כלל הזרועות הצה"ליות ומובילי עולמות ההדרכה בחיל, וכמאה נציגים מחיל-האוויר לקחו בו חלק. אלוף ניצן: "האויב מסביבנו משתנה ומתפתח כל הזמן", אמר בכנס ראש אמ"ץ. "לתהליכי הלמידה יש השפעה ישירה על התוצאה המבצעית של צה"ל".


חיל-האוויר זכה במקום הראשון בפרס ראש חטיבת תורה והדרכה למיזמי ההדרכה המצטיינים בצה"ל | צילום: ענף חופ"ה

"חיל-האוויר משקיע רבות בתחום ההדרכה, על מנת להביא ללמידה אפקטיבית ולמקצוענות בביצוע המשימה המבצעית", מציגה סא"ל ס', ראש ענף חופ"ה (חקר ופיתוח הדרכה) בחיל. "זוהי השנה השנייה שחיל-האוויר זוכה במקום הראשון בפרס ראש חטיבת תוה"ד למיזמי הדרכה. שמחנו לשתף בידע ובניסיון שלנו בתחומי הלמידה וההדרכה".

מובילים
בכנס הוענקה תעודת הערכה למיזם "ספרא וסייפא", מיזם שהחל עם הקמתו של להק-אוויר במתכונתו הנוכחית בשנת 2014. מדובר בתהליך מדורג לאישור מחודש של הספרות המחייבת בחיל-האוויר - התורה, התפישה, ההוראה, הנוהל, התכנית והפקודה. על ספרות זו נסמכים כלל אנשי החיל וחריגה מהכתוב בה עלולה להיות הרת גורל. "למעשה, לא היה בעבר גוף מוסמך בחיל-האוויר שתפקידו לבצע הסתכלות רוחבית על התכנים הכתובים בחיל", מסביר רס"ן דן ברק, ראש תחום התפישות והתורות בלהק-אוויר. "נוצר מצב בו הסמכות הפיקודית לגבי נושאים מסוימים לא הייתה ברורה והתעוררו סוגיות קריטיות בשל חוסר בהירות התכנים ותחומי האחריות".


תעודת הערכה הוענקה למיזם "ספרא וסייפא" שהחל עם הקמתו של להק-אוויר במתכונתו הנוכחית | צילום: ענף חופ"ה

בשנה שעברה אושר המיזם ומספר תהליכים משמעותיים כבר החלו, בהם ביקורת ספרות נרחבת בלהקים ובבסיסים בחיל, שיחות הסברה והדרכות לאנשי השדה והמטה וכתיבתה העתידית של "תורת המבצעים" החיילית.

"חיל-האוויר הוא סמן ימני בהמון תחומים בצבא ובמדינה, אבל בעולמות הספרות היינו בפיגור בשל המבנה הארגוני והתרבותי של החיל, ששונה מאוד משאר המקומות", מסביר רס"ן דן ברק. "האתוס שלנו כארגון קובע שמרחב ההחלטה הוא למוביל. זאת אומרת שהחיל נתן את מירב האחריות והסמכות למוביל בקצה שרשרת הביצוע, אך בדרך איבדנו את השפה הארגונית המשותפת. התהליך יפתור את כל הבעיות הללו ויבטיח אחידות וסטנדרט גבוה ובלתי מתפשר, זאת מבלי להגביל את חופש הפעולה של המפקדים. כך נוכל להוביל גם בעולם הספרות המקצועית".

שלושה בתי-ספר בחיל הוסמכו
שלושה בתי-ספר בחיל קיבלו במעמד הכנס תעודות הסמכה לתל"ב (תקן לאיכות בהדרכה), שגם הוא יוזמה חיל-אווירית שכיום ניתן למצוא בכל בתי-הספר ומרכזי ההדרכה בצה"ל. "התקן נולד בבית-הספר להגנה אווירית (ביסל"א) על-ידי אנשי חיל-האוויר לפני כעשור, ובשנים האחרונות אומץ על-ידי אגף המבצעים והפך לתקן מחייב בצה"ל", מסבירה סא"ל ס'. "המטה הכללי הנחה כי עד סוף שנת 2018 כלל בתי-הספר יעמדו בתקן, ובהתאם לכך קיבלו בית-הספר לכטמ"ם (כלי-טיס מאוישים מרחוק), בית-הספר לפיקוד ומנהיגות ובסיס פלמחים את תעודות ההסמכה. כך הפך בסיס פלמחים באופן רשמי גם לבסיס הדרכה חיל-אווירי".


שלושה בתי-ספר בחיל קיבלו במעמד הכנס תעודות הסמכה לתקן לאיכות בהדרכה | צילום: קורל דביר

מתחילים מאפס
זוהי השנה השנייה ברציפות בו זוכה חיל-האוויר בפרס ראש חטיבת תוה"ד למיזמי הדרכה מצטיינים, כאשר בשנה שעברה זכה מאמן המערכות של היחידה לשיתוף פעולה והשנה זכה פרויקט להסבת מטוס התובלה הכבדה "קרנף" (הרקולס C-130) ל"קרנף" אוויוני, שבוצע במרכז ההדרכה לתובלה בבסיס נבטים.


השנה זכה בפרס ראש חטיבת תוה"ד למיזמי הדרכה מצטיינים הפרויקט להסבת מטוס ה"קרנף" | תמונת ארכיון

"בשנת 2012 נחתמה עסקה להשבחת ה'קרנפים' שכללה שדרוג מקיף של מערכות וקוקפיט המטוס, אך היא לא כללה אמצעים הדרכתיים", מעיד רס"ן יואב שרף, ממובילי הפרויקט. "למעשה קיבלנו מטוס חדש בלי ספרות הדרכתית, לומדות או סימולטורים. במקביל לקליטה המבצעית בטיסת התחלנו להוביל את ציר ההדרכה, ובנינו מאפס קורס אווירי וקרקעי של שישה שבועות, אשר הותאם לכל בעלי התפקידים במטוס - הטייס, הנווט, המכונן ופקח ההעמסה. למעשה היה כאן פער שנמצא לו פתרון שבאמצעותו אנחנו הופכים את כלל אנשי צוות-האוויר, הוותיקים והצעירים, למבצעיים בתוך ששה שבועות בודדים".