יומן ארועים

Bookmark and Share
הכומתה בידיהם: טירוני מערך ההגנ"א נשבעו פורסם בתאריך 15.02.2018
תגיות: מערך ההגנה האווירית , לוחם , טירונות
לאחר חודשים ארוכים, נחתם פרק הטירונות של לוחמי מערך הגנה האווירית שנשבעו השבוע ברחבת הכותל. לראשונה, החליפו הלוחמים את כומתת הבקו"ם הירוקה בכומתת חיל-האוויר עם סיום מסע הכומתה, בדומה לשאר לוחמי צה"ל
טל בן-נאה

פרק הטירונות של לוחמי מחזור נובמבר 2017 של מערך ההגנה האווירית הגיע לקיצו. השבוע נשבעו הלוחמים הצעירים בכותל המערבי במעמד מפקד המערך, תא"ל צביקה חיימוביץ'. עם תום פרק זה, ימשיכו הלוחמים לשלב ההכשרה המקצועית בבית-הספר להגנה אווירית (ביסל"א) במסגרתו יוסכמו על מערכות הנשק השונות שמפעיל המערך.


פרק הטירונות של לוחמי מחזור נובמבר 2017 של מערך ההגנה האווירית הגיע לקיצו | תמונת ארכיון

"אין אח ורע ללוחם שעל כתפיו מוטלת המשימה להיות המתריע הראשון והמחסום האחרון בפני כלי-טיס, רקטה או טיל - משימה הדורשת דריכות, איתנות ורמת מקצוענות גובהה במיוחד", אמר תא"ל צביקה חיימוביץ' בנאומו בפני משפחות הלוחמים בטקס ההשבעה. "היו מודעים לגודל האחריות ולעובדה שזוהי המשמרת שלנו להוות כוח מגן לעמנו ומרכיב בחוסנה של מדינת ישראל".


"זוהי המשמרת שלנו להוות כוח מגן לעמנו ומרכיב בחוסנה של ישראל" | צילום: ביסל"א

בשלושת החודשים האחרונים עברו הלוחמים שבוע שדאות, בוחן מסלול, תרגילי שטח פתוח, מסע אלונקות ומסע כומתה. "קיבלתם על עצמכם להצטרך ולהשתייך לשורות הלוחמים המפוארות של צה"ל, אותה שרשרת דורות המקיימים את הרצף האנושי המבטיח את קיומו של עם ישראל בארץ ישראל ועל-פי מורשת ישראל", פנה אל הלוחמים מפקד בית-הספר להגנה אווירית, אל"ם לירן כהן. "חמישה עשורים עברו מאז מלחמת ששת הימים ושחרור ירושלים, המזרח התיכון משנה את פניו והאיומים פושטים ולובשים צורה, וצה"ל התעצם ומתאים עצמו לאתגרי העתיד. דבר אחד לא השתנה: המחויבות, המסירות והאחריות של הלוחם הישראלי".

מסע הכומתה הראשון בהגנ"א
במחזור טירונות זה, החליפו הלוחמים לראשונה את כומתת הבקו"ם הירוקה בכומתת חיל-האוויר עם סיום מסע הכומתה, בדומה לשאר לוחמי צה"ל. "הכומתה היא פריט סמלי שמייצג את חיל-האוויר והמערך אליו משתייך הלוחם", מסביר סא"ל עמוס ג'רבי, מפקד מגמת מקצועות בביסל"א. "קבלת הכומתה האפורה הייתה מובנת מאליה, אך כעת יהיה על הלוחמות והלוחמים לעבור מסע אשר רק בסיומו הם יזכו בכומתה".


במחזור טירונות זה, החליפו הלוחמים לראשונה את כומתת הבקו"ם הירוקה בכומתת חיל-האוויר | צילום: ביסל"א

לאורך הטירונות, מרווחים טירוני מערך ההגנ"א את סממני חיל-האוויר הכוללים את תג היחידה, סיכת חיל-האוויר וסמל הגדוד. "המסע דורש ממך לצלוח אתגרים שלא בהכרח חשבת שתצטרך לעבור. יש צורך בעבודת צוות ובשיתוף פעולה לשם הצלחת המשימה", פירט סא"ל עמוס ג'רבי. "המסע ארוך, קשה ומלא בחוסר וודאות".


לאורך הטירונות, מרווחים טירוני מערך ההגנ"א את סממני חיל-האוויר | תמונת ארכיון

"בסיומו של המסלול, כשאתם מעוצבים כלוחמים חדורי מוטיבציה וביטחון עצמי, תצטרפו באופן פעיל לשורות לוחמי המערך הפרוסים לביצוע משימותיהם בכל רחבי הארץ, ופועלים לשמירת ביטחון המדינה בכל זמן נתון", אמר תא"ל חיימוביץ'. "כטירונים למדתם עד עתה את אורחות חיי הצבא ואת הנדרש מלוחם במערך ההגנה האווירית של חיל-האוויר. מעתה תלמדו להפעיל את מערכות הנשק, ותהפכו ללוחמים מקצועיים בתחום היירוט מהקרקע לאוויר".

מארה"ב למערך ההגנה האווירית
"אני רואה חשיבות מיוחדת לעיסוק בערכים דוגמת ערך הרעות, האחריות וערך השליחות המהווה נר לרגלינו בעשייה הצבאית ומרכיב בציונות בת זמננו", הוסיף תא"ל צביקה חיימוביץ' וציין את טוראי סופי סטילמן אשר עלתה לארץ ממיניסוטה, ארצות הברית, על מנת להתגייס לצה"ל.


"למדתי איך להיות לוחמת, מדוע עלינו להגן על המדינה ומהם הערכים עליהם מושתת הצבא" | תמונת ארכיון

טוראי סופי מציינת כי ההחלטה לשרת במערך ההגנה האווירית הייתה ברורה עבורה. "רציתי להגן על המולדת ולקום מדי יום עם התחושה שאני עושה דבר חשוב ומשמעותי. הטירונות לא הייתה קלה - למדתי איך להיות לוחמת, מדוע עלינו להגן על המדינה ומהם הערכים עליהם מושתת הצבא". 

הוריה של טוראי סופי הפתיעו אותה בהגיעם אל סיום מסע הכומתה והעניקו לה את כומתת חיל-האוויר. "כאשר שרתי את 'התקווה', הרגשתי מחוברת אל מדינת ישראל", היא סיפרה עם תום טקס ההשבעה.