יומן ארועים

Bookmark and Share
התרגשות באוויר: קצינים חדשים בחיל פורסם בתאריך 25.01.2018
תגיות: בסיס עובדה , קורס קצינים , קורסים והכשרות
כשמאחוריהם חודשים ארוכים של דרך מחשלת, עמדו אתמול (ד') כ-140 קצינים חדשים של חיל-האוויר על רחבת המסדרים וקיבלו את דרגות הקצונה. בקרוב הם ישולבו כקצינים במערכי החיל השונים. מח"א: "אני רוצה שתכוונו מעל ומעבר. אם לשם תכוונו – חיל-האוויר יהיה חיל טוב יותר"
נופר בליט

בתום עשרה שבועות של הכשרה בבית-הספר לקצינים (ביסל"ק) שבבסיס עובדה, עמדו אתמול (ד') כ-140 קצינים חדשים של חיל-האוויר על רחבת המסדרים וקיבלו את דרגות הקצונה, בנוכחות מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין. "חיל-האוויר, הפועל במספר חזיתות בחודשים האחרונים, מקבל על עצמו יותר ויותר אחריות, יותר מהביטחון הלאומי המונח על כתפינו, בהגנה ובהתקפה, באוויר ועל הקרקע", אמר אלוף נורקין.

"לחיל-האוויר הזה אתם מצטרפים כמפקדים, ואני גאה בכם מאוד. עומדת כאן מולי החברה הישראלית במיטבה - מכל קצוות הארץ, קצינות וקצינים, ממגוון רחב של מקצועות, אנשים שבחרו להתנדב ולהוביל, לפקד ולהשפיע, לקבל אחריות ולהטביע חותם. אני רוצה לראות אתכם משפיעים. משפיעים על המשימה, משפיעים על הפקודים שלכם. אני רוצה שתכוונו מעל ומעבר. אם לשם תכוונו - חיל-האוויר יהיה חיל טוב יותר".


מח"א: "אני רוצה שתכוונו מעל ומעבר. אם לשם תכוונו - חיל-האוויר יהיה חיל טוב יותר" | צילום: בסיס עובדה

"ממחר אתם יוצאים למסע משמעותי, מספק ומורכב", פנה אל"ם איתמר, מפקד בסיס עובדה, לקצינים הטריים. "איך נשארים חדים עם שוך תרועת הפסטיבלים? איך שומרים על דיוק בשגרת היום יום? כוונו למצוין בתפקיד, בהתנהלות האישית ובנראות. אל תתפשרו. אל תתנו לקשיים ולכישלונות לשנות את נקודת המכוון. זכרו למה. למדו את אנשיכם למה. הבנת הצורך שבשירות שלנו תגרום לכם להיות טובים יותר ושלמים יותר. הבנת החשיבות תהווה עבורכם מקור אנרגיה גם בימים קשים. היו בני אדם - צנועים וקשובים. התייחסו לאחר, במיוחד לפקוד, קודם כל כבן אדם בחמלה ובסבלנות. היו אמיצים - הוקיעו גזענות ואפליה. כבדו את האדם באשר הוא אדם - ללא תלות בגזע, מין, דת, דעה פוליטית או העדפה מינית. בעוד מספר רגעים תצטרפו לקבוצה מיוחדת - הקבוצה שמובילה את החיל. עשיתם זאת בזכות ולא בחסד".

"אסור לוותר על החלומות שלנו"
בין הקצינים הטריים ניתן למצוא את סג"ם סלי עזרא, עבורה הדרך אל הקצונה הייתה מאתגרת במיוחד. סג"ם עזרא, שסיימה את הקורס במסלול אחזקה, נאבקה רבות כדי להגיע לרגע הזה, שכן מבחינת נתוניה לא הייתה זכאית לצאת לקצונה.

"אני בת לאם חד הורית, ואחות בכורה לשלושה אחים עם צרכים מיוחדים", סיפרה סג"ם עזרא. "המצב הזה מצריך אותי להיות בבית הרבה ולכן לא יכולתי לצאת לקצונה". במשך כשנתיים נדדה סג"ם עזרא בין וועדות לערעורים, עד שלקראת סיום שירות החובה קיבלה אישור חריג לצאת לקצונה. "מגיל צעיר רציתי להגיע לקצונה", הודתה סג"ם עזרא. "אבל לא ויתרתי. אני מאמינה שאסור לוותר על החלומות והשאיפות שלנו ושאין דבר העומד בפני הרצון".


מב"ס עובדה אל הקצינים החדשים: "התייחסו לאחר, במיוחד לפקוד, קודם כל כבן אדם ובחמלה ובסבלנות" | צילום: בסיס עובדה

בוגרת נוספת שעברה כברת דרך כדי להפוך לקצינה היא סג"ם לידור כהן. סג"ם כהן (24) שירתה כטכנאית דרג א' ובמהלך שירות החובה יצאה לקורס קצינים אותו הפסיקה עקב בעיה רפואית. היא לא וויתרה, המשיכה בתפקידי קבע לאחר תום שירות החובה והחליטה לצאת לקצונה בשנית. "אני מסתכלת אחורה על הדרך שעברתי, מרוצה ושמחה על כל שלב ושלב", שיתפה סג"ם כהן ותיארה את תחושותיה עם סיום הקורס: "העתיד הקרוב מרגש ומפחיד. מרגישים את כובד המשקל על הכתפיים ומבינים שבקרוב נקבל אחריות גדולה".

הקורס במספרים
מחזור מספר 53 של בית הספר לקצינים של חיל-האוויר כלל חניכים מקריית שמונה ועד חצבה, מגילאי 19 עד 29. 60 נשים סיימו את הקורס, שניים מבין הצוערים נשואים ואחד מהם עולה חדש מבלגיה. הם הגיעו לבסיס עובדה מהקורס בבה"ד 1 וממסלול קצונה בסמכות - קורס קצינים ייחודי לצוערי החיל המשרתים בתפקידים עורפיים. בביסל"ק הם עברו יחד עשרה שבועות של עיסוק בדמות הקצין, החדרת ערכים וכישורי מנהיגות ורכישת כלים פיקודיים, וכעת הם ישולבו כקצינים במערכי מנהלה, אחזקה, מבצעים, תקשוב, בקרה, פיקוח טיסה ולוחמה אלקטרונית.


קורס 53. הקצין הבוגר ביותר הוא בן 29 | תמונת ארכיון

בתחילת חודש פברואר יגיע לסיומו המחזור האחרון של מסלול קצונה בסמכות שבמסגרתו נפתח קורס קצינים ייחודי לצוערי החיל המשרתים בתפקידים עורפיים. מסלול זה, שיצא לדרך במרץ 2016 ונפתח בכדי להרחיב את מערך הכשרות הקצינים בחיל, ייחתם עם סיומו של המחזור החמישי. צוערי חיל-האוויר יחזרו לעבור את קורס הקצינים רק בבה"ד 1 שהוסיף תקנים נוספים לצוערי החיל ובכך ייתר את הצורך במסלול הנפרד.