יומן ארועים

Bookmark and Share
ממריאים מעל למציאות: הטייסים שכתבו מד"ב פורסם בתאריך 02.01.2018
סא"ל יוסף עופר ז"ל ויעקב אבישר ז"ל היו מראשוני הטייסים בחיל, הטיסו מטוסי תובלה וכתבו ספרים על חייזרים וחוצנים. לכבוד יום המדע הבידיוני הבינלאומי, נזכרנו במפקדי הטייסת שנתנו דרור לדמיון וכתבו ספרי מדע בידיוני
הדס לבב

"במרחבי היקום האין-סופיים, מוסתר מאחורי וילונות אטומים של ערפיליות ענק, בינות למיליארדים של גרמי שמים גדולים וקטנים, נמצא כוכב-לכת קטן וצנוע. כוכב זה, שאבא כינהו פיראמידור - הוא מולדתו ומשכנו המקורי של הזוהר הארגמני".

את השורות האלה כתב יוסף עופר ז"ל בספרו "זוהר הארגמן". בספר זה גולל עופר את סיפורם של טייס ונווט בחיל-האוויר הישראלי הלוחמים בחוצנים שפולשים לכדור הארץ. עופר היה מראשוני סופרי ז'אנר המדע הבדיוני בארץ, אך פועלו לא מסתכם בזה.

השבועה ממחנה ההשמדה
יוסף עופר ז"ל נולד ברומניה בשנת 1929, כשהיה בן 14 נכבשה עירו על ידי הנאצים. הוא נשלח עם שאר יהודי העיר למחנה הריכוז וההשמדה אושוויץ שם עבד כפועל כפייה במפעל המטוסים הסמוך. עבודת הכפייה במפעל המטוסים הציתה את אהבתו לעולם הטיס וכששוחרר ממחנה הריכוז, נשבע שיבוא יום והוא יהיה טייס. ובאמת כך היה.

עופר עלה לארץ ישראל באניית מעפילים ושש שנים לאחר מכן, הפך לבוגר קורס-טיס מספר 3. עופר התקדם בציר הפיקוד בחיל, שירת כטייס בטייסת התובלה הראשונה בחיל - טייסת 103 ("הפילים") ובהמשך אף הפך למפקד הטייסת. אחרי הפיקוד על הטייסת כיהן כנספח האווירי של צה"ל בשגרירות ישראל בבריטניה והשתחרר מצה"ל בדרגת סגן אלוף. הוא מונה לקברניט באל על ובכך עסק עד לפרישתו לגמלאות, היה מבין מדליקי המשואה ובשנת 2003 נפטר.

מלבד היותו איש צבא עסק עופר במלאכת הכתיבה והוציא לאור ספרים רבים, את ספרו הראשון "מתא הטייס" כתב עופר עוד בזמן שירותו הצבאי. "יוסף עופר מושרש היטב בהווי המיוחד של חיל-האוויר. עלילת ספרו נפרשת על רקע אותנטי של טייס בטייסת תובלה, על הקרקע ובאוויר, בתקופות רגיעה ובעתות מלחמה", נכתב על ספר זה בשנת 1968 בביטאון בחיל-האוויר.


יוסף עופר ז"ל בעת תפקידו כנספח אווירי | תמונה מתוך וויקיפדיה

הטייס שהטיס חללית
בדומה לעופר, גם יעקב אבישר ז"ל היה מראשוני הטייסים בחיל-האוויר. הוא נולד באוקראינה ועלה עם משפחתו ארצה בשנת 1925. אבישר הוציא רישיון טיס של חברת "אווירון" וכשהוקם שירות אוויר היה מראשוני טייסיו. הוא ביצע משימות אספקה ליישובים נצורים, פינוי פצועים, צילומים והפצצה. משהוקם חיל-האוויר הוצב בטייסת 103, שרת כטייס ופיקד על הטייסת בשני זמנים שונים, ביניהם גם במהלך מבצע קדש. במבצע זה הוביל את הצנחת הצנחנים במיתלה.

כעבור שנים פרסם אבישר את ספרו "אנשים מכוכב אחר", שמתאר את סיפורו של טייס בחיל-האוויר הישראלי אשר נבחר להטיס חללית אל כוכב הלכת "יוטה" יחד עם עוד עשרה טייסים אחרים. עופר ואבישר שזרו את חוויותיהם כטייסים בחיל-האוויר בספריהם וכך יצקו ממד אמין לסיפורים הבדיוניים.