יומן ארועים

Bookmark and Share
לראשונה: מערך ההגנה האווירית ב"בלו פלאג" פורסם בתאריך 13.11.2017
תגיות: מערך ההגנה האווירית , "יהלום" (פטריוט) , תרגילים ואימונים , בינלאומי
לראשונה לוקח חלק מערך ההגנה האווירית בתרגיל ה"בלו-פלאג". לוחמי הגדוד הדרומי המפעיל את מערכת הנשק "יהלום" (פטריוט) מביימים איום קרקע-אוויר במתארי התרגיל בו משתתפים אנשי צוות-אוויר משמונה מדינות. "מדובר בקרב מוחות בין הצוותים הטסים לבין לוחמי המערכת"
כרמל להד

זהו השבוע של גדוד ה"יהלום" (פטריוט). ביום שבת האחרון יירטו לוחמי הסוללה הצפונית כלי טיס עוין שהתקרב לגבול רמת הגולן. לוחמי גדוד ה"יהלום" הדרומי בתורם, לוקחים חלק בתרגיל ה"בלו פלאג", התרגיל הגדול ביותר בתולדות מדינת ישראל, בו משתתפים שמונה חילות-אוויר כולל זה הישראלי.


גדוד ה"יהלום" הדרומי. דריסת רגל ראשונה של מערך ההגנה האווירית בתרגיל הבינלאומי הגדול |  תמונת ארכיון

לראשונה מערך ההגנה האווירית (הגנ"א) משתתף בתרגיל תחת ייצוג של מערכת הנשק "יהלום" (פטריוט) שתפקידה יירוט כלי טיס מאוישים ובלתי מאוישים עוינים. "לראשונה סוללות ולוחמי 'יהלום' ישראלים הולכים להתאמן אל מול כוחות זרים ולנסות ליירטם לטובת אימון שני הצדדים", הסביר סא"ל רז נחום, מפקד גדוד ה"יהלום" הדרומי. "הייחודיות של תרגיל זה הוא הישיבה המשותפת של נציגים מכמה מדינות בחדר תחקירים אחד והעברת רשמיים מקצועיים ומבצעים הקשורים בעולם הגנת שמי המדינה".


"כל מדינה מביאה את הידע, השיטות והטכניקות שלה להתחמקות מאיומי טק"א" | צילום: עדי עבו

"אנו לומדים אחד את השני. אנשי צוות-האוויר לומדים את מיקומנו, מגבלותינו ויכולותינו ואנו לומדים את נתיבי הטיסה וצורות הטיסה שלהם. כל מדינה מביאה את הידע, השיטות והטכניקות שלה להתחמקות מאיומי טק"א (טילי קרקע-אוויר), מה שמוסיף לאתגר כי אנו רגילים לחיל-האוויר הישראלי ולתו"ל (תורת לחימה) שלו. בסופו של דבר מי שיצליח להפתיע את השני ינצח", אמר סא"ל נחום. "האתגר הגדול ביותר הוא להבין את העיתוי הנכון ביותר לשגר טיל לעבר המטרה שמולה אנו נלחמים. אנו מכיילים את המערכות כך שנוכל לגלות אותן בזמן ולחתור למגע על מנת להפילן. כל זאת תוך התחמקות של הצוות הטס מגילוי המכ"ם (מגלה כיוון מרחק) ומהטיל".

קרב מוחות
בתרגילים קודמים דימוי סוללות הטק"א היה סימולטיבי, אלא שהפעם לוחמי הגדוד הם שעומדים מול הטייסים והנווטים המשתתפים בתרגיל. "בחיל-האוויר אנו נותני המענה כנגד איומים אוויריים, מכלי טיס בלתי מאוישים קטנים למטרות איסוף מודיעין ועד מטוסי קרב. אנו רואים את זה בדמות עוד ועוד יירוטים מוצלחים בגבולות הצפוניים", אמר סרן אילי איגרא, מפקד הסוללה המשתתפת בתרגיל. "התרגיל הוא ההזדמנות שלנו לבחון כיצד אנו מתמודדים עם תורות לחימה שונות ואמצעים העשויים לפגוע ביכולת שלנו לאתר את המטרה כמו מערכות לוחמה אלקטרונית. עבור הצוותים הטסים הישראלים, זוהי הזדמנות לבחון כיצד הם מתחמקים ממערכת טק"א, וכאשר אלה אנחנו, הם מעידים שזה לא קל בכלל".

"בכל טיסה יודעים המשתתפים שהם צריכים להתמודד עם העובדה שחוץ מהסכנה שמטוס קרב אחר יפיל אותם הוא צריך להתחמק ממכ"ם 'היהלום' (פטריוט), הדגיש סא"ל נחום. "מדובר בקרב מוחות בין הצוותים הטסים לבין לוחמי המערכת כאשר אנו משתמשים בטכניקות ואמצעים שחלקם על הקרקע וחלקם במערכות המטשטשות את מיקומנו".


בתרגילים קודמים דימוי סוללות הטק"א היה סימולטיבי, הפעם לוחמי הגדוד הם שעומדים מול הטייסים בתרגיל | תמונת ארכיון