יומן ארועים

Bookmark and Share
אימון כוחות אוויר מיוחדים עם חיל-האוויר ההודי פורסם בתאריך 12.11.2017
תגיות: 669 , שמשון (הקרולס J) , בינלאומי , חילות אוויר זרים
פריצת דרך בשיתוף הפעולה של חיל-האוויר הישראלי וההודי: בתרגיל ה"בלו פלאג" משתתפת משלחת הודית הכוללת מטוס "סופר הרקולס" וכ-50 לוחמי יחידת עילית ואנשי צוות-אוויר. זוהי הפעם הראשונה בה הודו לוקחת חלק בתרגיל אווירי בישראל
כרמל שטרן ואיתם אלמדון

חיל-האוויר ההודי ישתתף לראשונה בתרגיל האווירי הבינלאומי "בלו-פלאג" 2017, שהחל השבוע בבסיס עובדה שבערבה. ביום רביעי האחרון נחתה בבסיס נבטים המשלחת ההודית עם מטוס תובלה כבדה מסוג "סופר הרקולס" (C-130J) ובו כ-50 אנשי צוות-אוויר ולוחמי קומנדו הודים מיחידת "Garud", יחידה מיוחדת אשר נותנת מענה לתקיפה וחילוץ. במרכזו של שיתוף הפעולה עומד אימון כוחות אוויר-מיוחדים שנערך בבסיסי תל-נוף, פלמחים ונבטים יחד עם טייסת 103 ("הפילים") המפעילה את מטוס ה"שמשון" (סופר הרקולס C-130J) ויחידת החילוץ והפינוי הקרבי בהיטס (669). במסגרת האימון ייערכו טיסות משותפות של מטוס ה"שמשון" עם הפלטפורמה ההודית הזהה, כולל תדלוק אווירי בבסיס נבטים ובבסיס עובדה.


צילום: סליה גריון

"טיסה ב'בלו-פלאג' היא לא כמו עוד טיסת אימון בטייסת. בתרגיל גדול כמו זה חוקי המשחק משתנים ומרחב האימונים האווירי מתעצב כך שהתרחישים יהיו כמה שיותר אפקטיביים למשתתפים", הסביר סרן איתמר, מוביל התרגיל בטייסת 103. "אנחנו מתכוונים לקחת את המטוסים ואת הצוותים אל קצה גבול היכולת".


צילום: סליה גריון

"המרחב הגיאוגרפי שבו אנחנו טסים בחיל-האוויר ההודי הוא הרים גבוהים ומדבריות. כאן בישראל הייתה לנו חוויה מיוחדת - טסנו לראשונה מתחת לגובה הים. אנחנו שמחים לקחת חלק בתרגיל כזה שאליו מגיעים הטייסים הטובים והמקצועיים ביותר ומביאים לידי ביטוי את המומחיות שלהם. ההשתתפות בתרגיל משחיזה את יכולות הלחימה שלנו", אמר סא"ל שישיר סוקנט, מפקד כנף בחיל-האוויר ההודי. "כאנשי צוות-אוויר אנחנו מדברים כולם באותה השפה".

באימון המשותף: לוחמה בשטח בנוי וחילוץ טייס נוטש
האימון המשותף של חיל-האוויר הישראלי וחיל-האוויר ההודי יכלול משימות רגליות ואוויריות, ביניהן לוחמה בשטח בנוי, ניווט רגלי ליעד, פשיטה וחיט"ן (חילוץ טייס נוטש) בשטח פתוח. בתום כל שבוע יבצעו הלוחמים תרגיל מסכם בעולמות תוכן שונים: פשיטה על מתקן טקטי, חילוץ ומילוט, הסקת כוחות על מסוקי "ינשוף" (בלאק-הוק) והטסת כוח במבנה משותף של צוותים זרים ומקומיים. "זו הפעם הראשונה שההודים לוקחים חלק בתרגיל ה'בלו-פלאג' ולכן למופע המשותף הזה יש חשיבות רבה", הציג סרן איתמר. "מדובר בתרגיל בקנה מידה גדול מאוד, יותר ממה שיצא לנו לחוות אי פעם. אנחנו מתרגלים בו מתארים שלא יוצא לנו לתרגל כל יום, מפני שהם מורכבים ומכילים גם איומים אוויריים. תרגיל איכותי בסדר גודל כזה דורש הכנה רבה, תשתית רחבה ותכנון מעמיק".

יחידת "Garud" היא יחידה מיוחדת בחיל-האוויר ההודי אשר מבצעת משימות סיוע קרוב והכוונת כוחות, פריצה, חיפוי והצלה, חילוץ, טיפול טראומתי, מילוט וחיט"ן. "באימון אנחנו שמים דגש על עבודת צוות, יכולת לחבור לכוח חי"ר על הקרקע וחיזוק שיתוף הפעולה בין הלוחמים לאנשי צוות-האוויר כדי לצמצם את זמן שהיית המסוקים על הקרקע ולשמור על רצף פינוי רפואי מיטבי", סיפר סגן טל, לוחם ביחידה 669 ומוביל האימון ביחידה. "אחד האתגרים שליוו אותנו לאורך תכנון האימון הוא התאמתו לשני החילות. היחידה ההודית שונה מיחידת 669 אבל קווי הדמיון הם רבים. לא כל משימה שאנחנו מבצעים רלוונטית להודים וההיפך. האימון מתחיל בתיאום ציפיות ומתן דגש לעניין הבטיחות שהוא מבחינתנו מעל הכל. בהמשך מתאמנים על תרגולת פשוטה יחסית ומעלים רמה עד שמגיעים לתרגולת סופית".


צילום: דובר צה"ל

גם מתארי הטיסה באימון המשותף נבנו בצורה מדורגת. "בשבוע הראשון ביצענו גיחת היכרות ברחבי הארץ בה טסנו מהצפון אל הדרום, עברנו במצדה, בגליל וגם בעובדה, על מנת להכיר את שטח האימון שלנו. בהמשך נבצע גיחות דומה אך בעלת אופי טקטי יותר, הכוללת בין היתר נחיתות בשטח וטיסות לילה. לאחר מכן נטוס במבנה המורכב מהמטוס ההודי ומ'שמשון' של טייסת 103", ציין סרן איתמר. בשבוע השני, יקחו הצוותים הישראליים וההודים חלק פעיל במתארים עליהם מתאמנים ב"בלו-פלאג", ביניהם מתארי קרבות אוויר של כחולים נגד אדומים ומתארי תקיפה בעומק האויב.


צילום: סליה גריון

כמה שונים ככה דומים
"מדהים לראות שאנשים שחיים בצד השני של הגלובוס, בעלי אורחות חיים שונים, שפה אחרת ותרבות שונה, הם למעשה דומים לנו מאוד", אמר סרן איתמר. "הטיסה בכלי-טיס זהה הבהירה לנו עד כמה המשימות והאתגרים שלנו דומים אחד לשני, והשפה שלנו היא לחלוטין שפה משותפת. ההודים הם אנשים פתוחים וחמים ובעלי חוש הומור מפותח. הפכנו לחברים".

בשני חילות-האוויר רואים עתיד משותף: צוותים ישראליים עתידים לנסוע לאימון בהודו בשני מטוסי "שמשון" לפריסה שתארך כשבועיים. אנשי צוות-האוויר הישראליים יטוסו עם מקביליהם ההודים בטופוגרפיה שונה לחלוטין ממתווה השטח הישראלי.


צילום: טל יהודה