יומן ארועים

Bookmark and Share
משפחה מודרנית: מגוון תרבויות ביחידת הבקרה פורסם בתאריך 08.10.2017
תגיות: מערך הבקרה , יחידת הבקרה הצפונית , אנשים
לכבוד חג הסוכות יצאנו לפגוש את קבוצת הפיקוד הייחודית ביותר בחיל-האוויר. מתחת לסכך יושבים יחדיו מפקד גף מנהלה יוצא אתיופיה, מפקד גף הדרכה דרוזי, מפקד גף תעופה צ'רקסי ומפקד גף טכני אשר עלה מבלרוס. "להיות חלק מקבוצת פיקוד שכזאת מוכיח שבצה"ל כל ההזדמנויות פתוחות"
כרמל שטרן

בלב שמורת טבע גדולה, על פסגתו של הר מירון שבגליל העליון, שוכנת יחידת הבקרה האזורית (יב"א) הצפונית. מלבד משימתה - הגנת שמי המדינה ובקרת התעבורה האווירית במרחב האווירי בצפון, ניתן לאפיין אותה בזכות דבר נוסף. קבוצת הפיקוד שלה היא מהמגוונות שתמצאו. גידי, גטו, רועי, מ', א' ומיכאל ממלאים את תפקידי מפקדי הגפים. עולה מאתיופיה, דרוזי, עולה מבלרוס וצ'רקסי המשרתים זה לצד זה.

מחייכים בעליות ובירידות
"הייחודיות של ההרכב הזה היא גדולה ומדובר בחוויה נהדרת ללמוד זה על תרבותו של זה", גורס רס"ן גטו אלימלך, מפקד גף מנהלה ביב"א. "כשאתה לומד על המנהגים ואורחות החיים של הקצינים המשרתים לצידך אתה מבין טוב יותר את החברה
הישראלית ואת ההטרוגניות שבה".


"כשאתה לומד על המנהגים ואורחות החיים של הקצינים המשרתים לצידך אתה מבין טוב יותר את החברה הישראלית" | צילום: עדי עבו

"לפיקוד כל אחד מאיתנו מביא את האופי והייחודיות שלו ואת הערכים שעליהם גדל בביתו", אומר רס"ן מ'. זוהי אינה הפעם הראשונה שרס"ן מ' משרת ביב"א הצפונית. עוד במלחמת לבנון השנייה שירת בבסיס, בתור לוחם הגנה אווירית. לפני כשנה הגיע ליחידה בתור מפקד גף תעופה, ומאז הוא ממלא את תפקידו כמפקד הגף וכן כחבר בקבוצת הפיקוד של היב"א. "בכפר ריחניה שבו אני גר, יש שבעה רבי סרנים המשרתים בחיל-האוויר. אני גאה להיות חלק מייצוג העדה בחיל, שזה ארגון שכולם מסתכלים עליו ותולים בו את תקוותם שהוא מגן על שמי המדינה. פה ביב"א אפשר לראות את זה קורה בפועל עשרות פעמים ביום".

"הרב-גוניות של התרבויות השונות מהן אנחנו מגיעים תורמת לפיקוד ", מספר רס"ן מיכאל, מפקד הגף הטכני של היב"א, שעלה לארץ מבלרוס בגיל שש וחצי. "אנחנו מחוברים מאוד אחד לשני, ומתפקדים כמקשה אחת. זוהי אחת מנקודות החוזק של היחידה. המגוון הופך את החוויה למעניינת אפילו יותר. זה ללא ספק התפקיד הכי מגוון שעשיתי, הכי מעניין והכי מאתגר. אני מחייך לאורך כל העלייה והירידה מההר".


"כל אחד מאיתנו מביא לפיקוד את האופי שלו ואת הערכים שעליהם גדל בביתו" | צילום: עדי עבו

"כולם יכולים להגיע לתפקידים משמעותיים"
סא"ל עדי, מפקד היב"א, נכנס לתפקידו רק לאחרונה. "אני שמח לעמוד בראש קבוצת פיקוד שכזאת שמוכיחה שבצה"ל כל ההזדמנויות פתוחות ושאנחנו צבא העם שבו כולם יכולים להגיע לתפקידי פיקוד משמעותיים", הוא מדגיש. "אנחנו יחידה מבצעית האחראית על הגנת שמי המדינה. כדי לבצע את המשימה שלנו בהצלחה היחידה זקוקה לגפים תומכים עוצמתיים שעליהם היא נשענת בכל פעילות שהיא מבצעת. היחידה נותנת ביטוי לתרבויות השונות, החל מהרמת כוסית בחגים שהם לא רק חגים יהודיים, אלא דרוזים או מוסלמיים. דבר שבעינינו צריך להיות שגור ושכי בכל מקום. אני מאמין אמונה שלמה בשוויון הזדמנויות וחיל-האוויר וצה"ל כולו מקדמים את החברה הישראלית לקראת שוויון. יש לנו בארץ הרבה יותר מדי שנאה וגזענות ואנחנו
שמחים להיות מקום שבו מקבלים ואוהבים את האחר".

ולפעמים השותפות והחברות הקרובה של מפקדי היב"א מגלה כי השוני בתרבויות הוא דווקא לא גדול כפי שחשבנו. "יום אחד ניהלתי שיחה עם רס"ן תלש בנושא צום עיד אל-אדחא", נזכר רס"ן גטו. "הוא צם בעקבות הסיפור התנכ"י על העקדה. דיברנו על כך שאני מאמין בעקדת יצחק והוא מאמין בעקדת ישמעאל. במהרה הגענו להבנה שלמרות שאני אתיופי והוא צ'רקסי, הסיפורים דומים זה לזה ויפה לראות כמה כולנו קרובים בעצם".