יומן ארועים

Bookmark and Share
ראש להק-אוויר: תא"ל אמנון עין-דר פורסם בתאריך 01.10.2017
תגיות: החלפת פיקוד , בכירים
היום נכנס לתפקידו באופן רשמי ראש להק-אוויר (רל"א), תא"ל אמנון עין-דר שהחליף את ממלא מקום רל"א בחודשים האחרונים, תא"ל ניר נין-נון, המפקד על להק השתתפות ומסוקים (לה"מ). להק האוויר אמון על אימונים, הדרכה ותכנון המערכה ועבר לאחרונה שינוי ארגוני. "חלפו שנתיים והשפעתו של להק אוויר חשפה בפנינו עד כמה הינו זקוקים למהלך הזה"
אילי פארי

החלפת פיקוד בצמרת החיל: היום נכנס לתפקידו באופן רשמי ראש להק-האוויר, תא"ל אמנון עין-דר, במקומו של ממלא מקום רל"א בחודשים האחרונים, תא"ל ניר נין-נון, המפקד על להק השתתפות ומסוקים. "ניר, ביחד עם אנשי להק-אוויר הצלחת להוביל את העשייה בלהק בתקופה דינאמית ורוויה באימונים, תרגילים ועשיה הדרכתית", בירך אלוף עמיקם נורקין, מפקד חיל-האוויר. "אמנון, אתה הופך לשותף בכיר בקבוצה קטנה המובילה את העצמה האסטרטגית של צה"ל ומדינת ישראל. אני בטוח ביכולותיך, מוקיר את עשייתך עד כה ומאחל לך הצלחה".


תא"ל אמנון עין-דר, מפקד להק אוויר. בתפקיד האחרון שמילא היה מפקד בסיס רמת-דוד הצפוני | צילום: סליה גריון

תחת קורת גג אחת
לפני כשלוש שנים, בקיץ 2014, נערך שינוי ארגוני במטה חיל-האוויר עם פיצולו של להק-האוויר לשני להקים שונים: להק מבצעי-אוויר, שאמון על השליטה והתכנון של הפעילויות המבצעיות בחיל-האוויר, ולהק-אוויר, שקיבל על אחריותו את עולם האימונים, התרגילים, ההכשרות ושמירת הכשירות. "מדובר בשינוי מרחיק ראות. חלפו שנתיים והשפעתו של להק אוויר חשפה בפנינו עד כמה הינו זקוקים למהלך הזה. אנו מבינים עוד כמה עשייה יש לפנינו כדי לממש את החזון", אמר מפקד חיל-האוויר.

"להק-אוויר הוקם במתכונת החדשה לפני כשלוש שנים, כמהלך משלים להקמת להק מבצעי-אוויר. המהלך כלל איחוד של תחומי ההדרכה, התורה, האימון ומפקדת בקרת איכות תחת קורת גג אחת, ותחת אותה קורת גג אוחדו גם תחום המיוחדים, מפקדת יחידות הבקרה והתכנון המערכתי בחיל", תיאר תא"ל עין-דר. "במבט ראשון התחומים שונים ונפרדים לחלוטין והדבר היחיד המשותף להם הוא שכל אחד בפני עצמו קריטי עבור חיל-אוויר מוצלח. אבל במבט שני ניתן להבין שהמוקד של הלהק הוא טיפוח מוחו ויכולותיו של האדם בחיל, וזאת בהיותו האחראי על כלל בתי-הספר ומרכזי האימון וההדרכה, ובהיותו אחראי על הובלת האימונים בחיל תוך ליווי צמוד של גורמי בקרה, בטיחות, וסנכרון תהליכי הפעלה רבים".


מפקד חיל-האוויר: "אנו מבינים עוד כמה עשייה יש לפנינו כדי לממש את החזון" | צילום: סליה גריון

בשלוש השנים האחרונות הוביל להק-האוויר תהליכים מורכבים וחדשניים בחיל-האוויר, כמו פיתוח עולמות ההדרכה המתקדמת, הובלת שינוי פורץ דרך בספרות החיל והסדרת בתי-הספר והחומר הנלמד בהם. "השפעתו של הלהק והשפעת המחלקות שתחתיו על כלל החיל הפכה ברורה ומובהקת", מתאר תא"ל עין-דר. "ממה שלמדתי בתקופת החפיפה וממה שראיתי כמפקד בשדה, הלהק נוכח ופועל היטב. נקודות החוזק כמו גם הנושאים לקידום ברורים גם הם, ומכאן שאנו נכונים לכל אתגר".

שני ראשי להקים בחיל הינם בוגרי קורס-טיס 120
עם כניסתו לתפקיד רל"א סיים תא"ל עין-דר תקופה של שלוש שנים בהן כיהן כמפקד בסיס רמת-דוד בצפון הארץ. במהלך שירותו בחיל פיקד תא"ל עין-דר על צוות ההקמה של טייסת ביום האויב של החיל, טייסת "הדרקון המעופף", בשנת 2007 מונה למפקד טייסת "הנגב" המפעילה את מטוס ה"סופה" (F-16i) וכן שירת במגוון תפקידים במטה חיל-האוויר, בניהם כראש מחלקת מבצעים. חילוף הפיקוד בינו לבין תא"ל נין-נון סימנה גם סגירת מעגל: תא"ל נין נון ותא"ל עין-דר התגייסו יחד לקורס טיס מספר 120 שנפתח לפני 30 שנים.

תא"ל עין-דר סיים במגמת קרב ותא"ל נין נון במסוקים, אך היום העביר זה לחברו את הפיקוד על הלהק, החולש על כלל המערכים והפלטפורמות בחיל. "התגייסנו לפני שלושים שנה לקורס 120 ואנחנו מכירים כבר שנים רבות. אני יודע שתוביל את הלהק בדרכך הייחודית לשיאים חדשים ושתקדם את חיל-האוויר כולו", ברך תא"ל נין נון. "אתה מקבל היום פיקוד על להק הטרוגני בתחומי עיסוקו, שבזכות ריכוז כל תחומי האחריות תחתיו הוא מעורב ומשפיע בכל תחום פעילות ועשייה של החיל".

 
להק-האוויר מוביל תהליכים מורכבים וחדשניים כמו פיתוח עולמות ההדרכה המתקדמת, הובלת שינוי בספרות החיל והסדרת בתי-הספר בחיל והחומר הנלמד בהם | צילום: סליה גריון