יומן ארועים

Bookmark and Share
ראש השנה בחיל-האוויר: מצדיעים לאנשי החיל פורסם בתאריך 18.09.2017
תגיות: מפקד חיל-האוויר , טקסים , חיילים בודדים
כמיטב המסורת, ציין חיל-האוויר את השנה החדשה יחד עם חייליו הבודדים וקציניו המצטיינים. מפקד חיל-האוויר: "אתם גורמים לכולנו לעמוד על קצות האצבעות, לרצות להיות טובים יותר ולהצדיק את המאמץ שלכם לשרת בחיל-האוויר ולתרום לביטחון מדינת ישראל"
הדס לבב

כבכל שנה ציינו בחיל את ראש השנה בשלושה אירועים מיוחדים במעמד מפקד חיל-האוויר: טקס קצינים מצטיינים, הרמת כוסית לחיילים בודדים והענקת דרגות סגן-אלוף ורב-נגד. "כשאני מביט בכם ערך השליחות מקבל משנה תוקף", פנה אלוף נורקין אל החיילים הבודדים. "מאחורי כל אחד מכם עומד קושי וסיפור אישי משלו ולמרות הכל אתם משרתים בצבא ומלאים ברצון לתרום. אתם גורמים לכולנו לעמוד על קצות האצבעות, לרצות להיות טובים יותר ולהצדיק את המאמץ שלכם לשרת בחיל-האוויר ולתרום לביטחון מדינת ישראל".

את דבר החיילים הבודדים נשא סמל אלכסנדר, טכנאי בטייסת 69 ("הפטישים") המפעילה את מטוסי ה"רעם" (F15i). סמל אלכסנדר נולד ברוסיה וכאשר הוריו התגרשו עבר עם אימו ומשפחתה לאוקראינה. בשנת 2011 עלה לארץ לבדו כחלק מתוכנית נעל"ה והגיע לפנימיית "אלוני יצחק". "במהלך הלימודים בפנימייה שמעתי המון סיפורים על הצבא, סיפורים שנתנו לי רצון עז להתגייס", סיפר סמל אלכסנדר. "סיימתי קורס מכונאי מטוסי 'רעם' והוצבתי בחצרים. כשהגעתי לטייסת הכל היה חדש עבורי והרגשתי לא בנוח. בזכות תמיכת המפקדים והחברים הצלחתי להביא את עצמי לידי ביטוי ולהתפתח".


מפקד חיל-האוויר וסמל אלכסנדר. "כשאני מביט בכם ערך השליחות מקבל משנה תוקף" | צילום: עדי עבו 


האם והאחות מאוקראינה הגיעו ליום הורים בטייסת
סמל אלכסנדר מוסיף: "העבודה בטייסת מאתגרת, קשה ואינטנסיבית אבל מאוד מספקת בעיקר בפן המבצעי. השירות הצבאי מחזק אצלי את החיבור למדינת ישראל". כעת סמל אלכסנדר מפקד על חיילים כראש צוות. "המעטפת שקיבלתי כחייל בודד, מעטפת שכללה תמיכה, פרגון ודאגה אמתית מהמפקדים הובילה אותי לרצות להיות מפקד, לשרת את המדינה ולתת בחזרה עבור כל מה שקיבלתי בתחילת דרכי. המפקדים וסגלי הת"ש גורמים לחיילים בודדים להרגיש לא בודדים כלל. לפני כשנה היה יום הורים בטייסת, עשו לי הפתעה והביאו את אחותי ואמי מאוקראינה, התרגשתי מאוד", נזכר סמל אלכסנדר. "הן נשארו שבוע בארץ וזכו לראות שטוב לי, שאני חלק ממשפחת חיל-האוויר".

מפקד חיל-האוויר הודה לאלו האמונים על הטיפול בחיילים הבודדים. "חשוב להביע הערכה לסגלי הת"ש והמנהלה שאחראים על הקליטה והטיפול בחיילים הבודדים", אמר מפקד חיל-האוויר. "הערכה נוספת מגיעה גם למי שעוזר לנו לתמוך בחיילים הבודדים מחוץ לחיל-האוויר, לארגונים האזרחיים ולארגונים הצבאיים".

לבד בשמיים
בין החיילים הבודדים שנכחו אתמול היה גם שי, צוער במגמת קרב בקורס-הטיס. שי גדל בשיקגו ועלה לארץ לפני שלוש שנים. "אבא שלי היה קצין בצבא והוא היווה עבורי דוגמא", הסביר שי את רצונו לעלות ארצה ולשרת בצה"ל. "החלטתי להתגייס כי למרות שגדלתי ביבשת אחרת הרגשתי

חיבור למדינה. קורס הטיס הוא קשה, מעניין ורצוף ברגעים משמעותיים", אמר שי. "טיסת הסולו הראשונה שלי זכורה לי במיוחד. בטיסות שקדמו לה מדריך הטיסה ישב מאחורי ובטיסת הסולו אני זוכר שפתאום הסתכלתי במראה והתא האחורי היה ריק. ההרגשה הייתה נפלאה". אחיו הקטן, אחותו הגדולה והוריו נשארו בשיקגו. "מובן שאני מתגעגע אליהם, אבל למזלי החברים בקורס הם כמו משפחה עבורי והם ממלאים את החסר", הוקיר שי.


שי, צוער בקורס-הטיס: "החלטתי להתגייס כי למרות שגדלתי ביבשת אחרת הרגשתי חיבור למדינה" | צילום: עדי עבו 


"הרגשתי שמעריכים אותי"
כמדי שנה, חולקו תעודות הצטיינות לקצינים מכל הבסיסים והלהקים שבלטו בתרומתם, בהשקעתם ובהישגים במסגרת תפקידם. "הקצינים המצטיינים הם הקטר שמוביל את החיל קדימה, הם אלו שגורמים לחיל להגביה עוף ועליהם מוטלת החובה שנגיע למקום טוב יותר משנה לשנה", אמר מפקד חיל-האוויר בנאומו. "האתגרים שאנו מתמודדים איתם מורכבים ולקבוצת המצוינים שיושבת כאן ישנה היכולת לקבוע איך החיל יראה בשנים הקרובות". מפקד חיל-האוויר שיבח את המצטיינים אך לא שכח להזכיר את אלו שבזכותם הגיעו למעמד זה. "המצוינות הזאת לא מגיעה 'יש מאין' היא מגיעה 'יש מיש'", המשיך מפקד חיל-האוויר. "מקורה בבתים שגידלו, חינכו וטיפחו מצוינות. מקורה גם במפקדים שלכם שמעודדים ונותנים לכם מרחב להשפיע, ליזום ולהטביע חותם".

בין הקצינים שקיבלו תעודות הצטיינות הייתה סגן יובל לוי, מפקדת מגדל הפיקוח בבסיס רמון. "מגדל הפיקוח שולט על כל הפעילות האווירית בבסיס ואין כלי-טיס שממריא או נוחת בלי אישור של מגדל הפיקוח", הסבירה סגן לוי. "במגדל הפיקוח עובדים מסביב לשעון ואירועים מבצעיים מתרחשים ללא הפסקה. לפעמים זה קשה אבל בו זמנית זה מה שעושה את התפקיד למענין ולא שגרתי. הבחירה בי למצטיינת גרמה לי להרגיש שמעריכים אותי ואת העבודה שאני עושה", אמרה סגן לוי. "אני מאחלת לחיל-האוויר שנמשיך להיות החיל המקצועי ביותר, אני גאה להיות חלק מחיל שנמצא בליבת הפעילות המבצעית".


"לקבוצת המצוינים שיושבת כאן ישנה היכולת לקבוע איך החיל יראה בשנים הקרובות" | צילום: עדי עבו