יומן ארועים

Bookmark and Share
כחלק מתרגיל הגיס: תרגיל אספקה גדול מימדים פורסם בתאריך 12.09.2017
תגיות: יחידת פקחי העמסה , בסיס נבטים , תרגילים ואימונים
תרגיל הגיס הצפוני בעיצומו: יחידת פקחי ההעמסה ביצעה בשבוע שעבר תרגול העברת אספקה במסגרת תרגיל הגיס "אור הדגן". תחת אתגרי רציפות תפקודית ובזמנים קצובים, ביצעה היחידה את תרגיל העברת המטען הגדול ביותר שביצעה בתולדותיה
כרמל שטרן

יחידת פקחי ההעמסה הממוקמת בבסיס נבטים מתלווה לכל משימות הסיוע בהם לוקחים חלק מטוסי התובלה הטקטית והיא האחראית לקשר עם הכוחות בשטח בעת נחיתת מטוס עם אפסניה. בשבוע שעבר נערך תרגיל העברת המטען המורכב ביותר שביצעה היחידה אי פעם. "אין אף גוף אחר בצה"ל שיודע לבצע את המשימה הזאת", הדגיש סא"ל עומר, מפקד יחידת פקחי ההעמסה. "החשיבות של התרגיל הזה היא גדולה מאוד עבורנו וכמובן עבור הכוחות הפורסים בשטח".

האחריות על העברת מטענים כמו חימוש, מזון, ציוד רפואי, מים או דלק ללוחמים בשטח חלה על פקחי ההעמסה. כשהזמן קצוב והציוד רחוק מהיעד, כשהצירים חסומים או כשמדובר בהעברת מטען לעומק שטח האויב, המשימה - שמינוחה המקצועי הוא "הקפצת תספוקת" - יכולה להתבצע אך ורק בהעברה אווירית.


האחריות על העברת מטענים כמו שינוע חימוש, מזון, ציוד רפואי, מים או דלק ללוחמים בשטח חלה על פקחי ההעמסה | צילום: סליה גריון

עשרות טונות של אספקה
מהרגע בו מגיעות משאיות הציוד אל מסלולי הטיסה בבסיס נבטים עומלים פקחי ההעמסה על פריקת הציוד, אריזתו, הכנתו לטיסה, העלתו על מטוסי התובלה וטיסה עמו אל המנחת. משם הוא מובל ללוחמים בשטח. עם נחיתת המטוסים הם פותחים את דלתם האחורית ופקחי ההעמסה מטילים את הציוד מן המטוס בזה אחר זה, תוך קיצור זמני התהליך ככל האפשר. מיד לאחר מכן הם מסיטים אותו ממסלול הטיסה במהירות האפשרית ומעמיסים אותו על המשאיות, שנוסעות אל עבר הכוחות בשטח.

"התרגיל כולו ערך כיממה שלמה. בבוקר ביום שלישי הגיעו המשאיות ועוד לפני הצהריים ביום רביעי כל הציוד הגיע למנחת במחניים, נפרק ויצא לכיוון הכוחות שצריכים אותו בשטח", תיאר סגן ברק, מפקד גף ההדרכה ביחידה. "חימוש, מזון, דלק ושמן לטיפול בכלים, ואפילו מדי ב' - העברנו את התספוקת במספר מטוסים כשעל כל אחד כמה טונות של ציוד. כל מטען הועבר אל היחידה שדרשה אותו".

"זו כשירות שהיא מורכבת מאד", גילה סא"ל עומר, מפקד היחידה. "תכנון התרגיל ערך כשלושה שבועות, במקום כחצי שנה בגלל עומס פעילות ולמרות זאת, הכל עבד. היה יפה לראות איך לקחים שכתבנו בתרגילים הקודמים, יושמו באופן מלא. פעם המשימה הזו הייתה קשה, סיזיפית ומורכבת מאד עבורנו ופתאום היא הפכה לאפשרית".


"פעם המשימה הזו הייתה קשה, סיזיפית ומורכבת מאד עבורנו ופתאום היא הפכה לאפשרית" |  צילום: סליה גריון

משלב דרישת הכוחות לשלב הנחיתה במנחת
משימת העברת מטען היא איננה כשירות חדשה בחיל-האוויר ולמרות זאת לא תורגלה בעבר בצורה מערכתית רחבה. הפעם היחידה שהתבצעה המשימה באופן מבצעי הייתה כחלק ממלחמת לבנון הראשונה. צה"ל הגיע לעומק לבנון ומטען רב הוטס אל שדות התעופה שהיו בידיו.

"זוהי הפעם הראשונה בה תרגלנו את המתאר כחלק מתרגיל מטכ"לי, כולל תרגול כל מעגל ההפעלה בידיוק כמו שיקרה במלחמה", הציג סא"ל עומר. "מהרגע של דרישת הציוד, הצגת הדרישה למעגל הפיקוד והשליטה ועד ירידת הפ"מ (פקודה מבצעית) ליחידה. זהו תהליך שאנחנו מנהלים כבר כמה שנים, והגיע לשיאו בשנים האחרונות. הרבה גופים היו חלק ממנו, מה שהפך את האימון למאתגר עוד יותר, ביניהם אט"ל (אגף טכנולוגיה לוגיסטיקה), זרוע היבשה, יחידת מרום וגופים נוספים. בנוסף, בנינו את המתאר תוך התמודדות עם אתגרי רציפות תפקודית כמו ספיגות על הבסיס ופגיעה בתשתיותיו, מה שהיווה קפיצת מדרגה עבורנו".


משימת העברת מטען היא איננה כשירות חדשה בחיל-האוויר ולמרות זאת לא תורגלה בעבר בצורה מערכתית רחבה | צילום: סליה גריון

בין הטייסים ללוחמים
פקחי ההעמסה, לוחמי צוות עזר-אוויר, הם חלק בלתי נפרד מהצוות האווירי במטוסי מערך ה"הרקולס" - ה"קרנף" (הרקולס C-130) וה"שמשון" (סופר הרקולס C-130J), ואף גיחה לא יוצאת בלעדיהם. בעוד שאנשי צוות-האוויר אחראים על הפן הטיסתי של הגיחה, לוחמי עזר האוויר הם החוט המקשר את המשימה ההטסתית אל הצורך של הכוחות בשטח שבגינו יצאה הגיחה - דרישת הלוחמים לציוד.

"בתרגיל הגיס תרגלנו נתח נכבד מכלל המשימות שלנו. בשבוע שעבר הצנחנו צנחנים, הטסנו כוחות וביצענו את הקפצת התספוקת", פירט סא"ל עומר. "השבוע נעסוק בהצנחות של מטענים ובהנחתה של כוחות, וכן ב"ויסות שניוני של פצועים", כלומר העברת פצועים מבית חולים עמוס לאחד אחר שיוכל לטפל בהם כהלכה".


פקחי ההעמסה, לוחמי צוות עזר-אוויר, הם חלק בלתי נפרד מהצוות האווירי במטוסי מערך ה"הרקולס" | צילום: סליה גריון