יומן ארועים

Bookmark and Share
יש מי ששומר עלינו: יום מערך ההגנה הקרקעית פורסם בתאריך 11.09.2017
תגיות: הגנה קרקעית , לוחם , כוחות הקרקע , תחרויות
תקיפת חיילים בתחנות ההסעה, פירצה בגדר וחדירת גורם זר: עם מצבים אלו התמודדו בין היתר גפי ההגנה הקרקעית בתחרות השנתית שהתקיימה בשבוע שעבר בבסיסי החיל. יחד עם פלגות מגן חדשות וטכנולוגיה מתקדמת, יודעים יושבי הבסיסים שיש מי ששומר עליהם גם על הקרקע
נדב שחם

בשבוע החולף התכנסו לתחרות שנתית בבסיס ביסל"ח (בית הספר למקצועות חי"ר) של חיל-האוויר אנשי מערך ההגנה הקרקעית (הגנ"ק), אלה האמונים בשגרה ובחירום על אבטחת בסיסי החיל. "מדובר ביום חג למערך ההגנה הקרקעית. הבסיסים נערכים לכך חודשים מראש ומביאים לתחרות את שיא יכולותיהם. זוהי הזדמנות לבחון את כשירויות הליבה של אנשינו ובהתאם לרמה שמפגינים צוותי ההגנ"ק בימים האלה אנו מסיקים מסקנות על מוכנותם וקובעים את תוכנית העבודה לשנה הבאה", מציג סא"ל שי, ראש-ענף הגנה קרקעית במחלקת בטחון.

מתכוננים לכל תרחיש
בביסל"ח הוקמו מספר תחנות בחינה, כאשר כל אחת בודקת פן שונה בעולם ההגנ"ק. אחת מהן הייתה תחנת ירי סימולטיבי הבוחנת את דיוק פגיעותיהם של צוותי ההגנ"ק ותפקודם תחת לחץ ובתרחישים שונים. למשל משימת אבטחת תחנות ההסעה בבסיס תורגלה כשעל גבי מסך הוקרנו סיטואציות שונות אליהן היו צריכים להגיב הכוחות כפי שינהגו בשטח - העברת דיווחים לחמ"ל הבסיס, מתן פקודות לגורמים, תשאול עדי ראייה וכדומה. לאחר מכן הם נדרשו להגיב אקטיבית למאורע בתחנת ההסעה
על ידי קרב מגע כלפי המתקיף, הגנה מפני סכינים, השתלטות על הגורם העוין וחיפוש נשק על גופו.

במבחני הידע נבחנו הצוותים בנושאים כמו עקרונות הקליעה, אמצעים לראיית לילה, מצבי כוננות קרקעיים וחיליים, טכניקות קרביות בהגנה קרקעית ועוד. גם בחלק זה נדרשו ליישום אקטיבי, שבא לידי ביטוי בשלושה מקצים של מטווחים בנשק אישי. תחנה נוספת בחנה את תגובת הצוותים לפירצה בגדר הבסיס ולבסוף הם רצו ריצת ניווט שבדקה את כושר התמצאותם במרחב בנוי.


תחרות מערך ההגנה הקרקעית. "זוהי הזדמנות לבחון את כשירויות הליבה של אנשינו" | תמונת ארכיון 

"מפקדי החיל מבינים את הצורך בהגנה קרקעית מיטבית"
"התחלנו להיערך לתחרות לפני חודשיים, ביצענו ימי כשירות, מבחני ידע ומטווחים", סיפר רס"ן רועי, מפקד גף הגנה קרקעית בבסיס הטכני בחיפה. "כולנו רוצים לנצח ועל כן המוטיבציה גדולה אך ללא קשר לתוצאות התחרות, להכנה כשלעצמה ישנה תרומה משמעותית בכך שהיא מחייבת את הגפים להשתפר ולהעלות את רמת כשירותם".

מטרת העל של אנשי מערך ההגנה הקרקעית של חיל-האוויר היא הגנת ואבטחת בסיסי החיל ואנשיו. "ייעוד המערך הינו הגנת הנכסים של חיל-האוויר בארץ ובחו"ל בעת תרגיל או אימון חוץ. מפקדים בחיל מבינים את הצורך הזה ובמענה איכותי לו", אמר סא"ל שי ראש ענף הגנה קרקעית במחלקת בטחון. 


 ירי סימולטיבי, ריצת ניווט, מטווחים בנשק אישי ומבחנים עיוניים הם כמה מהתחנות בתחרות החילית | צילום: ענף הגנ"ק

יכולת הגנה עבור כל איום
יכולות ההגנה מותאמות כמובן לאיום הפוטנציאלי וזה משתנה מבסיס לבסיס. אלו פרוסים ברחבי המדינה, מרמת דוד בעמק יזרעאל ועד עובדה בערבה. סביבתו של כל בסיס וקרבתו למוקדים כאלה ואחרים הם המייצרים אתגר לצוותי ההגנ"ק. בכירי החיל פועלים מבעוד מועד כדי לסכל איום עתידי, לעיתים על ידי שינוי אורחות החיים בבסיס. בבסיסים מסוימים נאסר השימוש בטרמפיאדות בקרבתו ונעשות פעולות יזומות נגד יידוי אבנים אל עבר רכבים הנעים לבסיס. צוותי ההגנ"ק בתורם מבצעים תצפיות, האזנות ופטרולים כדי לאבטח את הבסיס ברמה הגבוהה ביותר. מדובר בשיתוף פעולה עם הכוחות המשטרתיים המבצעים סיורים ביישובים הסמוכים לבסיס כדי לאתר ולזהות מפגעים פוטנציאליים. "הלוחמים שלנו עוברים קורס ייעודי ובסופו מוסמכים כמתנדבים במשטרת ישראל", הסביר רס"ן נדב, שעד לא מזמן היה מפקד גף ההגנ"ק בבסיס נבטים.

כוח האדם המופקד על משימות מצילות חיים כדוגמת אלה הן פלגות של לוחמים חרדים כמו "פלגת הנגב" בבסיס נבטים ומעתה גם פלגות "מגן חיל-האוויר" שקמו לאחרונה ברמת דוד, בפלמחים ובחצרים, ותפקידם גם הוא הגנה על נכסי החיל. אנשי "מגן חיל-האוויר" מהווים גם הם כוח אדם איכותי והחיילים הראשונים כבר יצאו לקורסי כלבנות, קורסי מ"כים, מדריכי קרב מגע ואף קורס קצינים ומהם יחזרו כשהם מכירים את הבסיס ואת דרישותיו האבטחתיות.
גפי ההגנה הקרקעית בבסיסים מסתייעים גם בטכנולוגיה מתקדמת: מצלמות לכל סוגי הטווחים, "גדר חכמה" המתריעה על כל נגיעה ומגדלי שמירה מתקדמים. על כל אלה אמונות מפעילות מכלול הגנה קרקעית, חיילות בשירות סדיר היושבות בחמ"ל ואחראיות להזניק את הכוחות כשהן מבחינות בדבר מה חשוד.


סביבתו של כל בסיס וקרבתו למוקדים כאלה ואחרים הם המייצרים אתגר לצוותי ההגנה הקרקעית | תמונת ארכיון