יומן ארועים

Bookmark and Share
אימון חניכי מגמת מסוקים בערבה פורסם בתאריך 06.09.2017
תגיות: מערך המסוקים , ינשוף (בלאקהוק) , קורס-טיס
לאורך שלוש שנות קורס הם מתאמנים בבית-הספר לטיסה בחצרים, אך השבוע החליפו חניכי מגמת מסוקים את הסביבה המוכרת והדרימו לבסיס עובדה לשבוע אינטנסיבי של טיסות ולמידה. "אנחנו מתייחסים לפריסה כנקודה משמעותית בה עולות מדרגה היכולות ההטסתיות של החניכים"
אילי פארי

יום וליל עוסקים חניכי בית-הספר לטיסה ברכישת יסודות הטיסה ועיצוב דמותם כאנשי צוות-אוויר בחיל. הם מתחילים יחדיו בשלב המכין ואחרי מספר בלתי מבוטל של טיסות מבחן מתפצלים למגמות.

במגמת מסוקים ישנה מסורת - באמצע התקופה מדרימים חניכי המגמה אל בסיס עובדה המדברי. "זהו אירוע הדגל של המגמה, בו אנחנו מתמקדים באינטנסיביות במשך שבוע שלם בטיסה", אמר סרן עידו, מדריך טיסה בשלב הראשוני ומוביל הפריסה. "הטיסה באזורים לא מוכרים, הרריים ומורכבים, מייצרת קפיצת מדרגה אצל חניכי המגמה, ונהוג להתייחס לפריסה לעובדה כאל נקודה משמעותית בה משתנות יכולות ההטסתיות של החניכים לחלוטין".


"זהו אירוע הדגל של המגמה, בו אנחנו מתמקדים באינטנסיביות במשך שבוע שלם בטיסה" | תמונת ארכיון

איך טסים בהרים?
מגמת מסוקים אמנם פורסת כמגמה אחת, אך בהגיעם לבסיס עובדה מתפצלים חניכי השלב הראשוני וחניכי השלב המתקדם לשתי קבוצות נפרדות. לחניכי השלב הראשוני ניסיון טיסתי מועט, זה עתה הם סיימו את השלב הקרקעי בקורס-הטיס והשלימו את ההסבה למסוק ההדרכה "סייפן". מאחורי חניכי השלב המתקדם לעומת זאת כבר יש שעות טיסה רבות הן באוויר והן במאמן והם נמצאים במהלך למידת מסוק ה"ינשוף" (בלאק-הוק). "התכנים בראשוני ובמתקדם שונים ותואמים את רמת הטיסה והיכולות שרכשו החניכים עד כה", הסביר סרן עידו. "בשלב המתקדם מתמקדים בטיסות לילה ובשלב הראשוני עוסקים בגיחות ניווט ובגיחות הרים".

הטופוגרפיה ההררית המאפיינת את סביבת הבסיס הדרומי היא אחת הסיבות העיקריות שבזכותן פורסת המגמה לעובדה שכן אלה חופפים לאזורי הפעילות הרווחים של מסוקים. החניכים בשלב הראשוני, שעד כה טסו את מרבית הגיחות באזורים מישוריים, לומדים בפריסה את עקרונות הבסיס של הטיסה ההררית. "ישנם מספר הבדלים מהותיים בין טיסה במישור לטיסה בהרים, הנוגעים לגבהים, לרוחות ולצורת הנחיתה", הסביר סרן עידו. "החניכים לומדים לנתח את השטח ולתכנן את אופן הטיסה בהתאם, הם לומדים כיצד מתמודדים עם מצבי חירום, איך נוחתים במידת הצורך בהרים ועוסקים בהתמודדות עם רוחות שמשפיעות על המסוק".


חניכי השלב הראשוני במגמת מסוקים מקיימים את טיסות האימון שלהם במסוק "סייפן" ואילו צוערי השלב המתקדם טסים במסוק "ינשוף" | צילום: יחזקאל שמואלי

תוואי השטח באזור משפיע גם על חניכי השלב המתקדם שבשבוע הפריסה הגיעו לרמות חדשות במיומנויות ההטסה בלילה. "השלב המתקדם החל בהסבות למסוק ה'ינשוף' ובחזרה על התכנים שנלמדו בשלב הראשוני. החל מפריסה זאת חלה עלייה ברמת התכנים לחניכי השלב", ציין רס"ן נמרוד, מפקד טייסת מתקדם מסוקים. "בעובדה החניכים טסים המון גיחות לילה שהן מורכבות יותר מטיסות ביום ומתחילים להיחשף לאמצעי ראייה בלילה ולתכנים כמו טיסות לילה בגובה".

עולים שלב
אתגר בלתי מבוטל עמו מתמודדים החניכים בפריסה בעובדה הינו עומס טיסות רב. "כל חניך טס כעשרה פיריטים בשבוע הפריסה והעובדה שזה לא בסיס הבית, שהאזורים חדשים ושצורת הטיסה שונה ואינטנסיבית, מוסיפים המון עומס ואתגר לכל חניך וחניך", סיכם סרן עידו. נראה שהעומס שנוצר בשבוע זה הוא המייצר את קפיצת המדרגה בה מתגאה סגל המגמה. הסגל מעיד כי החניכים עוזבים את בסיס עובדה עם יכולות חדשות, ניסיון ובעיקר בטחון. "זה לא עוד יום טיסות סטנדרטי בבית-הספר לטיסה - זה אירוע מיוחד במינו שמייצר גם עליה משמעותית ברמת הטיסה וגם צבירת חוויות", סיכם רס"ן נמרוד.

 
מסוק "ינשוף". הטופוגרפיה ההררית המאפיינת את סביבת הבסיס הדרומי היא אחת הסיבות העיקריות שבזכותן פורסת המגמה לעובדה | תמונת ארכיון