יומן ארועים

Bookmark and Share
שוחרי חיל-האוויר פותחים את שנת הלימודים פורסם בתאריך 04.09.2017
תגיות: המערך הטכני , שוחרים , בית-הספר הטכני , חוש טכני
5,500 שוחרים ב-80 שלוחות של חיל-האוויר בפריסה ארצית פתחו אתמול את שנת הלימודים. בוגרי מסלול השוחרות מונים כיום כמחצית מהמערך הטכני והם משתלבים בחיל-האוויר בתפקידי הדרכה ופיקוד, אחזקת כלי-טיס, כמובילי פרויקטים וכמכונאים מוטסים. "את הדרך שלכם בחיל-האוויר אתם עושים כצעירים שתכננו את עתידם קדימה"
נועה וולמן

חוזרים ללימודים: 5,500 שוחרים מנהריה ועד אילת החלו אתמול את שנת הלימודים. רלצ"ד (ראש להק הציוד), תא"ל שמעון צנציפר הגיע לשלוחת השוחרים בבית הספר "אורט רמות" בירושלים לאחל הצלחה בשנת הלימודים החדשה ולהתרשם מקרוב ממסלול השוחרות. "אנו נמשיך להתאים את מסלול השוחרות לתלמידים מצטיינים הרוצים לסלול את דרכם לתפקיד טכנולוגי בחיל-האוויר ובהמשך בתעשיות הבטחוניות והטכנולוגיות במדינת ישראל".

"התחלתם הבוקר את דרככם בחיל-האוויר המתקדם בעולם", אמר רלצ"ד לשוחרי "אורט רמות". עבור תא"ל צנציפר, מדובר בסגירת מעגל קטנה שכן גם הוא גדל והתחנך בירושלים. "את הדרך שלכם בחיל-האוויר אתם תעשו כצעירים שתכננו את עתידם קדימה. כאלו שכבר מעכשיו סוללים את דרכם להצלחה. רבים מכם ימשיכו לקצונה ויתפתחו כמנהיגים טכנולוגיים. ואולי בעוד מספר שנים אחד מכם יגיע לאחל שנה טובה לשוחרים צעירים כשהוא משמש כראש להק הציוד".


"בכל שנה מצטרפים 2,000 חיילים חדשים למערך הטכני. החיילים הללו נדרשים להתמודד עם אתגרים מקצועיים בעשייתם היומיומית" | תמונת ארכיון

הכניסה למסלול העתודה הטכנולוגית מבטיחה את שיבוץ השוחרים במערך הטכנולוגי של חיל-האוויר והיום תלמידי המסלול מהווים כ-50 אחוז מאנשי המערך. "החזון שלנו הוא להגדיל את כמות השוחרים. לשם כך אנחנו פועלים להגדלת מספר השלוחות בכל רחבי הארץ, כך נתחזק כמערך שמרבית חייליו הם כאלה המכירים את החיל לעומק, ביקרו בבסיסים ומכירים את המשימות, המקצוע וסדר היום טרם גיוסם", הסבירה רס"ן אורית רוסו, רמ"ד איתור טכני בלהק כוח-האדם.

80 שלוחות שוחרים בארץ, 2,000 חיילים חדשים מדי שנה
כיום ישנן 80 שלוחות של המסלול הטכנולוגי של חיל-האוויר במוסדות חינוך בפריסה ארצית. "בכל שנה נפתחות שלוחות חדשות במוסדות נוספים. בשנה הבאה יפתחו שלוש שלוחות של מסלול השוחרות, מתוכן אחת בבית ספר דתי", ציינה רס"ן רוסו. "אנחנו פונים לכלל האוכלוסייה ומנסים לגעת בכל השכבות, בתי ספר במגזר הדתי או הדרוזי ובתי ספר של בנים בלבד או של בנות בלבד".

כחלק מהעצמת מסלול השוחרות והפצתו יפתח בשנה הקרובה פיילוט בבית ספר בעיר מודיעין בו ילמדו השוחרים ללא מדים. "כל בית ספר הינו בעל אופי ייחודי. באזורים מסוימים תלמידים מעידים כי לבישת המדים משפיעה על בחירתם במסלול ולכן החלטנו להתחיל פיילוט בו נבחן את הרשמת התלמידים בבית ספר אורט במודיעין אליו מגיעים התלמידים ללא מדים". סיכמה רס"ן רוסו.


בשנה הבאה יפתחו שלוש שלוחות של מסלול השוחרות, מתוכן אחת בבית ספר דתי | תמונת ארכיון

עתיד מובטח
במהלך הלימודים נחשפים תלמידי המסלול לחיל-האוויר וליחידות הפועלות בו, מכירים את אפשרויות השיבוץ במקצועות הטכנולוגיים של החיל ועוברים קורסים בבסיסיו. "את המסלול מסיימים השוחרים כשבידם הכשרה תעסוקתית וניסיון מוכח. בסוף לימודי התיכון לרבים מהם תפתח הדלת גם למסלול ההנדסאים בחיל-האוויר", אומרת רס"ן רוסו.

רבים ממסיימי מסלול השוחרים ימשיכו ללימודי השכלה גבוה ולעתודה האקדמית. חיל-האוויר מסייע במימונם של מבחני הפסיכומטרי ובמלגות לימודים בכיתות י"ג-י"ד עבור אוכלוסייה זאת. "המקצוע שהשוחרים רוכשים בעבודה קשה ושתורם באופן ישיר לבטחון מדינת ישראל מתורגם לניסיון נרחב המקבל הכרה גם באזרחות. נסיונם של מרבית מאנשי המערך הטכני בא לידי ביטוי בתעודת הסמכה של הנדסאי, המוכרת על-ידי משרד הכלכלה, שעוזרת להם להשתלב בתפקידי מפתח בצה"ל, בתעשיות הבטחוניות בחברות פרטיות וממשלתיות".

האפשרויות העומדות בפניהם בחיל-האוויר רבות ומגוונות, החל מהשתלבות בצוותי-פיתוח חיליים כפרויקטנטים צעירים ודרך הכשרה לתפקידי הדרכה, אחזקת כלי-הטיס בחיל, לרבות מקצועות אחזקת ה"אדיר" (F-35i) ושירות כמכונאים מוטסים. "חיילי המערך הטכני משתלבים בכל אחד ממערכי חיל-האוויר, שיתף תא"ל צנציפר. "בכל שנה מצטרפים 2,000 חיילים חדשים. החיילים הללו נדרשים להתמודד עם אתגרים מקצועיים בעשייתם היומיומית ובוגרי המסלול מגיעים כאשר יש להם ניסיון וידע המכינים אותם היטב לתפקידם. בזכות מצרף האנשים, היכולות והכישורים נוצר בין היתר מערך טכני חזק שעליו מתבסס חיל-האוויר".רלצ"ד לשוחרים: "את הדרך שלכם בחיל-האוויר אתם תעשו כצעירים שתכננו את עתידם קדימה" | צילום: סליה גריון