יומן ארועים

Bookmark and Share
ראש מנהלת ה-F-35 העולמית ביקר בישראל פורסם בתאריך 24.08.2017
תגיות: אדיר (F-35I) , טייסת "נשר הזהב" , בסיס נבטים , ארה"ב , בכירים
מנהלת ה-F-35 העולמית היא מובילת פיתוח המטוס בעולם ומתוקף כך אחראית גם על קידום קליטת מטוסי ה"אדיר" בישראל. לתפקיד ראש המנהלת נכנס לאחרונה אדמירל מתיאס ווינטר, אשר ביקר בשבוע החולף בישראל בפעם הראשונה ונחשף להתקדמות ה"אדיר" לקראת כשירות מבצעית ראשונית
כרמל שטרן

היום (ה') המריאה בחזרה לארה"ב משלחת ובראשה האדמירל מתיאס וו. ווינטר. אדמירל ווינטר נכנס במאי האחרון לתפקידו כראש ה-JPO Joint Program Office, וזהו ביקורו הראשון בחיל-האוויר הישראלי. ה-JPO הינו הגוף המרכזי בארצות-הברית אשר אחראי על פיתוח פרויקט ה-Joint Strike Fighter, הלא הוא מטוס ה-F-35.


אדמירל מתיאס וו.ווינטר לצד רס"ן ד', סגן מפקד טייסת "נשר הזהב" בדת"ק ה"אדיר" בנבטים |  צילום: עדי עבו

ביקורו של אדמירל ווינטר נמשך חמישה ימים בהם נפגש בין היתר עם מפקד חיל-האוויר אלוף עמיקם נורקין, ביקר בתעשיות הישראליות וכן בבסיסים חצרים, תל-נוף ונבטים, בו שוכנת טייסת ה"אדיר" (F-35I) הראשונה, טייסת "נשר הזהב". "לאור תהליך קליטת המטוסים בו אנחנו נמצאים, עם הפנים אל ביקורת הכשירות המבצעית הראשונית, אנחנו נעזרים בידע ובניסיון של ה-JPO בתחומים רבים", סיפר רס"ן רועי, ראש-מדור אמריקה מענף תב"ל (תיאום בין-לאומי). "ישראל היא המדינה הראשונה לקלוט את החמקנים מחוץ לגבולות ארה"ב ועל כן יש לנו הרבה מה ללמוד מהאמריקאים".


"לאור תהליך קליטת המטוסים בו אנחנו נמצאים, עם הפנים אל ביקורת הכשירות המבצעית הראשונית, אנחנו נעזרים בידע ובניסיון של ה-JPO בתחומים רבים" | צילום: עדי עבו

שותפים לדרך
במהלך שהותה של המשלחת בבסיס נבטים, ביקרה המשלחת במאמן ה"אדיר" וכן במבנה הטייסת ובדת"ק, בו התרשמה מחמשת המטוסים שנחתו עד כה. "האדמירל רצה לראות את היכולות הטכניות שקיימות כבר ב'אדירים' שקלט חיל-האוויר ואת תוכניות הפיתוח העתידיות שלו. הוא חזה בתהליכי הקליטה מקרוב כשביקר בבסיס נבטים וכן נפגש עם גורמים בתעשיות אשר מעורבים בתהליכי הפיתוח והיצור של המטוס", הוסיף רס"ן רועי, והתייחס לכנפי המטוס, אשר נבנות בשיתוף התעשייה האווירית לישראל, וכן לקסדת הטייס המתקדמת, אשר מיוצרת בחברת אלביט.

לאדמירל ווינטר הוצגו האתגרים האסטרטגיים המורכבים איתם מתמודד החיל. כחלק מן הביקור עלה האדמירל לגיחה במטוס "סופה" (F-16I), בה נחשף לצפיפות המרחב האווירי של מדינת ישראל. "התחושות היו שהאדמירל התרשם מאד מן התהליכים שהוצגו לו ומהפיתוחים השונים", סיכם רס"ן רועי. "הוא הפגין תמיכה מלאה בשיתוף הפעולה בין הגופים, והביע רצון להעמיק את שיתוף הפעולה בינינו".


לאדמירל ווינטר הוצגו האתגרים האסטרטגיים המורכבים איתם מתמודד החיל | צילום: עדי עבו