יומן ארועים

Bookmark and Share
שגרירי החדשנות של חיל-האוויר פורסם בתאריך 23.08.2017
תגיות: חדשנות , אנשים
מאפליקציית שיתוף נסיעות לבסיסי חיל-האוויר, דרך תוכנית לגיוס עולים חדשים לתפקידים המותאמים לכישוריהם ועד למערכת ניהול כוח אדם בטייסות. סמ"ר שון, סמל אילן ורב"ט גל הביאו לחיל-האוויר את האקסלרטור, תוכנית למימוש פרויקטים משלב הרעיון למיזם תוך זמן קצוב, הקיימת בארגוני ענק. לכם הם מייעצים: "אל תשימו לעצמכם גבולות"
טל גלעדי

סמ"ר שון דיננברג (21), סמל אילן רגנבאום (27) ורב"ט גל בכור (23) הם חיילים במדור חדשנות בחיל-האוויר אשר התגייסו לצה"ל כעולים חדשים מארצות הברית. לפני שירותם הצבאי כאן בישראל הם הספיקו לצבור ידע וניסיון בשוק האזרחי, רב"ט בכור השלים תואר בשיווק ובניהול והקים שתי חברות סטארט-אפ, סמל אילן השקיע וייסד גם הוא מספר סטארט-אפים וסמ"ר שון הוביל והשלים קורס בחדשנות באוניברסיטת תל אביב והתמחה בחברת היי-טק. את הרקע שלהם הם השקיעו במיזם גדול מימדים אשר הגיע עכשיו לנקודת שיא: יחד הם הקימו את האקסלרטור ("מאיץ") של חיל-האוויר, תוכנית אינטנסיבית למימוש פרויקטים משלב הרעיון עד לשלב המיזם תוך עשרה שבועות.

המשתתפים הם קצינים, נגדים וחיילים בכל התפקידים והדרגות אשר נבחרו להוביל פרויקטים בתחומים שונים בחיל. ארבעה פרוייקטים קיבלו זה עתה את החותמת הסופית של ראש מטה חיל-האוויר: אפליקציה אשר תאפשר שיתוף נסיעות של אנשי קבע וחיילי חובה בבסיסים ותקצר זמני הגעה לבסיסים, מערכת לניהול כוח אדם בגופים כמו טייסות טיסה, מגדלי פיקוח וקומות בקרה, פיתוח תהליך מחודש לגיוס עולים חדשים לחיל-האוויר כך שישתלבו בתפקידים המותאמים ליכולותיהם ופיתוח תוכנית גיוס בני נוער למסלול "פלדה כחולה".


מימין לשמאל: סמ"ר שון, רב"ט גל וסמל אילן, יזמי ומנהלי האקסלרטור בחיל | צילום: באדיבות המרואיינים

אני ואתה נשנה את העולם
"אחרי שבנינו את הבמה לחדשנות,מרחב ווירטואלי חיילי להעלאת הצעות לפרויקטים, רצינו לייצר תהליך שיזרז את הפרויקטים שעלו שם ויהפכו אותם למוצר מוגמר או שירות שאפשר להנות ממנו. כחלק מהניסיון שלנו בעולם האזרחי הכרנו את מודל האקסלרטור הקיים בחברות גדולות והחלטנו להקים אחד כזה בחיל. נפגשנו עם מנטורים בחברות מסחריות והתייעצנו עם גורמים שהקימו אקסלרטורים בארגוני ענק והריצו במקביל מאה פרויקטים", מספר סמל אילן רגנבאום. "יש חברות המגדירות חצי שנה להשלמת פרויקט משלב הרעיון ועד שלב היישום, יש כאלה המגדירות שבועות בודדים ואנחנו החלטנו על עשרה שבועות. השלב הבא היה לפנות למפקדים בכירים בחיל ולהציג בפניהם אתגרים שהעלו אנשי החיל".

לקול קורא להשתתפות באקסלרטור נענו כמה מאות ממשרתי החיל ולשלב הראיונות הגיעו כמה עשרות. לבסוף נבחרו ארבעים להנעת האקסלרטור הראשון של חיל-האוויר, הם חולקו לצוותים שכל אחד הוביל פרויקט בתחום מסוים שהינו אתגר שמופה על ידי מפקדי החיל, סמ"ר דיננברג, סמל רגנבאום ורב"ט בכור. "לא הייתה חשיבות לדרגות אלא רק לרמות היצירתיות והעניין, בצוות אחד יכלו לשבת יחד קצין בדרגת רס"ן, שני קצינים צעירים וחייל בדרגת רב"ט שצעיר הקצינים מרכז את הצוות ומוביל ישיבות", מספר רב"ט בכור. "במשך שבועיים עבדו הצוותים על הרעיון עצמו, ניתחו את האתגר עליו הוא עונה ואמדו את היקפו. אנשים מכל המערכים עסקו בבעיות שמחלקות מקצועיות ספציפיות בחיל מופקדות עליהן, הם התייעצו עם הגורמים המקצועיים לאורך הדרך אבל כל הצדדים ידעו שהחוזקה הגדולה של צוות בפרויקט היא ראייתו החיצונית על האתגר".


"אין חשיבות לדרגות": צוות פרויקט עם אחד מהיועצים לאקסלרטור, אלוף (מיל') חגי טופולנסקי, ראש אגף כוח אדם בעבר | צילום: באדיבות המרואיינים

שגרירי החדשנות
מדור חדשנות אחראי על תרבות החדשנות בחיל-האוויר. "לעתים נדמה שקשה להיות חדשניים במערכת הצבאית בגלל המבנה וההיררכיה הקבועה והמדור קם כדי להטמיע את מרכיב החשיבה החדשנית בארגון הגדול שהוא חיל-האוויר", מציג רב"ט גל בכור, מוביל האקסלרטור בחיל. "גופי חדשנות קמו באגף כוח אדם, באגף טכנולוגיה ולוגיסטיקה וחיל המודיעין ובצה"ל יש תוכניות שירות המבוססות על הובלת פרויקטים ויצירתיות, כמו תוכנית תלפיות. חיל-האוויר היה הראשון להקים אקסלרטור ומדור המוקדש לחדשנות ומרגישים שיש בחיל פתיחות עצומה ומוכנות ממשית לנסות דברים חדשים ולצאת מהמסגרת".

לצד הובלת האקסלרטור, מנהל המדור קהילת חדשנות חילית המורכבת מכ-300 קצינים, נגדים וחיילים בחיל המעלים רעיונות וצרכים הנוגעים בחדשנות לפורום משותף. אנשי המדור מתפקדים בקהילה כשגרירי חדשנות המעבירים תכנים ופעילויות להעמקת הידע בנושאים כמו ניהול פרויקטים, הרמת מיזמים ומודלים של חדשנות בעולם האזרחי. "כל המשתתפים הם אנשים עם ראש פתוח ומגיעים מכל המערכים ובכל הדרגות", מציין סמל אילן. בנוסף, מוביל המדור קורסי חדשנות שנוצרו בשיתוף אוניברסיטת תל-אביב ו"אלביט" ומטרתם ללמד 30 נציגים בכל מחזור כיצד להיות יזמים בבסיסיהם.


אחד ממפגשי פיתוח הפרויקטים. "לעתים נדמה שקשה להיות חדשניים במערכת הצבאית בגלל המבנה וההיררכיה" |  צילום: באדיבות המרואיינים

איך תבנו אקסלרטור בעצמכם?
סמ"ר דיננברג, סמל רגנבאום ורב"ט בכור מאמינים שאקסלרטור אפשר לבנות בכל פורום, אפילו במסגרות היומיומיות שלכם ויחד הם מציעים כמה טיפים לבניית אקסלרטור. "המיזם הזה היה הסטארט-אפ שלנו. כולנו בהתחלה חשבנו לעצמנו שאנחנו רק חיילים פשוטים ועסוקים בעניינים אחרים. היו לנו מיליון תירוצים אבל כשעלה הרצון, לא ידענו גבולות ועלינו מעל ציפיותנו מפרויקט זה. באירוע הראשון אתם תחששו לדבר ומעט תתביישו", הם מחייכים, "אבל כמה שבועות אחר כך תציגו מול אדם בכיר ומוערך בתחומו ותדביקו אותו בהתלהבות שלכם. אל תשימו לעצמכם גבולות"