יומן ארועים

Bookmark and Share
בגיל 101: מב"ס תל-נוף הראשון חוגג 69 לבסיס פורסם בתאריך 22.08.2017
תגיות: בסיס תל-נוף , מורשת , היסטוריה , אנשים , ותיקי החיל
מפקד בסיס תל-נוף הראשון, סא"ל (מיל') אלכס זילוני, הגיע השבוע לחגיגות יום ההולדת ה-69 של הבסיס ונפגש עם מפקד הבסיס הנוכחי, תא"ל אורי זייפרט. סיפורו של אחד מנציגי דור המייסדים של חיל-האוויר
איתם אלמדון

69 שנים חלפו מאז נפתח תל-נוף, אז עקרון, כבסיס חיל-האוויר ב-17 באוגוסט 1948, בטקס חגיגי במעמד ראשי המדינה, הצבא וחיל-האוויר. היה זה טקס חנוכה ראשון מסוגו של בסיס מבצעי בחיל-האוויר, אותו ארגן אחד מראשוני מייסדי חיל-האוויר ומפקד בסיס תל-נוף הראשון - סא"ל (מיל') אלכס זילוני שחגג לפני חצי שנה יום הולדת 101.


סא"ל (מיל') אלכס זילוני ומפקד בסיס תל-נוף, תא"ל אורי זייפרט. "הבסיס הוא לא מה שהיה אז" | צילום: מור צידון

כמעט שבעים שנים לאחר שהסתיימה כהונתו של סא"ל (מיל') זילוני כמפקד הבסיס, הוא שב אליו למפגש עם מפקד הבסיס הנוכחי, תא"ל אורי זייפרט. "הבסיס הוא לא מה שהיה אז. הוא גדל, זו עיר שלמה עכשיו", תיאר את התרשמותו סא"ל (מיל') זילוני. ואכן, מלבד מיקומו, לא הרבה משותף לבסיס תל-נוף ולבסיס עקרון הבריטי. הבריכה, הקולנוע ומגרש הספורט היו והינם וגם טייסת 106 (היום "חוד החנית") עוד יושבת במקום, אך קשה לומר שטייסת מטוסי ה"קומנדו" של סוף שנות הארבעים מזכירה את טייסת ה"בז" (F-15) המתקדמת של היום.
נושא הדגל
דבר אחד נותר על כנו והוא דגל חיל-האוויר בו בחר סא"ל (מיל') זילוני בעת כהונתו כמפקד בסיס תל-נוף. "בשנה שעברה הזמנו אותך לחגוג את יום ההולדת המאה שלך והיום אנחנו מתכנסים לחגיגות ה-69 של הבסיס", פנה תא"ל אורי לסא"ל (מיל') זילוני. "הרבה דברים קרו במהלך השנים. אמנם הטכנולוגיה השתנתה אך באשר לעוצמת השליחות שחשים אנשי הבסיס, היא נותרה גם היום. מדינת ישראל קמה בזכות אנשים כמוך ואני מודה לך על המפגש המרגש הזה".

סא"ל (מיל') זילוני שניחן בזיכרון בל יתואר סיפר על תולדות חייו ועל שירותו הצבאי בחיל-האוויר המלכותי הבריטי, שם שימש כמהנדס וטכנאי, ובחיל-האוויר הישראלי, בו שירת כראש מטה החיל וכמפקד בסיס. "איזה קושי לא היה לנו. אנשים לא היו, ציוד לא היה והיה קושי אפילו בתחום המזון, אבל אלה החיים", הוא אמר.


סא"ל (מיל') זילוני בצעירותו. שימש כמהנדס וטכנאי בחיל-האוויר הבריטי ואת הכשרתו כטייס קיבל בקורס אזרחי | התמונה באדיבות אבי משה סגל

בונים חיל-אוויר
בסיס עקרון הוקם ב-1941 על-ידי הבריטים, ובו הוצב סא"ל (מיל') זילוני עד שנשלח לעיראק לקורס מקצועי. במרץ 1948 הוציאו הבריטים את הבסיס למכירה במכרז, והוא נרכש על ידי הקרן הקיימת. הבסיס פונה, והתנהל קרב בין כוחות יהודיים לכוחות ערביים על השליטה בו. הבסיס עבר לשליטת "ההגנה" וסא"ל (מיל') זילוני ואנשיו התבססו בו. במסגרת תפקידו פעל זילוני לגיוס אנשים, חלקם הגדול משורות צבאות זרים, וכן עסק ברכש של מטוסים ונשק. בין השאר נשא ונתן עם הבריטים על רכישת חלקי מטוסים בשדה התעופה עקרון והעברתם למרתפי היקב בשרונה בתל-אביב כדי לתקנם.

מלחמת העצמאות פעלו מהבסיס טייסת "הקרב הראשונה", להק תובלה אווירית (לת"א) ו"גף תובלה 35" אשר שימש כטייסת תובלה והפצצה. מתל-נוף יצאה התקיפה המבצעית הראשונה של מטוסי קרב במדינה החדשה בגשר אשדוד, כיום גשר "עד הלום".


סא"ל (מיל') זילוני עם ראש הממשלה דאז, דוד בן-גוריון ז"ל | התמונה באדיבות אבי משה סגל

"שומר החותם של התקופה"
בהפוגה השנייה במלחמה, במסגרת ההכנות לטקס חניכת הבסיס, עיצב סא"ל (מיל') זילוני סמלים ודרגות לבסיס ולמשרתים בו. הסמלים והדרגות לא אומצו בסופו של דבר בחיל, אך יוצא דופן הוא הדגל שעוצב על ידי אדריכל הבסיס, שמואל רוזוב, ונרקם על ידי אשתו רבקה, אשר התנוסס בטקס ואומץ כדגלו הרשמי של חיל-האוויר. "זילוני הבין שבטקס הזה הוא לא פותח רק את בסיס תל-נוף, אלא את חיל-האוויר כולו", הסביר אבי משה-סגל, אוצר מוזיאון חיל-האוויר, שיזם את המפגש. "ארבעה ימים לפני הטקס הוא החליט לערוך מפגן ראווה אווירי שכלל תמרון קרקעי אווירי של הנחתת כוחות. בן גוריון ראה את הכומתות, הסמלים ודגל חיל-האוויר, והגיע למסקנה בזמן אמת שלכל האנרגיה הזאת יש תכלית רק אם משקיעים אותה במאמץ מבצעי לשחרור הנגב. כך נולד מבצע 'אבק', רכבת אווירית מתל-נוף לתספוק הנגב הנצור".


הסמלים והדרגות שעיצב סא"ל (מיל') זילוני בהפוגה השנייה במלחמת העצמאות, מהם נותר היום הדגל שעיצב לחיל-האוויר | צילום: פבל דמיטרוצ'נקו

"זילוני היה מנהל מוכשר שידו בכל ושהסתפק בשעות שינה ספורות. הוא ניהל לאורך ולרוחב, הניח יסודות להמון דברים ואין תחום במלחמת העצמאות שהוא לא נגע בו", הוסיף משה-סגל. כאשר נשאל סא"ל (מיל') זילוני מה הוא מאחל לבסיס תל-נוף, הוא השיב מיד מבלי להתבלבל: "אני מאחל שיום אחד תהיה פה אנדרטה בה יהיה כתוב 'כאן היה בסיס חיל-האוויר תל-נוף' ולצדה מסלול אחד לזיכרון, וכולנו נחיה בשלום".