יומן ארועים

Bookmark and Share
עברית שפה קלה: קורס עברית לחיילים עולים פורסם בתאריך 20.08.2017
תגיות: אנשים
בחיל-האוויר רשומים כ-2,000 חיילים שהינם עולים חדשים. במהלך השירות הם יוצאים מהשגרה לשלושה שבועות ומשקיעים את כל זמנם, מבוקר עד ערב, בלמידת עברית. הכירו את התוכנית המאפשרת לעולים החדשים בחיל-האוויר לשפר את השפה העברית ולהרגיש בבית במדינת ישראל
כרמל שטרן

בחיל-האוויר לבדו רשומים כ-2,000 חיילים עולים חדשים אשר זקוקים לעזרה ולחיזוק שליטתם בשפה העברית. פעילות אולפנית העברית היא פרוייקט המתרחש בחיל באופן תדיר, ומטרתו היא לעזור לעולים חדשים בלימוד עברית. מדובר בקורסים בני שלושה שבועות המתרחשים באחד מבסיסי החיל בהם לומדים החניכים שיעורים על חיבור טקסט, דקדוק ותחביר.


בחיל-האוויר לבדו רשומים כ-2,000 חיילים עולים חדשים אשר זקוקים לעזרה ולחיזוק שליטתם בשפה העברית | צילום: עדי עבו

"במהלך הקורס, מהרגע שהחיילים קמים בבוקר ועד הרגע בו הם הולכים לישון המטרה היחידה שלהם היא לימוד עברית", מספרת רב"ט נועה מוסקוביץ, רכזת עלייה והשכלה במדור חינוך חיל-האוויר ומפקדת באולפנית. "זו הזדמנות להתנתק מהשגרה ולבוא ללמוד באווירה מיוחדת", מעידה רב"ט סשה רובינה, מש"קית חינוך בבסיס פלמחים וחניכת קורס העברית אשר עלתה מאוקראינה.


"אני מאמינה שבלי לדעת את השפה קשה להרגיש חלק מהמקום והתרבות עד הסוף" | צילום: עדי עבו

שפה מספרת תרבות
קורס העברית אינו מקנה שפה לבדה. "אני מאמינה שבלי לדעת את השפה קשה להרגיש חלק מהמקום והתרבות עד הסוף. לכן, חשוב לנו לצד הלימוד עצמו להכניס תכנים בנושא תרבות ישראלית, דברים שהם מובנים מאליהם למי שנולדו בארץ וגדלו בה כל חייהם אך זרים לעולים החדשים", מוסיפה רב"ט נועה. "חשוב לנו שהם ידעו יותר מאשר מה המשמעות של המילים 'חמשוש' ושל 'גימלים', ושירגישו בנוח בשפה שלהם".

לצד השיעורים העיוניים בכיתה עוברים חניכי התוכנית גם שיעורים חווייתיים. למשל, לרגל שיעור בנושא עליית יהודי אתיופיה, הביאו החניכים האתיופים מאכלים, תלבושות ומוזיקה המאפיינים את התרבות האתיופית. ביום אחר נסעו לסיור בתל-אביב בו עברו פעילויות שונות, וכן ביקרו בהיכל העצמאות. עבור רב"ט סשה רובינה, חניכה בתוכנית שמשרתת כמש"קית חינוך בבסיס פלמחים, היה זה רגע מיוחד. "בסיור במוזיאון הייתה מדריכה שהרצתה לנו, ובמהלך ההרצאה הקשבתי ופתאום גיליתי שאני מבינה את כל מה שהיא אומרת", משתפת רב"ט סשה. "פתאום הבנתי שאני יודעת את השפה. זה ממש מרגש אותי מפני שעליתי לארץ לפני שנתיים בלבד".


רב"ט סשה:"פתאום הבנתי שאני יודעת את השפה. זה ממש מרגש בשבילי מפני שעליתי לארץ לפני שנתיים בלבד" | צילום: עדי עבו 

להרגיש שייכים
הכרת התודה של החניכים, והידיעה כי הקורסים תורמים להם באופן ישיר ומידי, מעודדת אותן להמשיך ולהעבירם. "יש חיילים שמגיעים אליי עם נושא שהם לא מרגישים בטוחים בו ומוכנים להישאר גם מעבר לשעות הלימוד המוגדרות כדי להבין עד הסוף", מספרת סמל שרה בכר, מש"קית עלייה והשכלה בבסיס הטכני ומפקדת באולפנית. "הם מבינים שזה המקום שלהם לבוא ולעשות טעויות מבלי שיצחקו עליהם וכאן יצרנו עבורם סביבה בטוחה ללמידה".

עברו שנתיים מאז עלייתה לארץ של רב"ט סשה, בהן היא עברה מסגרות לימוד עברית רבות. למרות זאת, היא מעידה כי במסגרת של האולפנית יש אווירה שונה, התורמת להבנתה ולשליטה שלה בשפה. "אנחנו לא לומדים רק מקריאה, אלא גם דרך משחקים והרצאות שאנחנו מעבירים ויש גיוון גדול", היא מספרת.

"הקורס הזה הוא מתנה שצה"ל מעניק", מוסיפה רב"ט אושרית יומטוב, רכזת עלייה והשכלה ומפקדת באולפנית. "כשהחיילים מתנתקים מהשגרה ומגיעים ממוקדי מטרה ללמידה הם יודעים להעריך את ההזדמנות ולהשקיע הרבה יותר".
"אני מרגישה שלהיות מפקדת באולפנית זו זכות", מסכמת רב"ט נועה. "אני קמה בבוקר ועוזרת לאנשים, מסייעת להם להרגיש טוב יותר במדינה על ידי ידיעת השפה, שירגישו שייכים יותר ושיבינו למה הם עושים את זה, למה הם מתגוררים כאן ומשרתים בצה"ל. כשאני עוצרת לרגע וחושבת על מה שאנחנו עושות פה, זה ממלא את הלב באושר".


"הקורס הזה הוא מתנה שצה"ל מעניק" | צילום: עדי עבו