יומן ארועים

Bookmark and Share
אמש נערך תרגיל יירוט כטמ"מים על-ידי פטריוט פורסם בתאריך 16.08.2017
תגיות: "יהלום" (פטריוט) , בסיס פלמחים
אמש (ג') התקיים תרגיל כשירות של מערכות ההגנה האווירית של החיל במסגרתו בוצעו מספר יירוטים על-ידי מערכת "יהלום" (פטריוט) כנגד כלי טיס מאוישים מרחוק. מערכת "יהלום" ולוחמיה אמונים על הגנת השמיים, בחודש אפריל האחרון יירטה המערכת כטמ"ם אויב. "תרגלנו תרחישים דומים למתארי האמת"
הדס לבב

אמש נערך תרגיל כשירות למערכות ההגנה האווירית, במסגרתו בוצעו מספר מתארים שמטרתם תרגול יכולות יירוט כלי הטיס המאוישים מרחוק על ידי מערכות "יהלום" (פטריוט). מטרות התרגיל שסומנו הינן אימון ושימור כשירות לוחמי סוללות ה"יהלום" ביירוט ובמענה לאיומים שונים וכן הידוק שיתוף הפעולה והממשק בין מערך ההגנ"א לגורמי ההפעלה המבצעית של החיל. התרגיל נערך בשדה הניסויים של ינ"ט (יחידה לניסוי טילים).

"מערך ההגנה האווירית בנוי משכבות של הגנה, כאשר כל מערכת אחראית ליירוט טילים ורקטות בטווחים ובגדלים שונים", אמר סא"ל רז, מפקד גדוד "יהלום" הדרומי. "מערך ה'יהלום' מיועד להתמודדות עם טילים בטווחים בינוני עד ארוך וכלי טיס מאוישים מרחוק. במסגרת שימושה של המערכת בחיל, יורטו בעבר בהצלחה מספר רב של כלי טיס מאוישים מרחוק שחדרו לגבול ישראל ואיימו בפגיעה בביטחון המדינה ותושביה". היירוט האחרון התבצע בחודש אפריל השנה, אז שוגר טיל "יהלום" לעבר מל"ט ברמת הגולן.


מטרות התרגיל שסומנו הינן אימון ושימור כשירות לוחמי סוללות ה"יהלום" ביירוט והידוק הממשק בין מערך ההגנ"א לגורמי ההפעלה המבצעית | תיעוד התרגיל

איך נולד תרגיל?
"תרגיל זה הוא חלק מאימון חיל-אוויר להתמודדות מול איומים אוויריים", הציג רס"ן אלירן צלח, מוביל התרגיל מטעם מנהלת מגן, הגוף האחראי על בניין-הכוח של מערך ההגנה האווירית ומערך הבקרה בלהק המטה. במסגרת התרגיל בנינו תרחישים דומים מאוד למתארי האמת על מנת לתרגל את המערך בצורה הרחבה והטובה ביותר".

"מספר חודשים עוברים מהרגע בו מחליטים על הצורך בתרגיל ועד לרגע בו אנו מבצעים אותו", הוסיף רס"ן צלח. "אנחנו מתחילים בהבנת הצורך של התרגיל ומה רוצים לבחון בו, אחר כך מסתכלים אחורה על אירועים מבצעיים שקרו ועל איומים הקיימים בהווה ומתאימים את התרגיל לכך".


"במסגרת התרגיל בנינו תרחישים דומים מאוד למתארי האמת על מנת לתרגל את המערך בצורה הרחבה והטובה ביותר" | תיעוד התרגיל

יום אדום
יום התרגיל עצמו נקרא ביחידה "יום אדום". איך יודעים שהתרגיל צלח? "אמצעים אופטיים ולעיתים מטוסים המאפשרים לנו לאמוד את הפגיעות ולעקוב מרגע השיגור ועד לפגיעה", ציין רס"ן אבי, מנהל התרגיל בינ"ט.

טרם ביצוע התרגיל התקיים אימון הכנה שדימה אותו יחד עם הסוללות הפורסות בשטח. בזמן התרגיל מפקד ינ"ט יחד עם מנהל התרגיל מובילים את התרגיל בזמן אמת. "זה כולל פיקוח בטיחותי משלב התכנון, דרך שלב היירוט ועד שלב ההפלה. הם שולטים על האזור ועל התמונה האווירית, עוקבים אחרי המתרחש ומוודאים שמטרות התרגיל מתממשות", ציין רס"ן צלח. "יש חשיבות רבה בביצוע תרגילים, כך מתאפשר ללוחמים בסוללות להתמודד עם מצבים שלא פוגשים בתדירות גבוהה בשגרה".


"אמצעים אופטיים ולעיתים מטוסים המאפשרים לנו לאמוד את הפגיעות ולעקוב מרגע השיגור ועד לפגיעה" | תמונת אילוסטרציה