יומן ארועים

Bookmark and Share
החודש בהיסטוריה: אוגוסט פורסם בתאריך 07.08.2017
לפני 23 שנים ליוו שני מטוסי "בז" (F-15) ישראליים את מטוסו של מלך ירדן בטיסתו ההיסטורית מעל שמי ישראל לרגל ההחלטה על סיום מצב הלחימה בין שתי המדינות
מערכת אתר חיל-האוויר

לפני 23 שנים, התקיימה טיסתו ההיסטורית של מלך ירדן, חוסיין בן טלאל, מעל שמי ישראל. הטיסה התקיימה כסמל להחלטה על סיום מצב הלחימה בין ישראל לירדן. לאחר שנתיים של משא ומתן בין ישראל לירדן, נפגשו ראש ממשלת ישראל דאז, יצחק רבין, ומלך ירדן, חוסיין בן טלאל, עם נשיא ארצות הברית, ביל קלינטון, בוושינגטון. שם הוחלט על סיום הלחימה בין שתי המדינות. בהמשך להחלטה נחתם הסכם שלום בין ישראל לירדן בתאריך 26 באוקטובר באותה שנה. לכבוד ההחלטה, שני מטוסי בז (F-15) הוזנקו כדי לוות את מטוסו של המלך חוסיין שהטיס את מטוס הלוקהיד טריסטאר המלכותי בעצמו שכן היה טייס מנוסה.


סמל להחלטה על סיום מצב הלחימה בין המדינות: מטוסו המלכותי של מלך ירדן בליווי שני מטוסי "בז" מעל שמי ישראל | צילום: ארכיון הבטאון

"שועל השלום"
ההזנקה התרחשה ב-3 באוגוסט 1994 לקראת השעה 16:00, באותה שעה יצא מבנה מטוסי "בז" שכונה "שועל השלום" לקבל את פני מטוסו של המלך חוסיין מיד עם עזיבתו את פיקוח האוויר של קפריסין וכניסתו למרחב האווירי של ישראל.

"אדוני המלך, לחיל-האוויר הישראלי יש את הזכות ללוות את אדוני המלך בשם הממשלה והעם בישראל בטיסתך מעל ישראל", בירך מפקד המבנה את המלך חוסיין. "מוביל 'שועל השלום' מרויאל ג'ורדניאן 001, חוסיין מדבר", השיב המלך. "תודה על קבלת הפנים החמה. לעם בישראל - איחולים להמשך הנחישות להשגת שלום כולל באזור. תודה וברוכים הבאים".

השלום במרחק עשרה מטרים
שני מטוסי ה"בז" (F-15) הישראלים הצטרפו לטיסת מבנה עם מטוסו של המלך. המרחק בין מטוסי הליווי למטוס המלכותי הירדני נשמר לאורך כל הטיסה וכ-10 עד 20 מטר הפרידו ביניהם. הטיסה בשמי ישראל התנהלה בגובה קבוע - 5,000 רגל. רק מעל תל אביב וירושלים הנמיכו המטוסים לאלף רגל, גובה שאפשר למלך לראות את שתי הערים מקרוב. המבנה חצה את קו החוף מעל מלון מנדרין, סמוך לצומת גלילות, ופנה ימינה לטיסה מעל תל אביב. אחרי מספר דקות ביצע המבנה המשותף פנייה שמאלה וחלף פעם נוספת מעל העיר. אחר-כך טיפסו המטוסים חזרה לגובה 5,000 רגל וטסו לירושלים, בנתיב מקביל לזה של כביש מספר אחד, מתל-אביב לירושלים.


מלך ירדן לראש הממשלה דאז, יצחק רבין: "זהו רגע נוסף במאמצינו המשותפים לקיים יחסי שכנות נורמליים"| צילום: ארכיון הבטאון

מעל ירושלים הנמיכו המטוסים שנית לגובה אלף רגל. הם ביצעו מעבר מעל לעיר העתיקה והר הבית, והמשיכו צפונה. אחר-כך ביצעו פנייה רחבה ימינה, מעל רמאללה, ושבו וחלפו מעל ירושלים, לכיוון דרום. אחר-כך, על-פי בקשת המלך, עזבו המטוסים את העיר, טיפסו לגובה 5,000 רגל וטסו לכיוון ים מלח.

בטיסתו מעל תל-אביב נוצר קשר בין המלך לבין ראש הממשלה דאז, יצחק רבין. "אני שמח לפנות אליך בטיסתי מעל שמי ישראל בדרכי חזרה לירדן. זהו רגע נוסף במאמצינו המשותפים לקיים יחסי שכנות נורמליים. אני מודה לאלוהים ולך על הצלחתנו המשותפת לשרת את מטרות השלום עבור הדורות הבאים, ליחסים המבוססים על הערכה הדדית ושיתוף פעולה בין מדינותינו ועמינו, לשלום ישראל-ערבי אליו שאפנו".

מבצע הליווי הסתיים בברכת "טאליהו", קריאה משותפת לטייסים בכל העולם, ובברכת סאלאם עליכום. המלך השיב "סאלאם עליכום, שלום", בעברית.