יומן ארועים

Bookmark and Share
עוף גוזל: רשות הטבע והגנים נפרדת ממח"א פורסם בתאריך 07.08.2017
תגיות: מפקד חיל-האוויר , טבע
רשות הטבע והגנים בחרה להוקיר תודה ולהיפרד ממפקד חיל-האוויר, אשר יסיים את תפקידו בקרוב, בדרך יוצאת דופן: אתמול הוא שחרר חזרה לטבע נשר צעיר שהיה בשיקום ואף העניק לו שם. "בלי תכנון, בלי התכוננות, יוצא מהכלוב וכבר מבצעי"
זהר בונה

"בתחילת שנות האלפיים היו בבקעת צין שני מיכלי דלק ענקיים שהיה נדרש לפנות, וכשבאו לפרק אותם הם נדלקו ושריפתם גרמה לזיהום אדיר באיזור", סיפר שחר ישכרוב, אז ראש המרחב מטעם רשות הטבע והגנים והיום ממונה תשתיות במחוז דרום. "האלוף אמיר אשל היה אז מפקד בסיס רמון, ובדיוק חזר מטיסה כשראה את העשן עולה מהבקעה. הוא התקשר לדווח לנו על קיום השריפה ושלח את הכבאיות של הבסיס לאזור. זה היה מזל גדול, מכיוון שהיינו זקוקים לכבאיות שיודעת להתמודד עם חומרים מסוכנים כאשר לנו לא היו כאלה באזור".

לרגל סיום תפקידו של מפקד חיל-האוויר, אלוף אמיר אשל בשבוע הבא, רשות הטבע והגנים החליטה להוקיר תודה ולהיפרד ממנו בדרך מיוחדת. אתמול, במדרשת בן-גוריון שבנגב, נאספו אנשי רשות הטבע והגנים יחד עם מפקד החיל ומפקד בסיס רמון, כדי לשחרר חזרה לטבע נשר צעיר שעבר שיקום, לאחר שנמצא בתחילת החודש שעבר כשהוא תשוש ובתת משקל. "לא משנה כמה שעות טיסה יש לנו, לעולם לא נוכל לטוס כמו הנשר הזה", קבע אלוף אשל, "בלי תכנון, התכוננות, יוצא מהכלוב וכבר מבצעי".


מתנת הפרידה של רשות הטבע והגנים לאלוף אשל: שחרור נשר צעיר שנפצע בחזרה לטבע. "לעולם לא נוכל לטוס כמו הנשר הזה" | צילום: מור צידון

ויקרא שמו בישראל: "נוב"
"השם נוב הוא שם יפה ורב משמעויות, המדגיש את תחושת הלאומיות והשייכות לארץ ישראל", הסביר אלוף אשל, לאחר שהעניק לנשר הצעיר את שמו החדש. "תודה רבה לא רק על ההזדמנות שנתתם לי כאן, אלא תודה על מה שאתם עושים", פנה אלוף אשל אל אנשי רשות הטבע והגנים, "השמירה על הטבע מרשימה במיוחד שהרי הטבע לא רק יחסר בעולם, זה יחסר בנו, הוא חלק מהרוח".


הנשר נוב במעופו הראשון: "בלי תכנון, התכוננות, יוצא מהכלוב וכבר מבצעי" | צילום: מור צידון

שומרים על העופות
שיתוף הפעולה בין חיל-האוויר לרשות הטבע והגנים החל כבר בתחילת שנות התשעים. נעשו שיתופי פעולה משמעותיים שמטרתם הייתה לשמור על אוכלוסיית העופות הדורסים בכלל והנשרים בפרט. ברחבי הארץ קיימים מספר אזורים הידועים כאזורי קינון מוגנים ולכן מוגדרים כאסורים לטיסה בגבהים נמוכים. זאת כדי להקטין מקרים בהם בעלי הכנף עלולים לחדור למנוע המטוס, ולגרום לתאונה שתוביל לנחיתת חירום ואף נטישה.

"האלוף אמיר אשל לקח חלק משמעותי מאוד בשיתוף הפעולה עם הרשות בעשרים השנים האחרונות", המשיך ישכרוב. "החל מתפקידו כמפקד בסיס רמון, בו דאג ליצור קשר ממשי בין הבסיס לבין הרשות, ועד לתפקידו כראש אגף התכנון (אג"ת) בו סייע להשרשת נהלים לשמירה על הטבע. לכן היה חשוב מאוד עבורי ועבור רשות הטבע והגנים להיפרד ממנו בדרך יוצאת דופן".


"האלוף אשל לקח חלק משמעותי מאוד בשיתוף הפעולה עם רשות הטבע והגנים בעשרים השנים האחרונות" | צילום: מור צידון