יומן ארועים

Bookmark and Share
מחצית מנבחרת העתודה בכדורסל - חיילי חה"א פורסם בתאריך 06.08.2017
תגיות: מפקד חיל-האוויר , ספורט
קולעים למטרה: כמחצית משחקני נבחרת העתודה של ישראל בכדורסל, המורכבת מכדורסלנים שגילם אינו עולה על 22, משרתים כחיילים בחיל-האוויר. מפקד חיל-האוויר, אלוף אמיר אשל, נפגש עימם. הנבחרת זכתה בתואר סגנית אלופת אירופה במשחק הגמר שנערך לאחרונה. "נכונותכם לעבוד קשה מאפיינת גם את הלוחמים האוויריים שלנו"
הדס לבב

ביום ראשון שעבר (30.7) נערך משחק גמר אליפות אירופה בכדורסל לעתודה (עד גיל 20) בין נבחרת העתודה של ישראל לזאת של יוון. נבחרת ישראל הגיעה למקום השני והמכובד המעניק לה את התואר של סגנית אלופת אירופה. זאת הפעם הראשונה מזה 13 שנים שבה העפילה נבחרת ישראל למשחק הגמר, ואם זו לא סיבה מספיקה לגאווה כדאי לדעת שבנבחרת משחקים חמישה חיילים מחיל-האוויר: יונתן רבינוביץ', יובל זוסמן ורועי הובר מבסיס שדה דב, נתנאל ארצי מבסיס רמת דוד ותמיר בלאט ממטה חיל-האוויר.

בשבוע שעבר התכנסו שחקני הנבחרת שמשרתים בחיל למפגש מיוחד עם מפקד חיל-האוויר. "אני שמח שאתם חלק מאיתנו", בירך אלוף אשל, מפקד חיל-האוויר את השחקנים. "בכל פעם שיכולתי השתדלתי לצפות בכם משחקים. שמעתי על הייצוג הגדול של חיל-האוויר בנבחרת וההישגים שהגעתם אליהם הם גאווה למדינה ולחיל".

מדי מחזור גיוס, צה"ל ובתוכו חיל-האוויר מעניק לחיילים ספורים מעמד של ספורטאים מצטיינים ובכך מאפשר להם לשלב בין פעילות בתחום הספורטיבי לבין שירות צבאי. למפגש המרגש הגיע גם נציג ההורים של שחקני הנבחרת, אביו של תמיר - דיוויד בלאט, כדורסלן עבר ומאמן כדורסל ישראלי-אמריקאי. "זה לא מובן מאליו שמפקד חיל-האוויר מקדיש מזמנו כדי להפגש עם חיילים שמשחקים בנבחרת העתודה", הודה עמוס פרישמן, יו"ר הוועדה המקצועית של איגוד הכדורסל. "זה כבוד גדול עבורנו ומעביר מסר תרבותי שחיל-האוויר מעריך את הפעילות שלנו".


מפקד חיל-האוויר וחברי הנבחרת. "ההישגים שהגעתם אליהם הם גאווה למדינה ולחיל" | צילום: מור צידון

"באוויר אין פסק זמן"
"אנחנו נמצאים בעידן בו כולם רוצים להגיע להישגים ורוצים להגיע אליהם מהר. אתם דוגמא לאנשים שעובדים קשה ומתאמנים כדי להגיע למטרה", פנה אלוף אשל אל שחקני הנבחרת. "זו תכונה שאנחנו מחפשים גם אצל הלוחמים האוויריים שלנו בחיל, מחפשים אנשים שיש להם כישרון אבל קודם חשוב שיהיה להם את הרצון, הלהט והנכונות לעבוד קשה. יש טייסים שתכונות הטיסה שלהם טבעיות ויש כאלה עם אופי ונחישות ששווה להשקיע בהם".

עודד קטש, מאמן נבחרת העתודה הוסיף שגם בכדורסל קיימת החלוקה הזאת. "הרבה שנים בענף הכדורסל היו מחלקים את סוג השחקנים לכאלה עם כישרון טבעי וכאלה שעובדים קשה. היום כבר מבינים שהיכולת לעבוד קשה היא כישרון כמו היכולת לעשות תנועה טבעית עם הכדור".


"אתם דוגמא לאנשים שעובדים קשה ומתאמנים כדי להגיע למטרה. זו תכונה שאנחנו מחפשים גם אצל הלוחמים האוויריים שלנו" | צילום: מור צידון

"אני רואה הרבה נקודות דמיון בינכם לבין הטייסים שלנו", המשיך אלוף אשל. "טייס יכול לעשות טעות ו'להפסיד' אבל צריך מיד לקום מהקרשים, לבדוק מה קרה ואיך ניתן לתקן ולהשתפר עבור הפעם הבאה. לפעמים צריך לעשות את זה באותו הזמן באוויר ולפעמים בתחקיר אחרי שהגיחה מסתיימת. בדיוק כמו שאתם צופים במשחק כדי להפיק לקחים, לקום מהכשלון ולנצח".

עם זאת, יש גם נקודות שוני בין תחום הספורט לתחום התעופתי. "באוויר אין 'פסק זמן' ולכן אנחנו בחיל-האוויר משתדלים שלא נשגה באותו תחום פעמיים", פירט אלוף אשל. "אנחנו עובדים על רמות דיוק גבוהות מאוד ומקדשים את תרבות התחקור. אנחנו מתחקרים תאונות וגם אירועים של 'כמעט תאונות'. אנחנו מנצלים את האירועים האלה להתבוננות ממנה אפשר ללמוד ולהשתפר".