יומן ארועים

Bookmark and Share
טוראי יונתן עשה את כל הדרך מאורוגוואי לחה"א פורסם בתאריך 03.08.2017
תגיות: אנשים
טוראי יונתן קשטן עלה לארץ מאורוגואי בגיל 12 ביחד עם אמו. את שירותו הצבאי הוא ממלא בענף תב"ל (תיאום בין לאומי), האחראי על שיתוף פעולה בין לאומי, ומתוקף תפקידו הוא מלווה ביקורי זרים. "מכיוון שלא נולדתי בארץ חוותי אישית את הצורך בייצוג חיובי של ישראל בעולם"
כרמל להד

"בגיל 12 עליתי לישראל עם אמא שלי מאורוגואי בדרום אמריקה, עלינו לבד רק שנינו", מספר טוראי יונתן קשטן ממדור אמריקה וקישור בענף תב"ל (תיאום בין לאומי), ענף האמון בין היתר על ייצוג ומיצוב חיל-האוויר בזירה הבין לאומית. במסגרת תפקידו הוא נפגש עם נספחים מהארץ ומחו"ל ונציגים המגיעים לביקורים ואימונים בישראל.

היותו דובר אנגלית וספרדית הפכו אותו למועמד מצוין לתפקיד. "מאז ומתמיד רציתי לעסוק ביחסים בין לאומים ובדיפלומטיה. מכיוון שלא נולדתי בארץ חוותי אישית את הצורך בייצוג חיובי של ישראל בעולם", מתרגש טוראי קשטן. "כששמעתי שיש מקום בצבא העוסק בנושא ושאוכל להיות חלק ממנו שמחתי מאוד. היום בו הודיעו לי שהתקבלתי היה אחד הימים השמחים בחיי".


"יש ימים שאני מתגעגע לאורוגוואי אבל בסופו של יום אני מאושר שאני כאן" | צילום: מור צידון

מאושר שאני כאן
החיבור של טוראי קשטן לארץ ישראל ולמורשתה החל עוד לפני שנולד, הוא נקרא יונתן על שמו של יונתן נתניהו. "לאחר שאבי החלים מתאונת דרכים שעבר הלכו הוא ואמי לצפות בסרט 'מבצע יונתן", מתאר טוראי קשטן. "הם התבדחו שאם יולד להם בן יקראו לו על שמו ,יונתן. הם מעולם לא חשבו שיזכו לבן אך ברגע שנולדתי הם עמדו בהבטחתם זה לזו וקראו לי על שמו". משפחתו המורחבת של טוראי קשטן מתגוררת בארץ, הוא עלה עם אמו ואביו נשאר באורוגוואי.

טוראי קשטן המנהל אורך חיים דתי למד במדרשת "נטור" לפני גיוסו לצה"ל והדריך אנשים בעלי צרכים מיוחדים בתנועת הנוער "בני עקיבא". במהלך הריאיון חוזר טוראי קשטן על אהבתו הגדולה לארץ וירושלים בפרט. " אני חושב שהמגורים בירושלים מדגימים מורכבות באופן יום יומי והנחילו בי את ההבנה שבחיים אין שחור ולבן", הוא אומר.

"הדבר הראשון שאני ואמי עשינו כשהגענו לארץ הוא לאמץ חייל בודד, כיום הוא עומד בראש תא סטודנטים פרו ישראלי בוונצואלה, הוא הראשון שלימד אותי על הצבא ותמיד היה לי ברור שאתגייס. אני לעולם ארגיש עולה חדש בארץ, הר' שלי מסגירה אותי. יש ימים שאני מתגעגע לאורוגואי אבל בסופו של יום אני מאושר שאני כאן".