יומן ארועים

Bookmark and Share
בלעדי: כך מסייע חיל-האוויר לפצועים סורים פורסם בתאריך 20.07.2017
תגיות: יסעור (CH-53) , ינשוף (בלאקהוק) , מערך המסוקים , זירה צפונית
אחרי יותר משלוש שנות פעילות, נחשפת פעילות טייסות מסוקי-הסער לפינוי הפצועים ממלחמת האזרחים בסוריה. עד כה בוצעו עשרות גיחות לפינוי מוסק של הפצועים הסורים, כאשר האחרונה שבהן בוצעה בחודש האחרון. אנשי החיל מספרים
איתם אלמדון והדס לבב

מאז מרץ 2011 מתרחשת מלחמת אזרחים בסוריה שהינה סכסוך מתמשך בין הצבא הסורי למורדי המשטר. למצב זה נקלעו אזרחים סורים רבים שאינם מעורבים בלחימה, אשר גבתה כבר את חייהם של כחצי מיליון בני אדם.

כעת ניתן לחשוף כי מאז סוף שנת 2014 לוקח חיל-האוויר חלק פעיל בסיוע ההומניטרי לפצועים הסורים באמצעות פינוי מוטס של אזרחים מגבול ישראל וסוריה. עד כה הוכנסו לארץ כ-3,000 פצועים סורים, מתוכם הובאו הפצועים במצב קשה לבתי החולים באופן מוסק. את המשימה קלטו טייסות המסע"ר (מסוקי-סער) של חיל-האוויר לפני למעלה משלוש שנים, ומאז ביצעו מסוקי ה"יסעור (CH-53) ו"הינשוף" ("בלאקהוק") עשרות גיחות לפינוי פצועים סורים כאשר האחרונה שבהן בוצעה בחודש האחרון.


כ-3,000 פצועים סורים הוכנסו לארץ, מתוכם הובאו הפצועים במצב קשה לבית החולים באופן מוסק | תמונת ארכיון

עשרות גיחות, למעלה משלוש שנים
פינוי הפצועים מתבצע במסגרת פרויקט "שכנות טובה" של עוצבת הבשן שמטרתו העמקה משמעותית של הסיוע האזרחי לסורים "בני המקום", תוך שימור עיקרון אי-המעורבות במאבק הפנימי בסוריה. "בכל פעם שמותנע אירוע של קליטת פצועים סורים מהגבול, פיקוד צפון (פצ"ן) מעדכן את חיל-האוויר. אנחנו מקצרים את זמני הכוננויות של הטייסות כדי לבצע את המשימה ובודקים האם יש פצועים קשים שזקוקים לטיפול רפואי דחוף. לרוב אלו אנשים עם פגיעות ירי, פגיעות מרסיסים או מפגיעה ממטען", מסביר סא"ל גדי, רע"ן סיוע משולבים במחלקת השתתפות ובעברו מפקד טייסת "מובילי הלילה" המפעילה את מסוק ה"יסעור" מבסיס תל-נוף. "בסוף מדובר באנשים עם פציעות קשות שרוצים לפנות מהר ככל האפשר לבית החולים ושימוש במסוקים מקצר משמעותית את זמן הפינוי. אנחנו מתזמנים את נחיתת המסוק כך שכוחותינו יחברו לפיקוד, יפנו את הפצועים ויטיסו אותם לבתי החולים".

סא"ל גדי מדגיש כי לא מדובר בהזנקה מידית אלא באירוע שלוקח זמן רב. "הפצועים מגיעים לשטחנו ועוברים מיון רפואי כי אין מולם העברה מסודרת של מידע רפואי. קודם כל רואה אותם רופא והם מועברים לנקודה קרובה מעבר לגדר. פצ"ן מבצע מיון, כך שאת הפצועים קל מפנים בצורה רכובה ואת הפצועים קשה אנחנו מטיסים במסוקים לבית החולים".

פינוי הפצועים במסוקים מתבצע מתוך שטח ישראל, מספר קילומטרים מערבית לגבול, והחולים שמובאים לארץ מטופלים ברובם במרכז הרפואי לגליל המערבי בנהריה, בית החולים רבקה זיו בצפת ובשאר בתי החולים בארץ, לרוב באזור הצפון.


פינוי הפצועים מתבצע במסגרת פרויקט "שכנות טובה" שמטרתו סיוע לאזרחים הסורים "בני המקום" תוך שימור עיקרון אי-המעורבות במאבק הפנימי בסוריה | תמונת ארכיון

"לא משנה מי הפצוע"
במידת הצורך, לוחמי יחידת 669 שנמצאים על המסוק מעניקים לפצועים טיפול רפואי נוסף בזמן שהמסוק בדרכו לבית החולים. "משימת פינוי הפצועים הסורים דומה למשימת פינוי אחרות שאנחנו עושים כבר שנים", מסביר סא"ל זהר, מפקד טייסת "ציפורי המדבר" המפעילה מסוקי "ינשוף" ולוקחת חלק במשימת הפצועים הסורים. "מבחינתי זה לא משנה אם מזניקים אותי לתאונת דרכים או לפינוי פצועים סורים כי ההתנהלות זהה. אני פוגש אמבולנס ישראלי, אזרחי או צבאי, שמביא למסוק פצועים שאותם אני מטיס לבית החולים הקרוב".

סא"ל זהר בעצמו לקח חלק במשימה זו ועל כן הוא מעיד: "ביצוע פינוי הפצועים הסורים הוא דבר בעל חשיבות עצומה. אנחנו רגישים לסבל של אוכלוסייה אזרחית בכל מקום בעולם ובעיקר כשהוא סבל כל כך מתמשך כמו הסבל של האזרחים הסורים במלחמה. לכן אנחנו שמחים לסייע כשניתנת לנו האפשרות. היחס אל הפצועים הוא אותו הדבר ולא משנה מי הוא הפצוע". סא"ל גדי מתייחס גם הוא למפגש הנדיר עם הפצועים הסורים ומוסיף: "כמפקד טייסת אני זוכר תחושת גאווה של אנשי צוות-האוויר שהם לוקחים חלק בכזאת משימה. אנחנו תמיד רוצים לקחת חלק בהצלת חיים".

הסיוע לאזרחים הסורים שמעבר לגדר מתבצע ממספר מניעים, חלקם בטחוניים וחלקם מצפוניים והומניים. "אנשים שואלים כל הזמן איך זה שקורה אירוע הומניטרי בסוריה וישראל לא מתערבת. אני מבין שיש מגבלות למידת המעורבות שלנו במה שקורה במדינה אחרת, ביחוד כשמדובר במדינת אויב, ולכן מדהים אותי שאנחנו מצליחים להעניק טיפול רפואי מצוין לאוכלוסייה במצוקה, במספרים גדולים של אלפי פצועים. אנחנו מתייחסים לכל אדם ואדם וזה מה שמנחה אותנו. אמנם זה לא יביא שלום מחר, אבל זה מסוג האירועים שמקדמים את העתיד המשותף שלנו במזרח התיכון".


"אנשים שואלים כל הזמן איך זה מה שקורה בסוריה וישראל לא מתערבת, מדהים שאנחנו מצליחים להעניק טיפול רפואי מצוין לאוכלוסיה במצוקה"| תמונת ארכיון