יומן ארועים

Bookmark and Share
חכמי השבט: פורום מפקדי בסיסים וכנפות פורסם בתאריך 17.07.2017
תגיות: אנשים , מורשת , היסטוריה
פורום מכב"י מאגד את מפקדי הכנפות והבסיסים בחיל-האוויר בעבר ובהווה. ממרום ניסיונם, מתוקף הידע הרב שצברו ובשם חוות דעתם המושכלת, הם משתלבים בפעילות החיל כיום דרך ייעוץ, הכוונה והסברה. "הכל השתנה מתקופתנו. החל במונחים ועד תדירות החלפת סרבל הטיסה כי בזמננו לא היו קוקפיטים ממוזגים"
נדב שחם

הם שירתו בחיל-האוויר שנים רבות וכולם, ללא יוצא מן הכלל, פיקדו על אחד מבסיסי חיל-האוויר בשנותיו הראשונות של החיל או בהווה. כל מי שפיקד על בסיס זכאי להיות חבר בפורום, ללא תלות בתפקידים שביצע לאחר מכן.

קשרי רעות חזקים
הפורום הוקם בימיו של אלוף (מיל') בני פלד ז"ל בין השנים 1973-1977. על ידי מספר אנשי צוות-אוויר בכירים שביניהם ניתן למנות את אלוף (מיל') דוד עברי, מפקד חיל-האוויר לשעבר ותא"ל (מיל') שייקה ברקת, מפקד בסיס חצרים בעבר. בימיו הראשונים הוקם הפורום כדי להשמיע את קולם של מפקדי העבר ביחס לדיוני איוש ונושאי הצטיידות ובניין כוח. עם השנים, מימדיו של הפורום התרחבו.

"אנו מבצעים סיורים שונים בארץ, בין היתר בבסיסי חיל-האוויר כדי להתעדכן במה שקורה בחיל", ציין תא"ל (מיל') אבי ברבר, אשר פיקד על בסיס נבטים ומוביל הפורום זה למעלה מעשור. "הפורום משמר את החברות בין האנשים, חלקם אף שייכים לדור שלחם יחד במספר מלחמות ולכן נוצרו קשרי רעות חזקים. אנחנו נשארים מעודכנים בנעשה, ועומדים לשירות חיל-האוויר לטובת סיפור מור"קים לטייסות וליחידות, השתתפות בצוותי חשיבה וסדנאות אסטרטגית ולמטרות הסברה. המפקדים בחיל רוצים את חברי הפורום לידם משום שלעתים השאלות שאנו מעלים והפרספקטיבה הרחבה שלנו גורמות להם לחשוב על הדברים בדרך אחרת".


חברי פורום מכב"י בדת"ק "אדיר"(F-35I). חלק נכבד מחברי הפורום נמצא עדיין בשירות מילואים פעיל | צילום: יח"צ בסיס נבטים

הזרעים מניבים פירות
חלק נכבד מחברי הפורום נמצא עדיין בשירות מילואים פעיל, לא בטיסה אמנם אבל בתפקידים שונים במטה המבצעי של החיל, כמנהלי לחימה בבסיסים ויועצים לטייסות וכמלווי תהליכים ארגוניים.
הביקורים בבסיסי חיל-האוויר מקנים להם אפשרות להישאר מעודכנים בנעשה. "חשוב לנו לראות את ההתפתחות בחיל-האוויר ולהיות שותפים לה עד כמה שניתן. הזרעים שחברי הפורום נטעו בעבר הפכו עם השנים לעצים, לעתים גם עצים בעלי צורה שונה ממה שהעריכו. אך יותר מכל, אנו נהנים לראות את האנשים המשרתים בחיל, אזרחים ציונים ואכפתיים".

זמן רב חלף מאז השתחררו אנשי הפורום מצה"ל ומאז נחשפו ברמה יומיומית לעשייתו של החיל, זמן אשר הביא עמו שינויים רבים הן בפלטפורמות הטיסה ובפקודות המבצעיות והן באתגרים מולם עומד חיל-האוויר. "אם רוצים או לא, המכונות מתחלפות וגם האנשים. הכל משתנה, החל בביטויים והמונחים בהם משתמשים. דרכי הפעולה השתנו מן הקצה לקצה, בעבר הסתכנו יותר והיינו צריכים לראות את המטרה בעיניים. היום הכל נעשה מטווח רחוק יותר ומתמקדים בהתכת מידע. אפילו מספר הפעמים שנהוג היה להחליף סרבל מיוזע במהלך השבוע השתנה", צוחק תא"ל(מיל') ברבר. "בעבר היינו יורדים נוטפי זיעה מכל טיסה כיוון שבמטוסים לא היה מיזוג אוויר, היום זה כבר לא ככה".

 
"המכונות מתחלפות וגם האנשים. הכל משתנה, החל בביטוים ובמונחיםבהם משתמשים ועד מספר הפעמים שנהוג להחליף את סרבל הטיסה " | תמונת ארכיון