יומן ארועים

Bookmark and Share
מכונאים מוטסים חדשים בחיל-האוויר פורסם בתאריך 12.07.2017
תגיות: מערך המסוקים , המערך הטכני , יסעור (CH-53) , ינשוף (בלאקהוק) , מכונאים מוטסים
הערב סיים קומץ מובחר של טכנאים את קורס המכונאים המוטסים. עם תום הטקס הם קיבלו את כנפי המכונאי המוטס והצטרפו ככוח משמעותי למערך מסוקי-הסער. בין המסיימים: סמ"ר אדר, המכונאית המוטסת הראשונה בטייסת "מובילי הלילה" מאז רס"ר קרן טנדלר ז"ל שנהרגה במלחמת לבנון השנייה
איתם אלמדון והדס לבב

הם שירתו כמכונאי קרקע כשנתיים, לקחו חלק בקורס ארוך הנמשך כשמונה חודשים וכעת הם מציינים את תחילתו של פרק חדש ומיוחד בשירותם הצבאי. קורס מכונאים מוטסים מספר 38 הגיע אמש לסיומו ובוגריו הצטרפו באופן רשמי למערך מסוקי הסער (מסע"ר) בחיל-האוויר. את הקורס הנוכחי מסיים מספר המכונאים המוטסים הגדול ביותר בשנים האחרונות.

המכונאי המוטס הינו איש צוות עזר-אוויר, הנכלל בצוות המסוק לצד הקברניט וטייס המשנה. המכונאי המוטס חובש שני כובעים: ראשית, הוא משמש כאיש צוות עזר האמון על הפעלת מערכות המשימה, תפעול תא המטען והמערכות בתא הטייס, ועל זיהוי תקלות וסיווגן תוך כדי טיסה. הוא אחראי על העמסת, הושבת והורדת לוחמים, נוסעים או פצועים אל המסוק וממנו, ומסייע לצוות בהכנת משטחי נחיתה. שנית, המכונאי המוטס הוא איש המערך הטכני המאומן בטיפול בתקלות המסוק, בביצוע סבב אחזקה ובדיקות כתנאי להמשך המשימה, כאשר המסוק מחוץ לבסיס האם. 


המכונאי המוטס הינו איש צוות עזר-אוויר הנכלל בצוות המטוס לצד הקברניט וטייס המשנה. הוא אחראי על הפעלת מערכות המטוס למשימה, העמסה וטיפול בתקלות | צילום: מור צידון

"רף הציפיות מכם עולה"
קורס מכונאים מוטסים מתקיים פעמיים בשנה בבית הספר למכונאים מוטסים אשר בבסיס פלמחים, ונפרס על פני שמונה חודשים בהם החניכים מתמקצעים בעבודתם ונחשפים ליסודות הטיסה. "רף הציפיות שלנו מכם הבוגרים, המצטרפים היום למשפחת הלוחמים בצה"ל, יהיה מעתה גבוה יותר", פנה תא"ל נמרוד, מפקד בסיס פלמחים אל מסיימי הקורס בנאומו. "כמפקדים ולוחמים, אנו מצפים שתהיו נחושים ותחתרו להשלמתה של כל משימה. שתהיו אנשי צוות מסורים שניתן לסמוך עליהם בכל עת אך בעיקר, אנו מצפים שתשמרו על הערכים עליהם גדלתם והתחנכתם, על הקרקע ובאוויר".

"במהלך הקורס נחשפנו לכוחו של צה"ל בכלל וזרוע האוויר בפרט", נאם רס"ל אלעד, נציג בוגרי הקורס. "לקחנו חלק בתרגילים ושיתפנו פעולה עם חטיבות החי"ר והשריון. מבעד לאימונים ולהכנה לתפקידנו באוויר חוזקה דמותנו ועוצבה אישיותנו". בסוף הקורס הבוגרים הופכים ללוחמים לכל דבר ועניין, אשר יצטרכו לבצע את המשימות אליהן יוזנקו, לא פעם בשטח האויב, בצורה מהירה, מדויקת ושקטה. 


מב"ס פלמחים: "אנו מצפים שתשמרו על הערכים עליהם גדלתם והתחנכתם, על הקרע ובאוויר" | תמונת ארכיון

זוכרת את רס"ר טנדלר ז"ל
בין המסיימים ניתן למצוא גם את סמ"ר אדר, האישה היחידה מבין בוגרי הקורס. סמ"ר אדר תהפוך כעת למכונאית המוטסת הראשונה בטייסת "מובילי הלילה" מאז רס"ר קרן טנדלר ז"ל המכונאית המוטסת הראשונה במערך ה"יסעור" (CH-53) שנהרגה בהתרסקות מסוק בעת שנפגע מטיל חיזבאללה במהלך מלחמת לבנון השנייה.
"הכרתי את הסיפור של קרן ז"ל עוד בטרם התמיינתי לתפקיד ובמהלך הקורס אף ערכתי מפגש מרגש עם אמא שלה. אני זוכרת שבאחת הטיסות המדריך קרא לי בטעות 'קרן' בקשר ומיד תיקן את עצמו. זה השפיע עליי מאוד. דמותה של קרן מלווה אותי תמיד וזאת גאווה גדולה להיות הראשונה שבאה אחריה".

סמ"ר אדר רצתה מאז ומעולם להיות לוחמת, אך יועדה למערך הטכני בגיוסה. לבקשתה שובצה כטכנאית דרג א' במערך ה"יסעור" ובהמשך הגיעה לטייסת "מובילי הלילה" היא התקדמה לתפקיד ראש-צוות, וכעבור ארבע שנים בשירות קבע החליטה לצאת למיונים לקורס מכונאים מוטסים. כעת תהפוך סמ"ר אדר ללוחמת מוטסת מן המניין במערך ה"יסעור" ויש לה מסר לבנות שרוצות להיות לוחמות. "כל אחת יכולה לעשות את זה, לא משנה מאיזה רקע היא באה. עם מוטיבציה, עם יכולת, עם רצון ועם נכונות כל אחת מסוגלת".


את הקורס הנוכחי סיימה סמ"ר אדר, המכונאית המוטסת הראשונה ב"יסעור" מאז רס"ר קרן טנדלר ז"ל שנהרגה במהלך מלחמת לבנון השנייה | צילום: מור צידון

מטכנאי ללוחם אווירי
את הקורס סיים גם סמ"ר ליאור, בעבר טכנאי "יסעור" בטייסת "דורסי הלילה" ומעתה מוכנאי מוטס בטייסת. סמ"ר ליאור הוא המכונאי המוטס הראשון בחיל-האוויר בן העדה האתיופית. הוא גדל ברחובות, למד כשוחר בתיכון "הולץ" בתל-אביב והמשיך לתואר הנדסאי. משם שובץ לבסיס הטכני ובחר, כאמור, לשרת כטכנאי מסוקי "יסעור" מתוך כוונה לצאת בהמשך לקורס מכונאים מוטסים. מאז הוא עבר שורת הסמכות, התקדם לתפקיד ראש-צוות ואף נבחר לקבל את אות מצטיין הנשיא ביום העצמאות ה-68 למדינה.

"למדתי בקורס המון ואני מסיים אותו בן אדם שונה מכפי שהייתי בתחילתו", הוא אומר. "הקורס אפשר לי לראות דברים אחרת. העובדה שאני בן העדה הראשון שמסיים את הקורס היא הישג, אבל אני לא מרגיש שונה. אני ישראלי לכל דבר ולא מייצג את כל העדה אלא לוקח את זה באופן אישי כחייל כמו כולם. אני מקווה שזה יפרוץ דרך לאחרים כי המקום הכי טוב להשתלבות בחברה הישראלית הוא הצבא".


סמ"ר ליאור: "העובדה שאני בן העדה הראשון שמסיים את הקורס היא הישג, אבל אני לא מרגיש שונה. המקום הכי טוב להשתלבות בחברה הישראלית הוא הצבא" |  צילום: מור צידון

מעתה ימוינו מלש"בים לתפקיד מכונאי מוטס
בבית הספר למכונאים מוטסים משנים בימים אלה את תהליך איתורם. "עד היום חיילים בשירות היו מאותרים לתפקיד המכונאי המוטס. לאחרונה סיימנו תהליך בו נוכל לאתר ולמיין מלש"בים לתפקיד", מסביר רס"ן אייל, מפקד קורס מכונאים מוטסים.

בימים אלו המאותרים הראשונים בתצורת המיון החדשה מתחילים את הכשרתם הבסיסית בבסיס הטכני ובשנה הבאה יתחילו את קורס המכונאים המוטסים. "אני מאמין שהליך זה יעזור לנו לפתח את שדרת הפיקוד העתידית של המערך הטכני, שירות החובה התקצר ואנחנו רוצים לפתח את האנשים שלנו עוד בשלבים מוקדמים ולהקנות להם יכולות של פיקוד, עבודת צוות והתמודדות עם דילמות".