יומן ארועים

Bookmark and Share
קצינים חדשים למערך ההגנה האווירית פורסם בתאריך 22.06.2017
תגיות: מערך ההגנה האווירית , בית הספר להגנה אווירית , קורס קצינים
לאחר קורס קצינים בבה"ד 1 והשלמה חילית, אמש קיבלו את דרגות הקצונה בוגרי קורס מספר 151 של מערך ההגנה האווירית. כעת, הם ישתלבו בתפקידי פיקוד במערכות הנשק השונות במערך. "עיני הלוחמים יהיו נשואות אליכם"
כרמל להד

במדי א' מגוהצים ועם כובע קצינים על ראשם עמדו צוערי קורס 151 של מערך ההגנה האווירית (הגנ"א) על רחבת המסדרים בבית הספר להגנה אווירית (ביסל"א) וקיבלו את דרגות הקצונה. "זהו מערך ההגנה האווירית הטוב והמתקדם בעולם. המערך מתחדש ומצטייד במיטב היכולות מול מגוון איומים וזירות", אמר אלוף אמיר אשל, מפקד חיל-האוויר. "המערך פועל בכל רחבי הארץ, מגובה הקרקע ועד מרחבי החלל, 24 שעות ביממה, כל השבוע, כל השנה".

"בוגרים, היום אתם מצטרפים לשורת המפקדים של חיל-האוויר ושל מערך ההגנה האווירית", בירך תא"ל צביקה חיימוביץ', מפקד המערך. "מעתה, עיני הלוחמים יהיו נשואות אליכם. הם ימתינו למוצא פיכם ויסמכו עליכם שתובילו אותם במקצועיות, בתבונה ובנחישות למימוש משימת הליבה של המערך - משימת הגנת שמי המדינה כנגד כלי-טיס, טילים ורקטות".


מח"א: "זהו מערך ההגנה האווירית הטוב והמתקדם בעולם" | צילום: כרמל דרויש

"כקצינים לוחמים, ניתנת לכם הזכות להשפיע במו ידיכם על משימות ההגנה כנגד האיומים המתפתחים מהאוויר, לעיתים באופן בלעדי ופעמים רבות 'כמחסום האחרון'", הוסיף אל"ם חמי בראל, מפקד ביסל"א. "תהליך ההכשרה אשר עברתם הותאם למאפייני ואתגרי המציאות המשתנה תוך חיזוק הכלים המעשיים ומיקוד בסביבת לחימה אינטגרטיבית ומציאותית".

הזכות להשפיע
עבור סג"ם תאיר ביטן, מצטיין הקורס, השבועיים המסכמים של ההכשרה היוו נקודת מפנה בתפישתו את תפקיד הקצין והאחריות המונחת על כתפיו. "בשבועיים של המסכמות הייתי אחראי על פריסת סוללה כמפקד פלוגה. אחרי חצי שנה כמפקד כבר גיבשתי גישה פיקודית, אך השיטות שעבדו כשהייתי סמל לא עבדו כקצין אשר מניע תהליכים מאפס", סיפר סג"ם ביטן. "הבנתי בפריסה שהתנהלות מול סוללה של מאות אנשים היא אחרת, מהדברים הכי קטנים כמו הסמנטיקה בה אתה מדבר ועד הצורה בה אתה מחלק משימות וקובע לו"ז. בסוף היום, לאחר שהסלולה מוכנה ומבצעית ולכל החיילים יש היכן לישון אתה מבין את גודל האחריות כקצין במערך. אני מרגיש שהפריסה הזו גרמה לי להבין את משמעות התפקיד".


 "מעתה עיני הלוחמים יהיו נשואות אליכם. הם ימתינו למוצא פיכם ויסמכו עליכם שתובילו אותם במקצועיות" | צילום: כרמל דרויש

להוקיר תודה
קציני המערך החדשים הגיעו לנקודה זו בשירותם הצבאי בזכות השפעתם של אנשים מההווה ומהעבר. לפני הענקת הדרגות התקיים מפגש מרגש בין תא"ל חיימוביץ' לבין דמויות שהשפיעו על חיי הצוערים כדי להוקיר להם תודה. "בשלב הראשון בהכשרה הצוערים כתבו מי היווה עבורם דמות משמעותית ומעצבת", הוא אמר. "מרבית היושבים באולם הזה באים מעולם החינוך. הבחירה בדמות מעצבת החזירה אותם אחורה לזמן התיכון והיסודי. המפגש הזה הוא הזדמנות מצוינת להודות לכם ולהעריך אתכם".

אחת מהדמויות המשפיעות הייתה ריטה קורש, מאמנת התעמלות האומנותית של הקצינה הטרייה מיכל קצמן. "אני מכירה את מיכל יותר מ-12 שנים שבמהלכן ביליתי איתה כל יום באימונים וגם טסנו ביחד למשלחות", סיפרה קורש. "התרגשתי מאוד שהיא בחרה בי וסיפרה לי כמה השפעתי עליה. מאז שהיא ילדה קטנה היה לה חשוב להשקיע ולתרום, ורואים זאת גם היום בבחירתה להיות קצינה".


"כקצינים לוחמים, ניתנת לכם הזכות להשפיע במו ידיכם על משימות ההגנה כנגד האיומים המתפתחים באוויר" | צילום: כרמל דרויש