יומן ארועים

Bookmark and Share
ראש להק מבצעי-אוויר: תא"ל ניר ברקן פורסם בתאריך 18.06.2017
תגיות: החלפת פיקוד , בכירים , מטה מבצעי
תא"ל ניר ברקן נכנס היום לתפקיד ראש להק מבצעי-אוויר והחליף את תא"ל תומר בר, העובר לכהן בתפקיד ראש המטה. "מודע לאחריות ולצו השעה, ואעשה הכל יחד עם אנשיי כדי לעמוד במשימה"
איתם אלמדון

החלפות פיקוד בצמרת חיל-האוויר: תא"ל ניר ברקן נכנס היום לתפקיד ראש להק מבצעי-אוויר (רמ"א) והחליף את תא"ל תומר בר, שמונה לתפקיד באוגוסט 2014. תא"ל בר היה הראשון לכהן כרמ"א, עם הקמת המטה המבצעי החדש שכלל את פיצולו של להק האוויר לשני להקים: להק מבצעי-אוויר האחראי על פעילותו המבצעית של חיל-האוויר, ולהק אוויר האחראי על תחום האימונים, ההכשרות ותורת ההדרכה. 

"לפני כחמש שנים החלטנו להפוך את החיל לקטלני הרבה יותר ולהשתלב עמוקות בלוחמת היבשה והים. אתגרי הביטחון ואחריותו הגוברת של החיל בהתקפה ובהגנה חייבו שינוי מהותי שלא נעשה כמותו בארבעים השנים האחרונות", אמר מפקד חיל-האוויר, אלוף אמיר אשל, בטקס החלפת הפיקוד. "מאז, מסע מרשים בן כשלוש שנים של התבססות, התקדמות והישגים מבצעיים רבים. היכולות של החיל בהתקפה ובהגנה חסרות תקדים והן הכלים העיקריים של צה"ל לניצחון". 


החלפות פיקוד בצמרת של חיל-האוויר: תא"ל ברקן יחליף את תא"ל בר | צילום: מור צידון

אלוף אשל פנה לתא"ל ברקן והוסיף: "חוכמתך וניסיונך חיוניים להובלת הלהק לשלב שמעבר להקמה. אני בוטח בך ובאנשיך שתמשיכו לחזק את יכולות החיל ולהפעילו באופן מעולה. האתגרים מורכבים יותר, הרחיקו ראות והעזו".

מטה מנצח
תא"ל ברקן סיים את קורס-טיס מספר 115 בהצטיינות כנווט קרב, שלוש שנים אחרי מלחמת לבנון הראשונה. במלחמת לבנון השנייה הוא כבר הוביל את טייסת ה"עמק" המפעילה מטוסי "ברק" (F-16D) למבצע "משקל סגולי" שפתח את המלחמה ההיא. עוד שימש כמפקד רמת-דוד וחצרים, ומילא תפקידי מטה ביניהם ראש ענף ארגון וראש מחלקת תכנון וארגון. מאז אוקטובר 2015 הוא משמש כראש להק אוויר. 


תא"ל ברקן: "מודה על האמון במינוי לתפקיד ומודע לאחריות ולצו השעה" | צילום: מור צידון

"כמפקד נכנס, אבקש לחרוג מהמנהג ולהחמיא לכם בעת הזו", פנה תא"ל ברקן אל אנשי להק מבצעי-אוויר. "בשנים האחרונות צפיתי בכם מתפקידיי בשדה ובמטה, ובשבועות האחרונים אף ראיתי זאת באופן הדוק יותר. ראיתי יכולות מרשימות, מערכות איכותיות ותהליכים עמוקים, אך מעל הכל ראיתי את עוצמתנו האמיתית - ראיתי אתכם - אנשים בסדיר ובמילואים, משרתים בחובה ובקבע, אמונים על ההגנה וההתקפה, על התאום והסנכרון, על היכולות המיוחדות, על התכנון, השליטה והמודיעין, על שיתוף הפעולה. אנשים שרוח העשייה מפעמת בהם, המבינים היטב את החשיבות וערכיות המשימה שבאחריותנו - ראיתי 'מטה מנצח'. מודה על האמון במינוי לתפקיד ומודע לאחריות ולצו השעה. אעשה הכל יחד עם אנשיי כדי לעמוד במשימה".

תא"ל בר אמנם נפרד מתפקיד רמ"א, אך יישאר בחיל-האוויר ויעבור לכהן בתפקיד ראש המטה. "נבנתה כאן מכונה רצינית, ליבת עוצמתו של החיל המוכיחה יום-יום, שעה-שעה, כי אין אויב או אתגר שלא נוכל לו", הדגיש תא"ל בר. "לאחר קרוב לשלוש שנים בתפקיד אני מבטיח - המטה המבצעי מממש את ייעודו, כשיר ומוכן טוב יותר למשימות החיל ולציפיות האדירות שתולים בנו בשעת אמת ומבחן".


תא"ל בר: "נבנתה כאן מכונה רצינית - ליבת עוצמתו של החיל שמוכיחה כי אין אויב או אתגר שלא נוכל לו" | צילום: מור צידון