יומן ארועים

Bookmark and Share
בקרה בין שמיים לארץ פורסם בתאריך 19.06.2017
תגיות: בסיס נבטים , טייסת "הנחשון" , מערך הבקרה
ממבט מטוס ה"נחשון" ניתן לבקר את התמונה האווירית מכל מקום. משימותיהם האסטרטגיות של הבקרים המוטסים כוללות עבודה על פי תורת הלחימה של נאט"ו ופעילות ייחודית. מאמן "נחשון" מציין עשור להקמתו וזו הזדמנות להכיר את עולם הבקרה מן האוויר
כרמל שטרן

יכולתה של טייסת "הנחשון" (גאלפסטרים G-550) לנייד לכל מקום משאבי בקרה או שליטה לטובת המשימות השונות, הם שהופכים בין היתר את חיל-האוויר לזרוע הארוכה בצה"ל. הטייסת המטיסה מטוסים מדגם "נחשון", היא האחראית הבלעדית בחיל-האוויר הישראלי על משימת הבקרה מהאוויר. "אנחנו העיניים והאוזניים של חיל-האוויר בכל מקום בעולם", הדגיש סא"ל רון, מפקד הטייסת.

השבוע ציין מאמן הבקרה השוכן בטייסת עשור להקמתו, וזו הזדמנות לבחון את הכשרתם של הבקרים המוטסים, את משימותיהם הייחודיות ואת יתרונם של המאמנים. 


סא"ל רון, מפקד הטייסת: אנחנו העיניים והאוזניים של חיל-האווירבכל מקום בעולם" |  צילום: סליה גריון

לבד באוויר
לאחר שנתיים של ניסיון ביחידת הבקרה האזורית (יב"א), מגיעים בקרים נבחרים להסבה במאמן על מנת להפוך לבקרים מוטסים. "כשליש משעות האימון של הבקרים המוטסים נערכות במאמן", גילה סא"ל רון. "הוא חוסך עלויות ושעות טיסה. מדובר בעולם שלם של מציאות מדומה שנועד לבצע מתארים מסובכים ודילמות מודיעיניות".

"ההסתגלות למערכת חדשה היא לא פשוטה לבקרים המוטסים בתחילת דרכם", סיפרה סגן דניאל נאמן, קצינת הסימולטור בטייסת. עבודת הצוות משתנה גם היא, בקר מוטס פועל בעמדה לבדו ואין לו את המש"ק שמסייע לו כמו ביב"א". עקב היעדר המעטפת הקיימת ביחידות הבקרה הקרקעיות, מתרגלים הבקרים המוטסים מצבי חירום במאמן בדומה לאנשי צוות-אוויר. "אנחנו עובדות עם הבקרים על פעילות במצבי קיצון משימתיים ובטיחותיים. מעבר ליתרונו הכלכלי, הוא פלטפורמה ממוקדת הרבה יותר לעבודת פרט מטיסה", אמרה סגן דניאל. "המאמן הוא פתרון מצוין לאימון בזירות שאינן נכללות בשטחי האימונים הקבועים המוגדרים לחיל-האוויר. בשנה האחרונה עסקנו בעדכון תפישת ההכשרה לבקרה מוטסת", הוסיף סא"ל רון.


הבקרים מגיעים לאימון בסימולטור כדי לשמור על כשירות. "זהו עולם שלם של מציאות מדומה" | צילום: סליה גריון

מישהו לדבר איתו
עבודתו של הבקר מבוססת על תקשורת ודיבור בקשר עם כלי הטיס השונים באוויר. על כן אימון בקרה לא מסתכם בקריאת המפה האווירית, אלא מחייב דיבור עם מישהו בקשר בכל זמן נתון. "אנו צריכות לדעת לדמות באופן מלא את הממשקים שאיתם הבקרים עובדים", שיתפה סמל סיון. "למשל, כאשר בקר מבקר קרב אוויר הוא מדבר עם טייסי קרב. במאמן אנחנו מדמות את אותו הטייס ולכן אנו צריכות להכיר את החשיבה המבצעית שלו, לדעת לדמות את שפתו, להגיב כמוהו לסיטואציות ולהבין אסטרטגיות של לחימה אווירית. תוך כדי אנחנו מריצות את התרחיש על גבי מסך המציב את התמונה האווירית".

מדריכות הסימולטור הינן חיילות בשירות חובה שתפקידן לאמן בקרים בדרגת סרן בממוצע. מצב אותו הן תופסות כמורכב אך כזה הטומן בחובו הזדמנות. "יש מולי מתאמן שעבר קורס בקרים, שירת הרבה שנים ביב"א ויש לו לפחות שלושה ארונות על הכתף. אני באה ובוחנת אותו, נותנת לו נקודות לשיפור ולשימור", היא סיפרה. "רגעים בהם בקרים יוצאים מהגיחה ואומרים, 'המדריכה הזו עזרה לי להצליח בטיסה שעשיתי היום', הם הממלאים אותנו. כך גם המחשבה על זה שבקר שאימנתי הנחה טייס קרב לבצע משימה מבצעית או לאסוף מידע מודיעיני בצורה טובה יותר".


"רגעים בהם בקרים יוצאים מהגיחה ואומרים, 'המדריכה עזרה לי להצליח בטיסה היום', הם ממלאים אותנו" | צילום: סליה גריון

בעתיד: איחוד מאמני תובלה בנבטים
בתרגילים בינלאומיים, בין אם בשמי המדינה או בחו"ל, צריכים הבקרים לתקשר עם המטוסים הזרים בשפה האנגלית. בתו"ל (תורת לחימה) נאט"ו משתמשים חילות-אוויר של המדינות המשתתפות בארגון או הנמצאות עמו ביחסים. מדובר בנדב"ר (נוהל דיבור ברשת) באנגלית, שהוא אסופה של ביטויים המדמים פעולות ושמות שאינם מזכירים את משמעותם המקורית. "המאמן שלנו הוא המרכז ההדרכתי הבלעדי בחיל ללימוד ותרגול של תו"ל נאט"ו", ציינה סמל סיון. "זאת אומרת שעלינו להסמיך את כל הבקרים באנגלית, מיומנות בה הם משתמשים בתרגילים גדולים שהחיל לוקח בהם חלק, דוגמת 'ג'וניפר פלקון', 'בלו פלאג' ו'רד פלאג'".

בחיל כבר נושאים עיניים אל עתידם של מאמני המטוסים הכבדים. "בחזון שלנו אנו רואים מרכז מאמנים אחד בנבטים, שירכז את המאמנים לכל הפלטפורמות שטסות כאן. סוג של טייסת מאמנים למערך התובלה", תיאר סא"ל רון. "כרגע מתוכנן מרכז מאמנים ל'שמשון' (סופר הרקולס C-130J) ול'קרנף המושבח' (הרקולס C-130), ואנו מעוניינים שמאמן ה'עיטם' יאוחד עמו בהמשך הדרך". 

 
החיל מסתכל ומתכנן מרכז מאמנים אחד בנבטים שירכז את כל המאמנים לכל הפלטפורמות שטסות בבסיס" | צילום: סליה גריון