יומן ארועים

Bookmark and Share
הרמטכ"ל ביקר בבסיס הטכני פורסם בתאריך 15.06.2017
תגיות: המערך הטכני , שוחרים , בית-הספר הטכני
ראש המטה הכללי, רא"ל גדי איזנקוט אתמול בבסיס הטכני של חיל-האוויר בחיפה. במהלך הביקור נחשף לכמה משיטות ההדרכה המהפכניות בצה"ל, ביניהן חדר בריחה לימודי. "מדובר בנערים ונערות צעירים שצריכים להוציא עשרות גיחות"
נועה וולמן

ראש המטה הכללי, רא"ל גדי איזנקוט ביקר אתמול בבסיס הטכני של חיל-האוויר בחיפה. יחד איתו הגיעו מפקד חיל-האוויר, אלוף אמיר אשל, וראש להק הציוד, תא"ל רן בשביץ. את פניהם קיבלו צוערי בית הספר להנדסאי תעופה (ביסה"ת), תלמידים בגילאי תיכון. "בית הספר לימד אותי מדוע חשוב לעמוד בזמנים ואיך להגדיר יעדים, היום אני מרגיש מוכן להיות חייל בבסיס מבצעי של חיל-האוויר. זה חלום העומד להתגשם", סיפר שוחר בביסה"ת. מדוע רצית להגיע לבסיס הטכני של חיל-האוויר, שאל אותו רא"ל איזנקוט. "הייתי תלמיד בינוני בחטיבה והיום אני תלמיד מצטיין הרוכש מקצוע לחיים וחשוב מזה, ערכים למצוינות".

ראשונים בצה"ל
בביקורו התנסה הרמטכ"ל בחדר הבריחה הראשון בצה"ל שתוכן משימותיו מבוסס על אירועים אחזקתיים אשר התרחשו בשנים האחרונות בבסיסי החיל. "אספנו מתוך תחקירים מקרים מהם ניתן ללמוד על התרבות של חיל-האוויר והקפדתו על בטיחות. בסוף תהליך ההכשרה החיילים מגיעים לחדר הבריחה שבוחן אותם על מה שלמדו באופן חוויתי", סיפר רס"ן עמי וקנין, סגן מפקד ביסל"ט (בית הספר למקצועות הטכניים). "עבודה מסודרת היא מפתח להצלחה ולכן חדר הבריחה מתוכנן כך שהאתגר לא ייפתר ללא חשיבה מעמיקה ושמירה על סדר מופתי. הטכנולוגיה היום מאפשרת לנו לזרז ולשפר את תהליך ההכשרה בעזרת פעילות מהנה המדרבנת חיילים ללמוד".


הרמטכ"ל בחדר הבריחה. "החדר מתוכנן כך שהאתגר לא ייפתר ללא חשיבה מעמיקה" | צילום: מור צידון

משם המשיך רא"ל איזנקוט לכיתות המיומנות המתרגלות את הטכנאים באחזקה ומעלות את רמת מודעותם לבטיחות, גם הן הראשונות מסוגן בצה"ל. הכיתות אליהן נחשף הרמטכ"ל עונות על השאלה כיצד מסבירים לטכנאי העתיד את משמעות תפקידם. "עבודת הטכנאים היא עבודת ידיים, מדובר בנערים ונערות צעירים שצריכים להוציא עשרות גיחות", אמר רלצ"ד. "חשוב להפגיש את האנשים עם הכלים איתם יעבדו עוד בשלב זה".

כלים נוספים להדרכה שהוצגו בפני הרמטכ"ל הינם אפליקציות שפותחו בבסיס הטכני על ידי החיילים המשרתים בו. "כל זוג חיילים קיבל טאבלט עליו מותקנים יישומים המסייעים להדרכה, בהם כתובה הספרות המקצועית ושם נמצאים שיעורים מפורטים. הטאבלט זמין להם בכל שעות היום, גם מחוץ לכיתת הלימוד והוא מכיל מערכי שיעור אינטראקטיביים. בזכותו הצלחנו להעביר את ההכשרה בשליש מהזמן שהיה מקובל עד לא מזמן", הסביר רס"ם אורן ממדור חופ"ה (חקר ופיתוח הדרכה). תא"ל בשביץ הוסיף כי את שיטה זו שואפים לשלב בכלל בסיסי החיל: "החזון שלנו הוא שכבר ביום הראשון לשירותם יקבלו אנשי המערך הטכני את הטאבלט והוא ילווה אותם עד השחרור. כל עדכון נוהל או שינוי בספרות כלי הטיס יוצג עבור כל אחד מהם, כך החומר יהיה זמין בכל עת".


מח"א, מב"ס הטכני והרמטכ"ל. סייר בבסיס ונחשף ליכולות ההדרכה החדשניות | צילום:מור צידון