יומן ארועים

Bookmark and Share
החודש לפני: יוני פורסם בתאריך 04.06.2017
תגיות: היסטוריה , מלחמת ששת הימים
יובל למלחמת ששת הימים: אתר חיל-האוויר נזכר באחד המבצעים החשובים והמשפיעים בתולדות החיל, שפתח את המלחמה וזיכה את חיל-האוויר בעליונות אווירית בכל הזירות
עינת רביד וכרמל להד

בוקר יום שני, 5 ביוני 1967. חיל-האוויר תקף את שדות התעופה המצריים והצליח להשמיד את חיל-האוויר המצרי בתוך שלוש שעות בלבד. כמו כן, נתקפו חילות-האוויר של סוריה, של ירדן ושל עירק, זאת כחלק ממבצע "מוקד" שתוכנן שנים רבות קודם לכן.

מבצע "מוקד" היה המכה המקדימה למלחמת ששת הימים שאירעה החודש לפני 50 שנים. מטרת המבצע, אשר תוכנן בדקדקנות החל מסוף שנת 1962 על ידי אל"ם (מיל') יעקב נבו ז"ל, ראש ענף מבצעים דאז, ותא"ל (מיל') רפאל סברון שהיה קצין צעיר, הייתה לתקוף ולהשמיד את שדות התעופה של מדינות האויב. השניים סברו כי תקיפה אפקטיבית של שדות התעופה הערביים צריכה להתמקד במסלולי ההמראה והנחיתה, דבר שיוביל ללכידת המטוסים על הקרקע וכתוצאה מכך אלה יושמדו. תכנון זה היה שונה מתכנון תקיפות בעבר כיוון שעד אותו היום תוכננו התקיפות על מגדלי הפיקוח ועל המטוסים שעל הקרקע.


מטרת המבצע: לתקוף ולהשמיד את שדות התעופה של מדינות האויב | תמונת ארכיון

מבצע אחד, מספר פעימות
בשעה 7:30 היו באוויר כ-200 מטוסים שהמריאו בדממת אלחוט מבסיסי החיל והשמידו 401 מטוסי אויב. הלחימה החלה בתקיפת שדה התעופה "אבו-סוואר" במצרים על ידי שבעה מבנים של טייסת "מגני הדרום". "גיחה ראשונה, קרב ראשון, עדיין לא נתפסתי להרגשת מלחמה ממש. מבחינה נפשית הייתה לי הרגשה שזו פשוט עוד טיסת אימונים ולא יותר, אחר-כך כשדני נטש זה הכניס אותי לאווירה של לחימה ותפסתי עד כמה זה רציני, כמו זריקה חזקה במקום הנכון. אחר-כך באה מיד ההרגשה שצריך לעשות הכול גם כדי למלא את מקומם של אלה שקפצו", סיפר טייס ה"מיסטר" החמישי במבנה. 

בגל התקיפה השני טסו המבנים בגובה שונה מהתקיפה הראשונה, שינוי שהביא לחסכון בדלק. תקיפות הגל השני החלו בשעה 09:34 והתמקדו בבסיסי חיל-האוויר המצרי שעל פי התכנון המקורי לא ספגו את מטען הפצצות הדרוש להשמדתו. חלק מהמבנים ביצעו יעפי צליפה במטרות מצריות בסיני לאחר שבשדות התעופה נגמרו המטרות. בסוף גל תקיפה זה כלל בסיסי חיל-האוויר המצרי בסיני הושבתו ובהם גם המטוסים. בשל כך פחת החשש ממפגש ומעימות עם מיירטים מצריים.


כ-200 מטוסים שהמריאו בדממת אלחוט מבסיסי החיל והשמידו 401 מטוסי אויב | תמונת ארכיון

לבד מעל סוריה
החל מהשעה 11:30 הוזנקו מטוסי תקיפה סוריים כנגד מטרות בצפון הארץ בתגובה לתקיפת מצרים. לאור הצלחות התקיפה בשדות התעופה המצרים החליט מפקד חיל-האוויר דאז, אלוף (מיל') מרדכי הוד ז"ל, להוציא מבנים שתוכננו לתקיפות חוזרות במצרים לכוון שדות התעופה בסוריה. "המלחמה כבר לא הייתה הפתעה", אמר אל"ם (מיל') לוי צור, שהיה מפקד טייסת "אבירי הצפון" ומוביל המבנה. "אנחנו אמנם היינו המבנה הראשון שתקף את שדה התעופה 'דמייר', אבל כנראה שהם קיבלו התראה מראש על מה שהולך לקרות". הטיסה לשדה התעופה עברה בקלות ובאוויר הייתה תחושה חזקה של ניצחון, אך באותה התקיפה הטייס אברהם וילן נפל בשבי הסורי. "הרגשתי מעין קיפאון. מתחושת הניצחון שהייתה לי, מצאתי את עצמי לבד מעל סוריה". 

בשל התקיפה ירדן החליטה להתערב ותיאמה עם עירק פעילות אווירית משותפת כנגד ישראל. מהשעה 11:50 יצאו 16 מטוסי "האנטר" לתקיפת יעדים בארץ. בתגובה החליט מפקד החיל דאז לשלב בתכנית התקיפה גם את שדות התעופה של ירדן ולהשמידם. בתוך שעתיים תקף חיל-האוויר הישראלי את שדות התעופה הירדניים ואת מטוסיהם. 


כבר במחצית היום הראשון למלחמה זכה חיל-האוויר בעליונות אווירית | תמונת ארכיון

"ריח של שלווה התפשט באוויר"
חיל-האוויר הישראלי השיג את מטרתו וכבר במחצית היום הראשון למלחמה זכה בעליונות אווירית בכל הזירות. "הרשת חזרה למקומה, שוב משחקים כדורעף בבסיס. ניתנה רשות ליציאות ורק כוננות מינימלית נשארה בתוקף", תיאר וילן. "פתאום ראית את כולם בבגדי אלף כבכל ימות השנה. המעבר מחליפות הקרב לבגדים כמו אזרחיים היה חריף. ריח של שלווה התפשט באוויר, מעל לדשא, על הבסיס המואר. מי זוכר שלפני כמה ימים איימו פגזים על אותו הדשא?"