יומן ארועים

Bookmark and Share
החודש לפני: מאי פורסם בתאריך 03.05.2017
תגיות: היסטוריה
הימים הם ימיה הראשונים של מדינת ישראל הצעירה. מטוסי "מסרשמיט" מגיעים ארצה והתקדמות הטור המצרי דורשת תקיפה מידית מן האוויר. על התקיפה הראשונה וההיסטורית של חיל-האוויר הישראלי, המונעת את התקדמות הצבא המצרי לעבר תל אביב
כרמל להד ועינת רביד

1948. חמישה ימים לאחר ההכרזה ההיסטורית בה הוקמה מדינת ישראל מגיעים לארץ מטוסי "מסרשמיט" (S-199) מפורקים. המטוסים מורכבים במהירות על ידי צוות טכנאים צ'כים אשר הגיעו למדינה הצעירה על מנת להכשיר צוות טכני ישראלי. משימתם הראשונה כפי שנקבעה על ידי צמרת החיל באותם הימים הייתה תקיפת שדה התעופה אל-עריש השייך למצרים, ממנו המריאו מטוסים שתקפו מטרות אזרחיות במדינת ישראל, אך התקדמות הרכבת המטוסים התעכבה והמבצע נדחה מיום ליום. 

ב-29 במאי לא נותרת ברירה אלא להשמיש את כלי-הטיס, בשל דיווח שהתקבל מעמדת תצפית של חטיבת גבעתי בניצנים על התקדמות טור מצרי גדול. באותו היום בשעה ארבע אחר הצהריים מגיעים לבסיס עקרון מפקד חיל-האוויר דאז, סגנו ומפקד חטיבת "הנגב" של הפלמ"ח ומוחלט להפעיל את מטוסי הקרב החדשים כנגד הכוח המצרי אשר נמצא באותה העת מחוץ לאשדוד. "לא ערכנו למטוסים טיסת ניסוי כי אז המצרים היו מגלים שיש לנו מטוסי קרב. לא ירינו במקלעים ולא הטלנו פצצות", סיפר קפטן לו לנרט ז"ל, מוביל הרביעייה, לבטאון חיל-האוויר. "טיסת הניסוי הראשונה של המטוסים הייתה גם הטיסה המבצעית הראשונה".


לו לנרט ז"ל בגשר "עד הלום" שבו התרחשה התקיפה האווירית הראשונה של חיל-האוויר הישראלי | תמונת ארכיון

מבנה המטוסים המריא כאשר כל מטוס חמוש בפצצות השוקלות כ-70 קילו-גרם. לאחר ההמראה אלו פנו לים ואז דרומה לאורך החוף עד אשר ראו את ריכוזי הכוחות: 500 מכוניות וטנקים וכ-10,000 חיילי חי"ר (חיל רגלים). "הנמכנו עד הקרקע כמעט כי כך קשה להפיל אותך, הטלנו את הפצצות וירינו בכל מה שראינו: טנקים, מצבורי תחמושת אוהלים. מסביבנו שרקו הכדורים והיו שניות בהן חשתי שכל מצרי שנמצא שם יורה לעברי", תיאר קפטן לנרט. "התקיפה הזו הייתה חסרת משמעות, אך עבור המצרים שלא חלמו שיתקפו אותם ולפתע ראו את ארבעת המטוסים צוללים לכיוונם זה היה הלם מוחלט". 

ביציאה מהתקיפה התגלה שאדי כהן ז"ל מספר ארבע במבנה חסר, ככל הנראה הוא נפגע כבר בצלילה. כמו כן ניזוק מטוסו של סא"ל מודי אלון ז"ל בעת הנחיתה. "כך אבדו בקרב ההיסטורי 25 אחוז מהטייסים וחמישים אחוז מהמטוסים, אבל התקדמותם של המצרים נבלמה והם נעו מזרחה כדי לחבור לצבא הירדני", סיכם קפטן לרנט. 

המבצע הוביל למבצע "פלשת" אשר ממנו התפתח מבצע "יואב" שבתומו הצליחו כוחות צה"ל לכבוש את המקום. מאז אותו היום נקרא הגשר "עד הלום", שכן עד הלום הגיעו המצרים.