יומן ארועים

Bookmark and Share
ציווי להמשיך בדרך: זוכרים את החללים פורסם בתאריך 01.05.2017
תגיות: זיכרון , טקסים
כמידי שנה התכנסה משפחת חיל-האוויר בהר הטייסים לטקס האזכרה המרכזי לחללי החיל. מבנה של מטוסי "ברק" מטייסת "הסילון הראשונה" הצדיע במטס חסר מעל הגל-עד ומפקד חיל-האוויר, אלוף אמיר אשל, הדליק את אש הזיכרון
מערכת אתר חיל-האוויר

קול הצפירה נשמע סביב ומבנה חסר של מטוסי "ברק" (F-16C/D) חותך את השמיים. הם עומדים למרגלות הר הטייסים שליד ירושלים - הורים שכולים, אלמנות, יתומים ואחים, מפקדים בחיל-האוויר, קצינים וחיילים. ביחד הם יוצרים משפחה שלמה ועם זאת חסרה, נושאים פניהם אל העתיד ובמקביל נזכרים בבני המשפחה ובחברים לנשק שהיו ואינם עוד. "כאן, במקום מפגשם של זיכרונות העבר, עשיית ההווה והתקוות לעתיד, אנו מהלכים בחרדת קודש", אמר מפקד חיל-האוויר, אלוף אמיר אשל, בטקס האזכרה לחללי חיל-האוויר. "על רקע איתני הטבע סביב, בולטת שבריריות החיים. האובדן מוחשי והגעגועים צורבים. רסיסי החיים שאבדו, הפכו לגביש חזק מצור, ציווי עד להמשיך בדרך, ללא חת ולאות".

 
"רסיסי החיים שאבדו, הפכו לגביש חזק מצור, ציווי עד להמשיך בדרך, ללא חת ולאות" | צילום: רובי קסטרו

מגירות הלב
לאורך השנים 23,544 חללי צה"ל, בהם 1,512 חללי חיל-האוויר, הותירו אחריהם משפחות שכולות אשר לומדות אט-אט כיצד להמשיך את החיים בצל האובדן, תוך זיכרון מתמיד וכאב עמוק. "צעד אחר צעד אזרתי כוחותיי. נתונה במערבולת רגשות מטלטלת של ייאוש ותקווה, התחלתי בשיקום ההריסות", שיתפה ענבל לוי, אלמנתו של רס"ן אבישי לוי ז"ל ששירת כטייס מסוקים בטייסת "דורסי הלילה" ונפל בעת תאונת היסעורים ב-4 בפברואר 1997. "כעץ השולח שורשים עמוק באדמה, נאחזתי בחיים. אין ספור השעות שהקדשתי למוות לימדו אותי שבהווית השכול, בחידלון הנצחי הזה, טמונים גם זרעים המצמיחים חיים חדשים".

"במלחמת ששת הימים נפגשתי לראשונה עם השכול והמושג חברות לנשק קיבל משמעות מיוחדת. בבית החדש שאליו הצטרפתי אינך אדון בלעדי לגורלך, אלא הוא נשען במידה רבה על חבריך לנשק, חבריך למבנה, כמו שגורלם נתון בידיך", שיתף סא"ל (מיל') אהרון שגיא, טייס קרב שבמהלך שירותו השתתף במלחמות רבות ובמבצעים מיוחדים ונשא את דבר "החברים לנשק". "כשהמטוס שעל ידך נפגע, נשמתך מתחלקת לשניים: החלק שממשיך לתפקד כי צריך, והמגירה שבה שמורים החברים שלא חזרו איתך".

 
ממשיכים בחיים תוך זיכרון מתמיד וכאב עמוק. "בהווית השכול טמונים זרעים המצמיחים חיים חדשים" | צילום: רובי קסטרו

פרחי הגן
הטקס כלל קריאת קדיש שנאמרה על ידי בני סמל, אחיו של סגן נח סמל ז"ל שהיה טייס קרב בטייסת "העקרב" ונפל בעת מלחמת ששת הימים. כמו כן הונחו זרים לזכרם של הלוחמים אשר נקטפו בטרם עת. את זר המשפחות השכולות הניחו כנרת ואיילת קרן, אלמנתו וביתו של רס"ן שלמה קרן ז"ל, שמטוסו הופל בעת מלחמת ששת הימים. יחד עמו נהרג סרן אלכסנדר ענבר מלצר ז"ל. את זר הנספחים הצבאיים הזרים הניח הנספח ההודי, גרופ-קפטן טג'פאל סינגנ וזרים נוספים הונחו על ידי פורום המפקדים של חיל-האוויר.

יהיה זכרם של הנופלים ברוך.