יומן ארועים

Bookmark and Share
לומדים לשלוט במלחמה הבאה פורסם בתאריך 26.04.2017
תגיות: שליטה , מטה מבצעי
כחלק מתהליך חיזוק משימת השליטה בחיל, התקיים בחודשים האחרונים קורס מפקדי תאים במטה המבצעי של חיל-האוויר. "נעשתה התקדמות משמעותית בעולם ההכשרות של מפקדי תאי השליטה בחיל-האוויר ואנחנו מתחילים לראות את תוצאותיה"
איתם אלמדון ואילי פארי

בשבוע שעבר הגיע לקיצו קורס מפקדי תאי השליטה במטה המבצעי של חיל-האוויר בו השתתפו קצינים בדרגות אל"ם ותא"ל במילואים אשר קיבלו את תעודות הסיום ממפקד חיל-האוויר, אלוף אמיר אשל. זהו המחזור השני של הקורס אשר מהווה אבן דרך בהכשרתם של מפקדי התאים החדשים. לדברי רס"ן מאור, ראש מדור כשירות ותורה לשליטה ביחידת השליטה המרכזית, "אם בעבר מי שתכנן את פקודת המבצע הוא גם זה ששלט בה, הרי שהיום חיל-האוויר נמצא בלחימה רציפה ומתמשכת. אנחנו כל הזמן באוויר במספר גדול של משימות שונות, עובדה ההופכת את משימת השליטה לקריטית יותר". 

על ציר השליטה
התהליך המבצעי נחלק לשני תהליכים מרכזיים: תכנון ושליטה. אנשי התכנון, שהם מפקדי המחלקות והענפים בלהק מבצעי-אוויר כותבים את פקודות המבצע. אנשי השליטה, המאיישים את תאי השליטה ובראשם מפקדי התאים, מקבלים אחריות על המשימה ומוציאים לפועל את התכנון. 


"אנחנו כל הזמן באוויר, עובדה ההופכת את משימת השליטה לקריטית יותר" | צילום: אנאי סאלם

בחיל-האוויר מכהנים כיום כמה עשרות מפקדי תאי שליטה בחירום המפעילים את מטוסי החיל בלחימה ובתרגילים. חלקם כיהנו כמפקדי בסיסים, חלקם מילאו תפקידים בכירים במטה, אך רובם ככולם נחשפו לעולמות השליטה והתכנון. "במהלך ימי הקורס מקבלים החניכים את כל הידע הבסיסי הנדרש לעבודה בתא השליטה", תיאר רס"ן רן, מפקד מרכז ההדרכה למטה המבצעי. "הם נחשפים לכלל בעלי התפקידים עמם יעבדו בעתיד, מכירים את היכולות המודיעיניות של החיל, נפגשים עם מפקדי תאים מכהנים ומעמיקים בנושאי הדין הבין-לאומי ללחימה". 

לאחרונה תיקף מפקד חיל-האוויר את תורת השליטה החדשה של החיל, לאחר עבודה של שנתיים. "תורת השליטה המבצעית מגדירה למעשה את מיקום מפקד התא בתוך ציר השליטה", שיתפה רס"ן מאור. "היא לא עודכנה עשרות שנים והמטרה של התהליך, שקורס מפקדי תאי שליטה מהווה חלק ממנו, היא לשפר את כשירות חיל-האוויר לשלוט בכוחותיו".


"החניכים נחשפים בין היתר לבעלי תפקידים עמם יעבדו בעתיד וליכולות המודיעיניות של החיל" | צילום: אנאי סאלם

בונים מאפס
קיומו של קורס אחוד למפקדי תאי השליטה מהווה ביטוי לתהליך רחב שהתבצע בשנים האחרונות במטה המבצעי במטרה להעמיק את משימת השליטה בחיל-האוויר. "חשוב להבין שאת המשימות שמוביל המטה המבצעי מבצעים אנשים בודדים, לכן לא רבים האנשים שיכולים לבצע את ההכשרות", דייק סא"ל אהוד, מפקד בית הספר למטה המבצעי (ביסמ"ם). "עם השנים הבנו שיש צורך מהותי ביצירת הכשרה אחידה ובסיסית למפקדי התאים, שרק לאחריה הם יעברו חפיפה בתא עצמו". 

כיום רוב מפקדי התאים הם אנשי מילואים הנבחרים על-ידי מפקד חיל-האוויר בהתאם לניסיון המבצעי ולעבר הפיקודי שלהם. כל אחד מהם מכהן בתפקידו בין חמש ל-10 שנים ומבצע בין 20 ל-50 ימי מילואים בשנה. "תפקידם של השולטים הוא לבצע את המשימה שנכתבה לאור מדיניות מפקד חיל-האוויר ובהתאם למציאות המשתנה בשטח", הסבירה רס"ן מאור. "אנחנו יוצרים רגל מבצעית שתגדיר את תורות השליטה על-מנת לסייע לאנשינו לשמור על הכשירות. יחד עם ביסמ"ם בחנו את מרכיבי תפקיד מפקד התא וגזרנו מהם את תכני הקורס". 


"הקורס האחוד הוא ביטוי לתהליך רחב שהתבצע בשנים האחרונות במטרה להעמיק את משימת השליטה" | צילום: אנאי סאלם

משחק מלחמה
"מדובר בקורס הבכיר ביותר בחיל-האוויר כיום וההרכב בו הטרוגני מאוד. חניכי הקורס מגיעים מכלל עולמות התוכן - מתובלה, דרך קרב ומסוקים ועד לבקרה", תיאר סא"ל אהוד. "כל אחד מהתאים שונה וייחודי וכך גם שיטות העבודה בכל אחד מהם. בקורס לימדנו את הבסיס אבל לאחריו יש עוד דרך ארוכה של למידה מעמיקה", הוסיפה רס"ן מאור.

רגע לפני סיום, הגיע שיאו של הקורס: המשתתפים תרגלו "משחק מלחמה", אימון סימולטיבי המדמה לחימה במטרה לבחון ולתרגל את הנלמד. במסגרתו, נדרשו מפקדי התאים לשלוט במשימות המבצעיות ולהתמודד עם הדילמות הניצבות בפניהם. "נעשתה התקדמות משמעותית בעולם ההכשרות של מפקדי תאי השליטה בחיל-האוויר, גם מבחינה תיאורטית וגם מבחינה מעשית, ואנחנו מתחילים לראות את תוצאותיה". הסביר תא"ל (מיל') אבישי, מפקד תא בחירום. "אנחנו מקיימים 'משחק מלחמה' כדי לדמות מצבים שחיל-האוויר יפגוש בלחימה ומנסים להביא דילמות מהעולם המבצעי לכל זירה. מנהל הלחימה מציב בפנינו אירועים מורכבים הנבנים על-פי הערכות מודיעין או על-פי מידע שמטרתו לפתח חשיבה מחוץ לקופסה".