יומן ארועים

Bookmark and Share
לראשונה: אימון משותף למערך ההגנ"א והקרב פורסם בתאריך 27.04.2017
תגיות: מערך ההגנה האווירית , תרגילים ואימונים , בסיס עובדה
השבוע נערכה לראשונה סדנת לימוד משותף בה לקח חלק מערך ההגנה האווירית יחד עם טייסות הקרב של חיל-האוויר. במסגרתה, חיזקו הכוחות את שיתוף הפעולה ויצרו שפה אחידה. "הדרך לתוצאה טובה מחייבת עבודה משותפת בין המערכים"
הדס לבב ועדן ביטון

אימון משותף למערך ההגנה האווירית (הגנ"א) עם טייסות הקרב של החיל התקיים השבוע זו הפעם הראשונה. במסגרתו, התאמן גדוד "יהלום" (פטריוט) של מערך ההגנ"א לצד טייסות "הנגב" ו"אבירי הזנב הכתום", המפעילות מטוס "סופה" (F-16I), בסדנת לימוד משותף שהובילה טייסת "הדרקון המעופף".

לפני מספר חודשים נערך שינוי ארגוני במחלקת אימונים בלהק-האוויר עם הקמתו של מדור אימוני הגנה אווירית. הקמת המדור הסדירה לראשונה את אימוני המערך מול שאר המערכים על-ידי הכנסתו לתכנית האימונים החילית. "התקדמות המערך בשנים האחרונות הביאה למסקנה שיש לחברו למחלקת האימונים", הסביר רס"ן אבי, ראש מדור אימוני הגנה-אווירית. "ההבנה שהוא חלק בלתי נפרד מחיל-האוויר ומתכנית האימונים שלו ברורה היום יותר מתמיד".


"ההבנה שמערך ההגנ"א הוא חלק בלתי נפרד מחיל-האוויר ומתכנית האימונים שלו ברורה היום יותר מתמיד" | תמונת ארכיון

זוויות שונות
הסדנה נבנתה על מנת לשפר את יכולותיהם של כל אחד מהמערכים וכן כדי ליצור עבודה מיטבית ומשותפת ביניהם. במהלכה תורגלו שני מתארים עיקריים: משימת הגנת שמיים משותפת וליווי והגנה על משימות. "המטרה בלימוד המשותף הוא שהמערכים השונים יכירו זה את יכולתו של זה. היה לנו חשוב שהתדרוך והתחקור יתבצעו יחד, רצינו שאיש צוות-אוויר ישב בקרון ההגנ"א ויראה איך קצין 'יהלום' רואה את המטרות מהזווית שלו", אמר רס"ן אבי. "רצינו להפתיע את המתאמנים ולהראות להם כי הדרך לתוצאה טובה מחייבת עבודה משותפת. במהלך הסדנה ראינו שיפור בתוצאות, דבר המעיד על כך שהמערכים שיתפו פעולה בצורה טובה יותר", פירט רס"ן איציק, סגן מפקד טייסת "הדרקון המעופף".

לצד האתגרים המובנים בסדנה היו גם אתגרים טבעיים שנבעו מראשוניות שיתוף הפעולה. "השפה היוותה אתגר גדול", גילה רס"ן איציק, "השפה המקצועית של לוחמי ההגנ"א שונה מזו של צוותי-האוויר ולא פעם נאלצנו לעצור כדי להבין זה את זה". "טייסת 'הדרקון המעופף' מתורגלת בפריסות של טייסות, אך הפעם פרסו לכאן גם סוללות", הוסיף סגן אורי ברטוקי, קצין הגנ"א בטייסת. "כשסוללות פורסות לבסיס לראשונה צריך לבחון את הדברים הבסיסיים ביותר, מאכלוס הלוחמים ועד למשמעות הבטיחותית". 


מטרת האימון: חיזוק הקשר בין המערכים ויצירת שפה אחידה. "הדרך לתוצאה טובה מחייבת עבודה משותפת" | תמונת ארכיון

קפיצת מדרגה
התפקיד אותו ממלא סגן אורי נוצר יחד עם כניסת מערך ההגנה האווירית למחלקת האימונים. "אני מלמד את אנשי הטייסת על עולם ההגנה האווירית ומגשר על פערי השפה", הוא העיד. גם במטה חיל-האוויר מרוצים מהתקן החדש. "החיבור של עולם ההגנ"א לטייסת האדומה מהווה קפיצת מדרגה משמעותית", סיפר רס"ן אבי. "כשיש בטייסת אדם המייצג את הגורם המשמעותי ביותר לעולם הטס, אנחנו באופן חד משמעי עולים ברמה". 

הכוחות המתאמנים העידו כי הם יצאו מהסדנה עם טעם של עוד ועם רצון לשיתופי פעולה נוספים, ובלהק-האוויר מבטיחים שזו רק ההתחלה של האימונים המשותפים.


רק ההתחלה: החיבור של מערך ההגנ"א לתכנית האימונים מהווה קפיצת מדרגה משמעותית | תמונת ארכיון