יומן ארועים

Bookmark and Share
לזכרם: 43 שנים לאסון מחניים פורסם בתאריך 25.04.2017
תגיות: טקסים , יחידת "עורבי השחקים" , טייסת "דורסי הלילה" , אסון מחניים , יסעור (CH-53)
למעלה מארבעה עשורים עברו מאז נהרגו שמונה אנשי צוות בהתנגשות שני מסוקי "יסעור" מעל מנחת מחניים. יחידת הלוחמה האלקטרונית "עורבי השחקים" ערכה לזכרם טקס מרגש. "נחישות המשפחות הצליחה ליצור מציאות מבצעית בטוחה יותר"
איתם אלמדון

43 שנים לאחר אסון מחניים ממשיכה יחידת "עורבי השחקים" מבסיס תל-נוף, ששכלה ארבעה מפעילי לוחמה אלקטרונית בתאונה האווירית, לערוך במנחת מחניים טקס לזכר הנופלים. שם, באנדרטת "יד לשמונה", מתכנסים מדי שנה משפחות הנופלים, חבריהם ונציגי חיל-האוויר וסופדים ליקיריהם שנספו.

ממשיכים את הדרך
זה קרה בכ"ז בניסן תשל"ד, 19 באפריל 1974. מדינת ישראל של אותם ימים מתאוששת ממלחמת יום הכיפורים, בזירת הצפון אין הסכם הפרדת כוחות ואט אט מתהווה מלחמת התשה בין סוריה לישראל. מבסיס תל-נוף ממריאים מספר מסוקים למשימת לוחמה אלקטרונית בעורף הסורי. המשימה מתבצעת בהצלחה ועם סיומה מופנים כלי-הטיס לנחיתה בשדה התעופה במחניים. אחד ממסוקי ה"יסעור" (CH-53), שהפעילה טייסת "דורסי הלילה", הנמיך לקראת נחיתה ופגע במסוק "יסעור" שריחף תחתיו. המסוק התחתון, שבבטנו שמונה אנשי צוות, צלל לקרקע. 


אנדרטה לזכר הנופלים באסון מחניים שאירע לפני 43 שנים ובו ניספו שמונה אנשי צוות | צילום: עדי עבו

"מאז ועד היום חל שינוי מהותי ומשמעותי באופן שבו מערכת הביטחון פועלת בתחום חקירת התאונות", אמר סא"ל ראובן, מפקד יחידת "עורבי השחקים" ששכלה ארבעה מפעילי לוחמה אלקטרונית בתאונה. "אין ספק שנחישות המשפחות הצליחה ליצור מציאות מבצעית בטוחה יותר ואף הצילה חיים של רבים נוספים. אנשי היחידה והטייסות בסדיר ובמילואים ימשיכו את משימתם של הבנים להגן על מדינת ישראל. נפעל ללא לאות על מנת להיות מוכנים לכל אתגר מבצעי שיושט עלינו בעתיד". 

"המשימה ההיא, ממנה הבנים לא שבו, היא סימן דרך עבורנו", אמר סא"ל אריאל, מפקד טייסת "דורסי הלילה". "לקחי הטיסה לא נס לחם והם חשובים היום ממש כמו שהיו חשובים אז ולאורך כל הדרך. אנחנו מכירים אותם היטב ודואגים להנחיל ולהטמיע אותם לדורות המפעילים והטייסים. אנו ממשיכי דרכם של הנופלים, זוכרים ולומדים, מבינים היטב את כובד האחריות בה אנו נושאים, משפרים ומתחקרים". 


"נחישות המשפחות הצליחה ליצור מציאות מבצעית בטוחה יותר ואף הצילה חיים של רבים" | צילום: עדי עבו

"נצח עמוד זיכרון"
בטקס נכח ארז ביאלר ששכל בתאונה את דודו, סגן יצחק תפוחי ז"ל, והקריא דברים לזכרו. "בעולם שלי, בכל שנה עם בוא האביב, מגיע גם השכול. עם הפריחה מגיע גם החוסר. עם השמש והחום, מגיע גם הגעגוע למישהו שאני לא מכיר. זה אולי קצת בלתי נתפס, אבל ממרום 33 שנותיי, בהן היית חסר יצחק, למדתי שיש טוב ורע בכל דבר, גם בשכול". 

"אני ניצב כאן וכל הטוב הזה פה איתי, בלב שדות שלווים המבושמים עם בוא האביב, עם המשפחה השלמה שלי, שגם אתה היית חלק ממנה פעם. אחותך הקטנה צמחה לתפארת עם עץ משפחתי פלאי, הילדים גדלו, הנכדים גדלים ורק אתה נצח עמוד זיכרון בדמות מפגש משפחתי מרגש בצפון המוריק והמתחדש, כדי ללמוד מאיפה באתי ולאן אני הולך".


אחיינו של סגן יצחק תפוחי ז"ל שנפל באסון: "למדתי שיש טוב ורע בכל דבר, גם בשכול" | צילום: עדי עבו