יומן ארועים

Bookmark and Share
שלושה מטוסי "אדיר" הצטרפו לחיל-האוויר פורסם בתאריך 23.04.2017
תגיות: אדיר (F-35I) , בסיס נבטים , טייסת "נשר הזהב"
כארבעה חודשים לאחר הגעת המטוסים הראשונים, נחתו היום שלושה מטוסי "אדיר" נוספים בבסיס נבטים. קליטתם מהווה אבן דרך מרכזית בבניין הכוח של חיל-האוויר וטייסת "נשר הזהב" מתקדמת צעד נוסף אל עבר השגת כשירות מבצעית ראשונית
כרמל שטרן וזהר בונה

שלושה מטוסי "אדיר" (F-35I) חדשים נחתו היום (א') בבסיס נבטים והצטרפו לזוג המטוסים הקיים בשירות חיל-האוויר. "אנו מרחיבים את סד"כ (סדר כוח) מטוסי ה'אדיר' המהווים את חוד החנית של מערך מטוסי הקרב בעולם ובחיל-האוויר הישראלי", אמר תא"ל איל גרינבוים, מפקד בסיס נבטים. "קליטת שלושת המטוסים הנוספים מהווים נדבך נוסף בבניית יכולתו של חיל-האוויר כמגן למדינת ישראל".

מטוסי ה"אדיר" הינם מטוסי קרב חמקניים המשתייכים לדור החמישי של מטוסי הקרב. יכולותיהם המתקדמות הופכות אותם לנכס אסטרטגי ממעלה ראשונה עבור חיל-האוויר, עבור צה"ל ועבור מדינת ישראל כולה. "לנחיתת המטוסים היום בבסיס השפעה רחבה וחוצת גבולות במזרח התיכון, לא מדובר באירוע מקומי", אמר סא"ל יותם, מפקד טייסת "נשר הזהב". "עלינו לדעת להפעיל את המטוסים בתבונה, ובדרך שתביא לידי ביטוי את עוצמתו לחיזוק ההרתעה של מדינת ישראל על מנת לשמור על יציבות השכונה ומתן חיים טובים ושקטים לאזרחי מדינת ישראל".


"מטוסי ה'אדיר' מהווים את חוד החנית של מערך מטוסי הקרב בעולם ובחיל-האוויר הישראלי" | צילום: סליה גריון

התקדמות משמעותית בדרך הארוכה
שני מטוסי ה"אדיר" הראשונים נחתו בארץ בדצמבר 2016 ובארבעת החודשים שחלפו מאז, ביצעה טייסת "נשר הזהב" המפעילה אותם עשרות שעות טיסה. בתקופה זו התמקדה הטייסת בטיסות אימונים והכשרה וכן בטיסות שמטרתן לבדוק את יכולות המטוס. "כאשר בוצעה העסקה לרכישת המטוסים נמסר לנו מיצרנית המטוס, כפי שנמסר לכל הרוכשים, שהם ממליצים לנו לבצע בדיקות על המטוס", שיתף רס"ן יובל, טייס ניסוי "אדיר". "היות שהמטוס הוא מוצר מוגמר, אנו לא עושים עליו ניסויים במטרה לשנותו, אלא במטרה לבחון ולהכיר לעומק את היכולות שהוא מביא".

הגעת שלושת המטוסים החדשים מקרבת את טייסת "נשר הזהב" ליעד שהציבה: כשירות מבצעית ראשונית כבר בסוף שנת 2017, שנה בלבד לאחר נחיתת החמקנים הראשונים בארץ. עם נחיתתם של מטוסי ה"אדיר" בבסיס נבטים גדלה הטייסת משמעותית, אך היא רחוקה מהסוף. את שנת 2017 עתיד חיל-האוויר לסיים עם מטוסי "אדיר" נוספים, ובסך הכל אישרה ממשלת ישראל עסקה הכוללת 50 כלי-טיס מסוג זה.


מאז קליטת המטוסים הראשונים התמקדה הטייסת באימונים ובהכשרה וכן בבחינת יכולות המטוס | צילום: סליה גריון