יומן ארועים

Bookmark and Share
מצפון לדרום: חיל-האוויר שומר על הסביבה פורסם בתאריך 22.04.2017
תגיות: איכות הסביבה
לכבוד יום כדור הארץ המצוין היום ברחבי העולם, יצאנו לבדוק מה עושים בחיל-האוויר על מנת לשמור על סביבה ירוקה תוך שמירה על רציפות תפקודית. "שימוש באנרגיה ירוקה הוא אינו פריבילגיה אלא צורך אמיתי"
כרמל להד ונועה וולמן

שישה מבסיסי חיל-האוויר משתתפים בתכנית "כחול בונה ירוק" ששמה לה למטרה לחסוך באנרגיה ומביאה ליתרון כלכלי ומבצעי כאחד. "שימוש באנרגיה ירוקה הוא אינו פריבילגיה אלא צורך אמיתי, אפילו צורך מבצעי", שיתף ראש מדור "כחול בונה ירוק", רס"ן אופיר סמסונוב. "ישראל היא הבית שלנו ואנו צריכים לשמור עליו, אין לנו מקום אחר לחיות בו והפעילות של חיל-האוויר ושל צה"ל בכלל היא צעד משמעותי לכיוון זה". בשנת 2016 חסך חיל-האוויר מעל ל-60 מיליון שקלים בעקבות התכנית והשאיפה היא לחסוך כ-70 מיליון שקלים בשנה הנוכחית. 


בשנת 2016 חסך חיל-האוויר מעל ל-60 מיליון ש"ח. "שימוש באנרגיה ירוקה הוא אינו פריבילגיה" | תמונת ארכיון

פרויקט ראשון מסוגו
בסיס רמון חונך את הפרויקט הגדול ביותר בצבא בתחום האנרגיה המתחדשת הכולל תחנה סולארית ראשונה מסוגה. התחנה ברמון מתפרסת על פני כ-50 דונם, מתוכם 30 דונם של שטח פעיל עליו נבנו 16 אלף לוחות סולאריים. "באחד במרץ הפך בסיס רמון לתחנת הכוח העצמאית הגדולה ביותר בישראל, המסוגלת לספק חשמל לכל צרכי הבסיס", קבע רס"ן סמסונוב. "התחנה מייצרת חמישה מגה וואט של חשמל כל יום, זה המקסימום שניתן להגיע אליו בתחנת כוח לייצור עצמי".

ב-22 מבסיסי צה"ל, מתוכם שישה בסיסי חיל-האוויר, מותקנים פאנלים סולאריים קטנים. "כל שנה נרוויח בין ארבעה לחמישה מיליון שקלים מהשימוש בתחנה שברמון". רווח נוסף הנוצר בזכות תחנת הכוח בא לידי ביטוי בעולם המבצעי. "תחנת החשמל ברמון היא גם רשת ביטחון מבצעית", אמר רס"ן סמסונוב. "פעולות רבות בשגרה ובלחימה מצריכות חשמל והיום יש לנו גיבוי נוסף לתחנת החשמל ולגנרטורים".


רווח כלכלי ומבצעי: 30 דונם של שטח פעיל שעליו 16 אלף לוחות סולאריים בסיס רמון | צילום: דובר צה"ל

שני רבדים לחיסכון
בסיס הטיסה הצפוני ביותר, רמת דוד, חורט גם הוא על דגלו את נושא החיסכון באנרגיה. "לפני שנה וחצי הקמנו פורום מטה העוסק בנושא החיסכון המתכנס במעמד מפקד הבסיס פעם ברבעון", סיפר סא"ל אייל, מפקד טייסת בינוי ברמת דוד. "לחיסכון שני רבדים: האחד קשור לביצוע פרויקטים קטנים כגדולים השומרים על הסביבה ומביאים לחיסכון כלכלי. השני הוא חיבור החיילים ואנשי הקבע למושג החיסכון, קשר זה מייצר תחושת אחריות ומודעות סביבתית". 

הבסיס מוביל פרויקטים רבים הנושאים פרי והיד עוד נטויה. "התקנו מכשירים על מזגנים אשר יביאו לכבויים בכל שעתיים והתחלנו להשתמש בגופי תאורה חסכוניים", הדגים סא"ל אייל. "בשנת 2016 חסכנו כמעט מילון וחצי שקלים רק במים וחשמל". כמו כן, מתקיימים ברמת דוד פרויקטים כמו איסוף כלי ברזל והעברתם לגריטה. 

הכסף הנחסך מפעילויות אלה מועבר למימון פרויקטים נוספים, לטובת הפרט והכנף. "בהתחלה היה קשה להנחיל את נושא החיסכון, אך לאט לאט החיילים קיבלו מוטיבציה. זה בא לידי ביטוי הן במראה הבסיס והן בעובדה שהכסף מושקע בחיילים וברווחתם".


בסיס רמת דוד מוביל פרויקטים רבים למען חיסכון באנרגיה, ביניהם איסוף כלי ברזל לגריטה | תמונת ארכיון