יומן ארועים

Bookmark and Share
"לא הפסקתי להיות חלק מהחיל אף פעם" פורסם בתאריך 10.04.2017
תגיות: המערך הטכני , להק הציוד , ותיקי החיל
שיחה צפופה: פגש ראשי להק הציוד לדורותיהם התקיים שבוע שעבר בבסיס תל-נוף ובו התקבצו מי שהובילו את המערך הטכני של חיל-האוויר בתקופות שונות וכיום ממשיכים לתרום לו ולחזק את הקשר עמו מהאזרחות. "הרצינות, החדשנות והחתירה לפתרון נשארו אותו הדבר"
אילון טוהר

הם עלו בסולם הדרגות במערך הטכני והגיעו לפקד על להק הציוד, כל אחד על רקע האתגרים הייחודיים לאותן השנים: מהמלחמות והמבצעים, דרך קליטת מטוסים חדשים ועד לשינויים בתחום האנושי והטכנולוגי. אתמול הגיעו ראשי להק הציוד לדורותיהם לבסיס תל-נוף ופגשו את רלצ"ד (ראש להק הציוד) הנוכחי ואת פורום ראשי המחלקות בלהק כדי לדבר על המורשת שהותירו אחריהם, על הנושאים העומדים על הפרק בהווה וכמובן - גם על העתיד.

"רצינו להפגיש פורום ותיק ובכיר שלא מתראה לעיתים קרובות כדי לייצר היכרות בינם לבין הדור הנוכחי של ראשי המחלקות בלהק וכן כדי לשתף אותם בדילמות והתהליכים המרכזיים כיום בחיל-האוויר", הסביר ראש להק ציוד המכהן, תא"ל רן בשביץ. "חלק מחברי הפורום היו מפקדיי לאורך השנים, וחלקם ממשיכים לתרום ללהק הציוד על-ידי חניכת מפקדים, קיום צוותי ביקורת ואף ייעוץ שאני מקבל מהם מפעם לפעם מניסיון החיים העשיר שלהם. במהלך מבצע 'צוק איתן' למשל, התייעצתי עם תא"ל (מיל') חיים ירון, שהיה רלצ"ד במלחמת יום הכיפורים וקיבלתי ממנו את סיכום המלחמה. הופתעתי לראות כמה מהמסקנות והתובנות שעלו בשנים ההם רלוונטיות היום ושימשו לי דוגמא במדיניות העכשווית. השנים חולפות ושינויים מתרחשים אך האתגרים הם אותם אתגרים, כמו הובלת ארגון טכנולוגי גדול, טיפול באנשים ותהליכי בניין-כוח גדולים".

"המפתח הוא תמיד האנשים"
תא"ל בשביץ סקר בפני קודמיו בתפקיד את הנושאים הבולטים העומדים על סדר היום בחיל-האוויר: השינויים שמביאה איתה תר"ש (תכנית רב-שנתית) "גדעון", האתגרים בעולם כוח-האדם, נושא הבטיחות, קליטת המטוסים החדשים בהם ה"אדיר" (F-35I), חיזוק תחום ההדרכה במערך הטכני ותכנית "עילוי" לחיזוק המערך ואנשיו.


חולקים ידע: ראשי להק הציוד לדורותיהם ובכירים במערך הטכני נפגשו בבסיס תל נוף | צילום: יח״צ תל נוף

הרלצ"דים לשעבר סיירו בבסיס תל-נוף וביקרו בטייסת "הנשר הלבן" על-מנת לקבל הצצה לאחד מהמערכים המתפתחים בחיל - המערך המאויש מרחוק, וכן סיירו ביחידת האחזקה האווירית (יא"א 22) שלאורך הדורות הייתה ונשארה אחד הארגונים הייחודיים והמרכזיים בחיל-האוויר. "תמיד מרגש לחזור לחיל-האוויר", שיתף תא"ל (מיל') יעקב (קובי) בורטמן, שהיה רלצ"ד משנת 2006 עד 2009. "מדובר בארגון שהייתי בו 30 שנה, ואף פעם לא הפסקתי להיות חלק ממנו. פרויקטים שבתקופת כהונתי היו רק בחיתוליהם היום קורמים עור וגידים, בהם התפתחות מערך ההגנה האווירית, קליטת ה'שמשון' (סופר הרקולס C-130J) וכן ה'אדיר'". כשהוא נשאל מה זה להיות רלצ"ד בשבילו, השיב: "להיות המוביל של המערך הטכני, לוודא שהמערך מוכן למלחמה הבאה בכל רגע מצד אחד ובונה את העתיד בצורה נכונה מצד שני. המפתח הוא תמיד האנשים - הם אלה שעליך לראות לנגד עיניך כל הזמן".

"בלי המערך הטכני - חיל-האוויר לא קיים"
אחד מהאורחים המיוחדים בפורום הוא תא"ל (מיל') חיים ירון, אשר פיקד על הלהק בין היתר במהלך מלחמת יום הכיפורים. "מפתיע לראות עד כמה דברים חוזרים על עצמם, גם אם במתכונת מודרנית יותר ובטכנולוגיה שלא הייתה קיימת. שום דבר לא נשאר אותו הדבר - אך הרצינות, החדשנות, החתירה לפתרון, לא השתנו", אמר תא"ל (מיל') ירון, בן 88.

ביקשנו ממנו לייעץ לרלצ"ד הנוכחי וכן לדורות הבאים שיבואו אחריו. "רלצ"ד צריך לדעת שהוא עומד בראש אחד מהמערכים הכי חשובים של החיל, בלעדיו חיל-האוויר לא קיים. ברמה מבצעית צריך לזכור שיעילותו, ארגונו וביצועו של המערך הטכני ישפיעו על איך חיל-האוויר יתנהל בעת מבצעים".

זוכרים
באולם הוצבה פינה לזכרו של תא"ל יצחק גבע ז"ל, שהיה ראש להק הציוד משנת 1982 ועד שנת 1985 והלך לעולמו לפני כארבעה שבועות. בנובמבר האחרון התראיין גבע לאתר חיל-האוויר לאחר קבלת פרס מפעל חיים בכנס פורום "לב כחול" המאגד את יוצאי המערך הטכני הבכירים. "המערך הטכני בשבילי הוא עובדה, חיים ותחביב", אמר אז. "התחלתי עם ה'ספיטפייר', גמרתי עם ה- F-16 ועכשיו הם מתחילים עם ה'אדיר'. אני לא זוכר שנה אחת שאמרו שהיא תהיה קלה. כל מה שהיה לי לתת - נתתי לחיל-האוויר, אבל גם כל מה שיש לי - קיבלתי ממנו. היה מרתק, היה מרגש ואני לא מתחרט לרגע".


תא"ל גבע ז"ל וראש להק הציוד בכנס של המערך הטכני שהתקיים בנובמבר האחרון | תמונת ארכיון