יומן ארועים

Bookmark and Share
עלייה חדה בהיקף הגיוס לפלגה החרדית פורסם בתאריך 20.04.2017
תגיות: שילוב חרדים , בסיס נבטים , פלגת הנגב
הם מגנים על בסיס נבטים, מבצעים תעסוקה מבצעית באיו"ש ומקיימים אורח חיים חרדי: לוחמי "נצח יהודה" סיימו לאחרונה את מסלול ההכשרה וקיבלו את סיכת הלוחם הנכספת. מעתה, הם יגנו על אחד מבסיסיו המאוימים ביותר של חיל-האוויר. סיפור על הצלחה, כוח רצון ואמונה
כרמל שטרן

"אתם חלק מהחברה הישראלית שבחר לתרום ולהיות שותף", אמר תא"ל איל גרינבוים, מפקד בסיס נבטים, בטקס סוף המסלול של הלוחמים החדשים שהצטרפו זה עתה למערך ההגנה על הבסיס הדרומי. "חברה שאחידותה היא הביטחון האמיתי של המדינה. שותפות זו משקפת ראיה רחבה, חזונית וציונית".

"פלגת הנגב" היא פלוגה לוחמת אשר הוקמה במתכונת מסלול "נצח יהודה", שמטרתו לאפשר לחרדים לשלב שירות צבאי קרבי לצד שימור אורח חייהם. מסלול ההכשרה אותו עוברים החיילים, שתפקידם להגן על בסיס נבטים השווה בגודלו לעיר תל-אביב, נמשך חמישה חודשים וכולל לוח זמנים אינטנסיבי ועבודה מאומצת. "אבטחת הבסיס היא מורכבת ומעניינת. אנו נדרשים להיות זמינים 24 שעות, שבעה ימים בשבוע", סיפר סרן רומן בבנקו, מפקד הפלגה. "הבסיס נחשב לבסיס המאוים ביותר בחיל-האוויר. זו הסיבה העיקרית שנמצאת כאן פלוגה לוחמת ואני מאמין כי אנחנו מהווים מענה מצוין לצורך ההגנה על גבולותיו".


מב"ס נבטים: "אתם חלק מהחברה הישראלית שבחר לתרום ולהיות שותף" | צילום: סליה גריון

במחזור הגיוס האחרון: כ-30 לוחמים
"פלגת מגני הנגב" הוקמה לפני כארבע שנים, ומאז ועד היום היא נותנת מענה לאיומי אבטחה בשטח הבסיס. עם הקמתה, המוטיבציה לגיוס הייתה ירודה מאד והיו מתגייסים אליה כחמישה לוחמים בלבד בכל מחזור. "כיום הלוחמים ביחידה מבינים את החשיבות שלה, אבל תחילה ההבנה לא הייתה מספיק עמוקה", שיתף סמ"ר שי כהן, רב הסמל הפלוגתי. לדבריו, באוגוסט 2015 היקף הגיוסים התרחב משמעותית ומורל היחידה עלה במהירות. כמו כן, עם הגעת מטוס ה"אדיר" (F-35I) התחדדה עוד יותר חשיבותה של הפלגה. "אני מאמין כי הדבר החשוב ביותר הוא שהלוחם יבין מה הוא עושה ולמה הוא עושה את זה. הגידול המשמעותי במספר המתגייסים אלינו מאשר זאת". מחזור הגיוס האחרון כלל כ-30 לוחמים, מספר שטרם נראה כמותו בהיסטוריה הקצרה של היחידה הלוחמת.

"אנחנו ממלאים משימות בטחון שוטף (בט"ש) כדי לשמור על הבסיס. מלבד זאת, אנחנו מצטרפים למשימות שהבסיס מוציא כדי לאבטח את המטוסים", סיפר סמל משה מיארה, לוחם בפלגה. אנשי היחידה מבצעים גם תע"ם (תעסוקה מבצעית) באזור יהודה ושומרון, ומאז הקמתה הספיקו לצאת לקו כבר שלוש פעמים למשך שלושה חודשים. בעת תקופת התע"ם ממשיכה הפעילות השוטפת של היחידה בבסיס. "יום אחד, בעת שהותי במערת המכפלה, הקפיצו אותנו. הודות לזה ששמנו לב לפעילות חשודה מצאנו נשק מאולתר והחרמנו אותו", נזכר סמל מיארה. כחלק מהמסלול אותו עוברים הלוחמים, הם מקבלים בשנתם השלישית לשירות הזדמנות לצאת לשנת משימה, בה הם לומדים מקצוע או משלימים את תעודת הבגרות שלהם, כדי שיהיה להם קל יותר להשתלב בחברה לאחר שחרורם מצה"ל.


לפני כשנה התרחב משמעותית הגיוס ליחידה והמורל עלה במהירות. "הלוחמים מבינים את החשיבות" | צילום: מור צידון

"אפשרו לי להגיע לאן שהגעתי"
לאורך שנות קיומה עברה היחידה טלטלות רבות והתמודדה מול קשיים, ביניהם אובדן אחד ממפקדיה אשר נרצח בפיגוע טרור, סמ"ר אלמוג שילוני ז"ל. עם זאת, אנשיה לא ויתרו לרגע וביחד הגיעו להישגים מרשימים, יחידתיים ואישיים.

ביום העצמאות הקרוב יגיע סמ"ר כהן אל כותלי מעונו הרשמי של הנשיא בירושלים, שם יקבל אות הערכה והצטיינות על תרומתו ומסירותו לפלגה ולחיל-האוויר. "הסיפור שלי ושל 'פלגת הנגב' הוא מיוחד", הוא גילה. "אני לא התגייסתי כחלק מהפלגה, אבל עברנו טירונות באותו הבסיס. ראיתי אותם מתאמנים לידי והייתה לי הרגשה חזקה שהשירות שלי יהיה קשור אליהם באופן הדוק". ואכן, לאחר כחצי שנה של שירות כמפקד כיתה בגף ההגנה הקרקעית בנבטים, החליטו מפקדיו של סמ"ר כהן לשלוח אותו לפקד על כיתה בתוך היחידה. "אני מאושר שקיבלתי את ההזדמנות להיות כאן. יש בפלגה חיילים בודדים רבים או כאלה עם בעיות בבית, לעזור להם משמח אותי וממלא אותי. כשגיליתי שנבחרתי להיות מצטיין יצרתי קשר עם חיילים שהשתחררו כבר ואמרתי להם שאני מצטיין בזכותם, כי הם אפשרו לי להגיע לאן שהגעתי".


למרות הקשיים אנשי היחידה מגיעים להישיגים מרשימים. "מאושר שקיבלתי הזדמנות להיות כאן" | צילום: מור צידון

לא מוותרים על הבית
גיוס "נצח יהודה" מאפשר לחייליו לקיים את השגרה הצבאית הקרבית מבלי לוותר על אורח החיים החרדי ממנו הם מגיעים. כמות המתגייסים לתכנית רק הולכת ועולה וצה"ל פותח מסגרות נוספות לשילוב חרדים. "בסיס נבטים הרים את הכפפה והקים מגורים סגורים ומגדריים, הכשיר חדר אוכל עבורנו והקים בית כנסת. זוהי ההוכחה שהדת לא מנוגדת לשירות צבאי", סיפר סרן רומן. "אני חילוני ואני מרגיש חיבור גדול מאד לאוכלוסייה החרדית. זו חברה מדהימה עם חינוך לערכים, לכבוד האדם, למצוות ולטוהר הנשק. חלק ממשפחות החיילים אשר תומכות בבניהן, מעודדות אותם לצאת לקורסים פיקודיים שיעזרו להם להשתלב בקלות בחברה".


מקיימים שגרה צבאית קרבית תוך שילוב אורח החיים החרדי. "ההוכחה שהדת לא מנוגדת לשירות" | תמונת ארכיון