יומן ארועים

Bookmark and Share
תוספת סיכוי: מכינה לנוער בבסיס רמון פורסם בתאריך 19.04.2017
תגיות: בסיס רמון , תרומה לקהילה , טייסת "מגע הקסם"
במשך שנה שלמה ליוו אנשי טייסת "מגע הקסם" וטייסת "האחת" שבבסיס רמון את חניכי מכינת "אשר רוחו בו". ביחד הם למדו התמדה ומוטיבציה מהן, הבינו את כוחה של ההזדמנות השנייה ונחשפו ליכולתם להשפיע על הסביבה
נועה וולמן

שני מסוקי "פתן" (אפאצ'י) של טייסת "מגע הקסם" ממריאים ומותירים אחריהם רוח ואבק. בו בזמן, עשרות אנשים בסרבל טיסה רצים בעקבותיהם כדי לכוון אותם למטרת התקיפה. הפעם, לא היו אלה אנשי צוות-אוויר, אלא חניכי מכינת "אשר רוחו בו". 

במשך שנה ליוו אנשי טייסת "מגע הקסם" וטייסת "האחת" שבבסיס רמון את חניכי המכינה, ובסופה הם יצאו לשלושה ימים אינטנסיביים בשטח. "תרגלנו עם החניכים ביום אויב", סיפר סגן גל, מוביל הפרויקט בטייסת. "הם כיוונו את המסוקים למטרות לפי המצב המשתנה בשטח, דיברו בקשר עם הטייסים וראו אותם פועלים לפי ההוראות שלהם. החניכים קיבלו אחריות רבה לידיים וראו שהם מסוגלים לשאת אותה".


שנה ביחד: החניכים קיבלו אחריות לידיים וראו שהם מסוגלים לשאת אותה | צילום: טייסת "מגע הקסם"

מתחילים מחדש
מכינת "אשר רוח בו" מעניקה הזדמנות שווה לכלל הנערים. מנהלה, רס"ן (מיל') מושיק וולף, סיפר כי הוא מראיין את המועמדים בכל מקום וזמן אפשרי. "הנערים מגיעים למכינה בשביל לשנות את חייהם", הוא אמר. "90 אחוז מהם לא מיועדים לגיוס כלל, והשנה הזאת היא ההזדמנות שלהם להתחיל מחדש - להתגייס לצבא, לתרום למדינה ולהשתלב בחברה הישראלית". 

המכינה נועדה להכשיר את החניכים לשירות משמעותי בצה"ל, על כן אנשיה שמים דגש גדול על הנושא הן מבחינה פיזית והן מבחינת מנטלית. "המטרה היא שכל חניך יתגייס למרות שהוא קיבל פטור", קבע רס"ן (מיל') וולף. "כיום, רוב החניכים במכינה הם לוחמים וקצינים מצטיינים". 


המטרה היא להכשיר את החניכים לשירות משמעותי בצה"ל. "הזדמנות להתחיל מחדש" |  צילום: טייסת "מגע הקסם"

היכולת לשנות
מזה שנתיים מגיע סגן גל למכינה כמעט מידי יום, כאשר לדבריו שיתוף הפעולה בשנה האחרונה הוא בין הדברים המשמעותיים ביותר שעשה כטייס. "ראיתי את הילדים הופכים לנערים המתמודדים עם משמעת צבאית, עם ניווטים ועם מסעות שלא יבישו אף לוחם". 

סגן גל הוא לא היחיד המרגיש כך, אלא גם אנשי הטייסת כולה. "אחד הדברים היפים בצבא הוא שיש לנו את הזכות לעזור לאנשים ולהרים אותם למעלה. הנערים הללו הופכים לאנשים אחרים בסוף המכינה וחייהם משתנים", הוא העיד. "אין ספק שהקשר בין הבסיס למכינה ימשיך עוד שנים ארוכות".


מרימים למעלה: "הילדים הופכים לנערים המתמודדים עם משמעת צבאית וחייהם משתנים" | צילום: טייסת "מגע הקסם"