יומן ארועים

Bookmark and Share
העולם שלה: חיילת שעברה גיור משתפת בתהליך פורסם בתאריך 09.04.2017
תגיות: אנשים , קורסים והכשרות
בכל שנה אלפי חיילים משלימים את מסלול נתיב, מסלול הגיור הרשמי של צה"ל. ביניהם רב"ט יסמין, החושפת את עולמה האישי ואת סיפור חייה. על רגעי האפליה, החלום על בת-מצווה, משבר הזהות והגיוס לצה"ל
יעל פוקס

אנחנו קובעות להיפגש ליד השק"ם שבבסיס שדה דב. כמה דקות לאחר הגעתי, מופיעה מולי חיילת צעירה לבושה חצאית. כל שאני יודעת הוא שהיא סיימה לפני מספר חודשים קורס נתיב, מסלול צבאי כלל צה"לי שבמסגרתו עוברים תהליך גיור. חיוכה הרחב מסתיר את כל שעברה מהרגע בו נולדה ועד אשר הרגישה שייכת. 

"נולדתי בארץ ואני תושבת קבע, אבל אמא שלי נולדה בברזיל ומוגדרת כעובדת זרה", אומרת רב"ט יסמין ביקה דה אוליביי, מש"קית יחסי ציבור בבסיס שדה דב. "כשהייתי קטנה היה לי קשה להתקבל לבתי ספר כי לא הייתה לי אזרחות וסבלתי מאפליה כבר בגיל קטן. אני זוכרת שהיו כמה בנות שאספו כסף כדי לחגוג בת מצווה ביחד ואני לא לקחתי בזה חלק. אף פעם לא הייתה לי בת מצווה, תמיד רציתי אבל לא זכיתי לזה. היה לי חשוב מאוד להתגייר דרך מסלול נתיב כדי לא להרגיש שונה. המדינה שלי זאת ישראל - פה גדלתי, זה העולם שלי וכל מה שאני מכירה".


רב"ט יסמין ביקה דה אוליביי: "היה לי חשוב מאוד להתגייר דרך מסלול נתיב כדי לא להרגיש שונה" | צילום: יח"צ שדה דב

הגנה לכולם
תהליך הגיור הינו אורך ומעמיק. צה"ל, בשונה מהאזרחות, מעניק לחיילים הזדמנות לעבור אותו באופן מקוצר הנפרס על פני כחצי שנה. כמו כן, הוא מאפשר לכל חייל שאינו יהודי לצאת לקורס זה. "קורס נתיב מיועד לחיילים שדתם אינה מוגדרת בתעודת הזהות. נוצרים או דרוזים למשל, לא מקבלים הזמנה לצאת למסלול, אבל חלקם בוחרים לצאת מיוזמתם האישית". מסבירה רב"ט רותם ברוקס, מש"קית נתיב והשכלה. "קרו מקרים שחיילים חשבו שהם יהודים ופתאום קיבלו זימון לקורס, במצב כזה רובם מחליטים להתגייר".

אין ספק שהתעסקותם של המפקדים בצה"ל בנושא הגיור מעלה שאלות ודעות רבות על תכליתו וחשיבתו של הפרויקט. "הצבא לא מגן רק על היהודים, אלא על כל הדתות, העדות והזרמים", קובעת רב"ט רותם. "עם זאת, הוא פותח את האפשרות בפני החיילים המעוניינים להתגייר. היהדות מהווה חלק מהזהות שלנו, וכל אדם צריך שתהיה לו שייכות. זו לאו דווקא היהדות או הדת, אלא עוצמתו של גורם משותף ומאחד".


"הצבא לא מגן רק על היהודים, אלא על כל הדתות, העדות והזרמים" | צילום: מיט"ב

שני עולמות
לאחר שהחיילים השתתפו בכנס בו נחשפו לקורס והביעו נכונות לקחת חלק, התהליך מתחיל. חשוב לציין כי בכל שלב נתון הם יכולים להפסיק את השתתפותם ולא להשלים את הקורס. תחילה, הם מכירים את הארץ, דרך הראש ודרך הרגליים, לומדים תנ"ך, סיפורי עם קדומים וציונות. לאחר מכן, הם ממשיכים לשני סמינרים במסגרתם מעמיקים ביהדות ונכנסים לעובי הקורה בנושאי הדת. השלב האחרון הוא ההגעה אל בית הדין האזרחי, שם נקבע אם מעתה יחשבו יהודים. "היה קשה לי לעכל את התהליך שעברתי עד לרגע ההחלטה", משתפת רב"ט יסמין. "ברגע שאמרו לי שאני יהודייה, פרצתי בבכי מהתרגשות". 

"הקורס היה שונה מאוד מכל מה שהכרתי קודם לכן, זה כמו לחיות בין שני עולמות", היא מתארת. "אני זוכרת שחוויתי נקודת משבר משמעותית כאשר קמתי בבוקר והייתי צריכה להגיד בקול: 'ברוך שלא עשני גוי'. זה הרגיש לי לא בסדר כי אמא שלי גויה, זה קשה להפוך ברגע לאדם אחר".

אז למה החלטת להישאר?
"הייתה לי אפשרות ללכת הביתה, אבל כל הזמן הזכרתי לעצמי שעשיתי את כל הדרך ושאני לא הולכת לוותר", היא משיבה. "חשבתי על הילדים שיהיו לי ולא רציתי שהם יחוו את מה שאני חוויתי כילדה. בעיניי יהדות היא שייכות". 


התהליך היה מלווה באתגרים אך עם זאת רב"ט יסמין בחרה להמשיך. "בעיניי יהדות היא שייכות" | צילום: אתר "נתיב"

"כאן זה ביתי"
רב"ט יסמין מאז ומתמיד הרגישה ישראלית-יהודייה. היא חגגה את חגי ישראל והאמינה בלב שלם עוד הרבה לפני הגיור. למרות הקשיים בילדותה, ההתחבטות האישית ומשבר הזהות, היא בחרה להתגייס. "לשרת בצה"ל ובחיל-האוויר זו זכות. למרות כל הקשיים, המדינה נותנת כל כך הרבה לאנשים, אז למה שאני לא אתן לה בחזרה?", היא שואלת ולא מחכה לתשובה. "אמא שלי תמיד אומרת שיש לה מזל שהיא הגיעה לישראל. אין לי מקום אחר, כאן זה הבית שלי". 

היום, שני העולמות השונים כל-כך מצליחים למצוא דרכם אל עולם אחד. "עכשיו, כשאני שומרת שבת, יש לי הזדמנות להישאר בבית ולבלות עם אמי", היא מדגימה ומספרת שישנן שבתות שבהן היא מבקרת את המשפחה הדתית שאירחה אותה בזמן הקורס.

רגע לפני שאנחנו נפרדות אני מבקשת ממנה לסכם את המסע שעברה. היא מחייכת. "מטורף. היו רגעים טובים וגם רגעים כואבים. זה תהליך עוצמתי ואני גאה בעצמי שעברתי אותו. היום אני יכולה להגיד בגאווה שאני יהודייה, אך עם זאת אני לא שוכחת מי אני ומהיכן הגעתי".