יומן ארועים

Bookmark and Share
מתעצמים: בסיס נבטים מרחיב את הסד"כ פורסם בתאריך 06.04.2017
תגיות: בסיס נבטים , שמשון (הקרולס J) , קרנף (הרקולס)
יום אחד, שני מטוסים: "קרנף" מושבח ו"שמשון" נחתו היום בבסיס נבטים והצטרפו באופן רשמי למערך התובלה הכבדה. יחד עם מטוס ה"אדיר", הם מחזקים את עוצמתו של הבסיס בפרט ושל חיל-האוויר בכלל
כרמל שטרן

"אין דרך טובה יותר לחגוג את חג החירות מאשר עם המטוסים שמאפשרים לנו להגיע לכל מקום בעולם, בכל זמן ובכל מזג-אוויר, ולבצע משימות פורצות דרך שלא עשינו עד היום בבטיחות רבה יותר", אמר תא"ל איל גרינבוים, מפקד בסיס נבטים, בטקס הגעת ה"קרנף" (הרקולס C-130) המושבח וה"שמשון" (סופר הרקולס C-130J) שהצטרפו היום לשורותיו של הבסיס. מטוסים אלו מצטרפים למטוסי ה"אדיר" (F-35I) שנקלטו בחיל-האוויר בדצמבר האחרון, וביחד הם מהווים קפיצת מדרגה משמעותית ביכולות החיל. 


"המטוסים מאפשרים לנו להגיע לכל מקום בעולם, בכל זמן ובכל מזג-אוויר ולבצע משימות פורצות דרך" | צילום: סליה גריון

נבחרת מנצחת
השבחת "קרנף" היא תהליך מורכב, ארוך ויקר שחשיבותו עצומה. במסגרתו עוברים המטוסים שיפור אוויוני רחב היקף. "מטרת העל היא הארכת חייהם של 'קרנפי הנבחרת' תוך שיפור רמת הבטיחות, הזמינות והיכולת המבצעית", אמר רס"ן עופר, סגן מפקד הטייסת האמון על גף ההקמה. "הוא עושה את כל מה שה'קרנף' עושה, רק הרבה יותר בטוח".

טייסת "אבירי הציפור הצהובה" נמצאת בעיצומו של שינוי ארגוני עמוק שטרם נראה כמוהו בשנים האחרונות. "במקום להפסיק את פעילותה המבצעית של הטייסת ולהתמקד בייסוד גרעין הקמה, אנחנו מבצעים את שני הדברים הללו במקביל", שיתף רס"ן עופר. "חילקנו את הטייסת לגף מבצעים וגף הקמה, היושבים שניהם תחת מפקד אחד. אנחנו עובדים כשתי יחידות נפרדות עם מינימום תלות ביניהן, כדי שכל אחד יוכל להתרכז במשימה שלו במלוא הקשב". 


המטרה בתהליך ההשבחה: הארכת חיי ה"קרנף" ושיפור רמת הבטיחות, הזמינות והיכולת המבצעית | צילום: סליה גריון

מיישמים תובנות
טייסת "הפילים" קלטה גם היא לאחרונה כלי-טיס רבים ועברה חודשים ארוכים של ניסוי ולמידה. "הגדלנו את סד"כ (סדר כוח) ה'שמשון' בזמן קצר מאד, זה היה אירוע משמעותי לחיל-האוויר במעטפת שלו וגם לטייסת עצמה", אמר רס"ן יוני, ראש מדור תובלה במחלקת אמל"ח. "עכשיו אנחנו נמצאים בתהליך של התייצבות. האתגר הוא להבין איך נכנסים לשגרה מבחינת אחזקה ומבחינת הכשרות צוותי טיסה, תוך הגדלה משמעותית של נפח הפעילות התעסוקה והמבצעית". 

אתגר נוסף מולו מתמודדים אנשי החיל הוא מתן תשומת לב מיוחדת למטוס החדש שהגיע. "זהו אינו המטוס הראשון שמגיע אלינו, ויש תחושה שהוא 'עוד מאותו דבר'", שיתף רס"ן יוני. "האתגר מבחינתנו הוא לא להתייחס אליו ככה. ה'שמשון' החדש מביא עמו תובנות שהספקנו ליישם מהניסיון עם המטוסים שכבר קלטנו ועלינו לתת לו את הקשב הראוי".


"ה'שמשון' החדש מביא עמו תובנות שהספקנו ליישם ועלינו לתת לו את הקשב הראוי" | צילום: סליה גריון